Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ministryně brojila proti krucifixu. V Německu vyvolala vlnu nevole

Svět

  16:13
BERLÍN/PRAHA - „K tomu mi dopomáhej Bůh,“ prohlásila včera Aygül Özkanová v rámci přísahy, která dovršila její jmenování do funkce ministryně pro sociální záležitosti ve spolkové zemi Dolní Sasko.

Aygül Özkanová během včerejší přísahy v dolnosaském sněmu. foto: Reuters

Obvykle je tato náboženská formulka vnímána jako formalita, u Özkanové však získala zvláštní nádech. Osmatřicetiletá Özkanová je totiž první muslimkou s tureckými kořeny, která se v Německu ujala nějaké ministerské funkce.

Navíc tak učinila v řadách Křesťanskodemokratické unie (CDU). V prohlášení ministerstva k přísaze pak stálo, že Özkanová se jako věřící (šíitská) muslimka dovolávala "výslovně jediného Boha", který je společný pro židovství, křesťanství i islám.

Özkanovou si do ministerské funkce nedávno vybral dolnosaský ministerský předseda Christian Wulff (CDU), který kromě ní povolal do vlády tři nové lidi. Özkanová, která platí za velmi nadějnou političku, však na sebe od začátku poutala nejvíc pozornosti.

Krucifix (ilustrační foto) 

Situaci si však velmi zkomplikovala tím, když se před několika dny v rozhovoru pro časopis Focus vyslovila proti vyvěšování krucifixů na školách. "Křesťanské symboly nepatří na státní školy," prohlásila Özkanová. "Škola by měla být neutrálním místem," dodala s tím, že dítě má právo se samo rozhodnout, jaké náboženství bude praktikovat.

Proto podle Özkanové "ve třídách nemají co pohledávat ani (muslimské) šátky." (Özkanová sama prý nebyla vychována ortodoxně, ani šátek tak nemusela nosit.) Ministryně, která má se svým tureckým manželem sedmiletého syna, svým výrokem ale vyvolala v řadách bloku CDU/CSU obrovskou vlnu nevole. Konzervativní křesťanské strany rázem velmi silně pocítily, jak moc je vyjádření ministryně, která má být tahákem pro tureckou menšinu, v protikladu s jejich dlouholetou tradicí.

Kříž pověšený ve školách pro ně totiž představuje jeden ze základních prvků identity německé společnosti. "Velmi si paní Özkanové vážím, ale mám jednoznačně jiný názor," prohlásil například generální tajemník CDU Hermann Gröhe - evangelík, v jehož kanceláři visí ruská ikona. Odpor v bavorské CSU byl prý tak silný, že někteří pozorovatelé tvrdili, že v Bavorsku by se Özkanová vůbec ministryní stát nemohla. Od vyjádření se dokonce údajně distancovala i kancléřka Angela Merkelová.

Musela se omluvit
Na základě této vlny kritiky Özkanová musela zpytovat svědomí a v pondělí se dolnosaské CDU za svá slova omluvila. Vysvětlovala přitom, že v interview hovořila, aniž by měla dostatečné znalosti o Dolním Sasku. (Právnička Özkanová totiž pochází z Hamburku). Podle Wulffa Özkanová akceptovala, že krucifixy do škol patří. Nedorozumění je tak prý vyřešené a Özkanová bude "úžasnou" ministryní. "Kdo zaváhá při čtverném rittbergru, stále se může stát olympijským vítězem v krasobruslení," prohlásil Wulff.

Özkanová - potomkyně imigrantů ze 60. let - se chce ve vládě zasadit o to, aby se zlepšilo vzdělávání dětí imigrantů. Za její vyjádření se jí dostalo podpory ze strany liberální FDP. Stranický mluvčí pro otázky integrace Serkan Tören (narozený v Turecku) prohlásil, že Özkanová pouze poukázala na platnou právní úpravu podle rozhodnutí spolkového ústavního soudu z roku 1995.
S tím souhlasí i předseda turecké komunity v Německu Kenan Kolat, podle nějž Özkanová pouze zopakovala rozhodnutí ústavního tribunálu o neutralitě státu.