Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Mírovou konferenci o Sýrii zahájila slova o zrádcích a zaprodancích

USA

  12:16aktualizováno  14:26
MONTREUX - Ve švýcarském Montreux ve středu začalo mezinárodní jednání o krizi v Sýrii. Za přítomnosti ministrů zahraničí asi 40 států jsou v sále také delegace syrské vlády a jejích oponentů. Cílem setkání je hledat cestu k politickému řešení syrské války, která má na kontě přes 100 000 mrtvých a miliony uprchlíků.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim na předběžných mírových rozhovorech ve švýcarském Montreaux. foto: Reuters

Jednání zahájil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Zdůraznil, že konference byla uspořádána pro Syřany, a vyzval jejich zástupce, aby této "velké příležitosti" využili. "Po skoro třech těžkých letech konfliktu a utrpení je tu dnes den naděje," řekl Pan Ki-mun.

S prohlášením pak vystoupili ministři zahraničí Ruska, USA a Sýrie Sergej Lavrov, John Kerry a Valíd Mualim.

Kerry i Lavrov zdůrazňovali, že jednání nebudou rychlá ani snadná. Kerry očekává, že budou těžká a komplikovaná, ale řekl také, že žádná jiná cesta k řešení konfliktu není. Jasně také řekl, že pro syrského prezidenta Bašára Asada nebude místo v přechodné syrské vládě, na níž by se měli účastníci konfliktu dohodnout.

Lavrov vyzval, aby se zahraniční hráči nevměšovali do syrského dialogu. Za cíl konference označil ukončení tragického konfliktu a zabránění jeho šíření do celé oblasti.

ČTĚTE TAKÉ:

Zrádci a agenti nepřátel

Hned první den v Montreux však přinesl důkaz toho, jak hluboká propast zeje mezi syrským režimem a opozicí. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim ve svém projevu označil opozici, jejíž zástupci seděli v sále, za zrádce a agenty zaprodané nepřátelům. "Předstírají, že zastupují syrský národ. Jestliže chcete hovořit jménem Syřanů, neměli byste být zrádci a agenty zaprodanými syrským nepřátelům," řekl Mualim.

ŽENEVA 2

  • Mezi 31 státy, které se jednání účastní, jsou země západní Evropy i Severní Ameriky, z Asie pak Čína, Indie a Japonsko a dále většina blízkovýchodních zemí vyjma Izraele a Jemenu.
  • Z Afriky jsou v Montreux zástupci Egypta, Alžírska, Maroka a Jihoafrické republiky.
  • Chybí významný spojenec Damašku Írán, který sice pozvánku dostal na poslední chvíli, avšak pro odpor syrské opozice nakonec bylo pozvání zrušeno.
  • Z organizací jsou na konferenci OSN, Evropská unie, Liga arabských států a Organizace islámské spolupráce. 
  • Konference má po setkání v Montreux pokračovat v pátek v Ženevě. Poprvé se o Sýrii jednalo v Ženevě v roce 2012. Tehdejšímu setkání se říká Ženeva 1, tomu nynějšímu Ženeva 2.

Ministr měl pronést úvodní prohlášení, jak před ním učinili ministři zahraničí USA a Ruska. Organizátor konference generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který jednání moderuje, dal na počátku každému z řečníků maximálně deset minut. Maulim je bohatě překročil a když se mu Pan-Ki-mun snažil připomenout, že se nedrží pravidla, ministr se vehementně bránil. Řekl, že svůj projev určitě dokončí a že na to má právo. Dostal další dvě minuty, avšak i ty překročil a nakonec mu Pan Ki-mun, dovolávající se nutnosti konstruktivního přístupu všech přítomných, povolil poslední větu.

Mualim kromě jiného řekl, že nikdo nemá právo delegitimizovat prezidenta Bašára Asada. Šéf americké diplomacie John Kerry před ním totiž řekl, že pro Asada není místo v přechodné syrské vládě, na níž by se měli účastníci dohodnout. "Nikdo na světě nemá právo připravit prezidenta nebo vládu o jejich práva, jedině samotní Syřané," řekl Mualim.

Opozice: S Asadem odmítáme diskutovat

Syrské ministerstvo spravedlnosti ve středu označilo zprávu o údajném mučení v syrských věznicích za zpolitizovanou. "Kdokoli, kdo pracuje v oblasti trestního vyšetřování, řekne, že ty fotografie jsou podvrh a nemají se syrskými věznicemi nic společného," stojí podle agentury AFP v jeho prohlášení. Na snímcích jsou prý i "zahraniční teroristé", kteří přišli o život v bojích proti syrské armádě, nebo lidi umučení "ozbrojenými teroristy", což je vládní termín pro opozici. "Syrské věznice splňují mezinárodní normy na nejvyšší úrovni, zpráva se snaží podkopat úsilí o obnovu míru v Sýrii," uvádí se dále v dokumentu ministerstva. O mučení ve věznicích svědčí ale mnohé předchozí výpovědi lidí, kteří se nakonec dostali ven.

Po něm dostal slovo šéf delegace syrské opoziční koalice Ahmad Džarba. Obvinil Asada z válečných zločinů a dokazoval to snímky lidí umučených údajně v syrských věznicích. Zprávu o o obětech nechal vypracovat Katar, který od počátku konfliktu stojí na straně syrské opozice. 

Podle Džarby pomáhá armáda teroristům z al-Káidy, když bojuje se Syrskou svobodnou armádou, tedy bojovou složkou opozice. Velmi jasně prohlásil, že nepřistoupí na diskusi, která by připouštěla Asadovo setrvání u moci. Vyzval také vládní delegaci, aby se podepsala pod závěr ženevského setkání z roku 2012, které se usneslo na předání moci přechodné vládě. Mezinárodní konference v Ženevě o syrské krizi se v roce 2012 konala bez účasti zástupců syrské vlády a opozice.

Podle francouzského listu Le Figaro obě strany, tedy syrská vládní delegace i zástupci opozice, kterou vede šéf exilové koalice Ahmad Džarba, už mají připravena závěrečná prohlášení. Hájí v nich prý své dosavadní postoje - opozice odmítá politickou budoucnost s vražedným režimem, jak říká, a Damašek zase v opozici vidí "teroristy ovládané z ciziny".

Přenos syrské státní televize

Syrská státní televize projev Ahmada Džarby odvysílala, podle agentury AFP však redakce obrazovku rozpůlila a vedle Džarby, který byl v jedné části, se v druhé části objevily snímky označené jako "teroristické zločiny v Sýrii". Džarbův projev nebyl zobrazen v textovém pásu pod obrazovkou, jako tomu bylo, když televize vysílala projev ministra zahraničí Valída Mualima. Slova pronesená Mualimem byla na obrazovce i při vysílání projevu Džarby, za nímž byl na obrazovce nápis Montreux, Švýcarsko, což je dějiště dnešních jednání. Džarbovo jméno ale nezaznělo ani se neobjevilo v popisku.

Stejnou metodu televize použila při vysílání proslovů ministrů zahraničí Turecka a Saúdské Arábie Ahmeta Davutoglua a prince Fajsala Saúda. Obě tyto země patří k největším kritikům režimu v Damašku. Také v těchto případech se na části obrazovky objevovaly snímky z bombardování, zabíjení lidí, kaluže krve a zničené budovy nebo mrtvoly.

Damašek boje v Sýrii interpretuje jako legitimní obranu státu proti teroristickým živlům podporovaným ze zahraničí. Mualim hovořil o agentech ovládaných na dálku z ciziny. Turecko má na svém území skoro milion syrských uprchlíků, Saúdská Arábie otevřeně podporuje opozici vojensky.

Ministři zahraničí na konferenci o Sýrii:

  • Saúdský ministr zahraničí Fajsal Saúd řekl, že v této vládě nemohou být Asad ani další, kdo mají ruce od krve. Vyzval také ke stažení všech zahraničních sil ze Sýrie, tedy hlavně libanonského šíitského Hizballáhu a íránských revolučních gard. Ozbrojenci obou těchto organizací bojují po boku syrské armádě proti opozici. Princ Fajsal řekl, že konference nesmí ztratit z očí svůj hlavní cíl, jímž je zajistit předání politické moci v Sýrii.
  • Ministr zahraničí Francie Laurent Fabius prohlásil s odkazem na projev syrského ministra zahraničí Valída Mualima, že konference nebyla svolána k debatě o terorismu, ale o příští přechodné vládě Sýrie. "Nejde tu o obecné diskuse o Sýrii, o urážky a propagandu, o hraní o čas ani o projevy, v nichž budeme opakovat slovo terorismus. Chceme hledat politickou shodu pro Sýrii v podobě přechodného režimu, který bude mít plné výkonné pravomoci," řekl Fabius.
  • Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová hovořila o humanitární katastrofě v Sýrii a nutnosti řešit situaci, která je pro celý svět "šokující a také jedinečná", protože nemá obdoby. Vyzvala k zastavení konfliktu a k ukončení utrpení Syřanů.
  • V Montreux jsou přítomni i zástupci Vatikánu. Papež František vyzval před poutníky shromážděnými na Svatopetrském náměstí, aby se účastníci konference co nejrychleji dohodli na řešení a zastavili násilí v Sýrii. "Přeji si pro syrský národ nalezení cesty k usmíření, ke shodě a k obnově při účasti všech občanů. Tak, aby všichni mohli ve svých spoluobčanech najít nikoli nepřítele a protivníka, ale bratra, jehož mohou přijmout a obejmout," řekl papež.
  • Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier na okraj hlavního jednání řekl, že od konference "nelze čekat zázraky". Pokrok je podle něj už to, že v jedné místnosti sedí delegace syrské vlády a opozice. Ministr počítal s tím, že na konferenci zazní mnoho citových výlevů, ale průlom nečeká. Dobré prý bude, když na konci bude jasné, že v jednání lze pokračovat.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!