Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Místopředsedkyně ČSSD velebila čínské komunisty

Česko

  10:24
PRAHA - Sociální demokracie se opět přibarvila „do ruda“. Stalo se tak při zatím poslední návštěvě významného sociálního demokrata v Číně.

Místopředsedkyně ČSSD Jana Vaňhová foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Místopředsedkyně strany Jana Vaňhová se v pondělí při setkání s čínským vicepremiérem Chuej Lien-kjuem nechala podle agentury Nová Čína slyšet, že zkušenosti komunistické Číny „mohou být pro Česko příkladem“.

ČSSD věří v posílení družby (výměny) s Komunistickou stranou Číny a v prosazování přátelské spolupráce mezi oběma národy,“ dodala předlistopadová členka komunistické strany vzápětí.

Vaňhová svou čínskou cestu odmítla komentovat. Jen odkázala na tiskové prohlášení, ve kterém se ale nic o jejích výrocích nepíše. Podle Kamily Čeřovské z agentury Knight &Svoboda, která mediálně zastupuje severočeskou ČSSD, si Vaňhová prý „už během návštěvy Číny stěžovala na nekvalitní překlad“.

Organizace Amnesty International, která se zabývá sledováním lidských práv ve světě, výroky Vaňhové kritizuje. „Doufáme, že je to manipulace ze strany čínské agentury. ČSSD ale už v minulosti ukázala, že jí vůbec nejde o lidská práva, ale jen o obchod,“ řekla mluvčí organizace Eva Dobrovolná.

Z častých a málo koordinovaných cest politiků do Číny není nadšené ani ministerstvo zahraničí. „Oni si tam jezdí jako na běžícím pásu,“ řekl LN mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

„V zájmu České republiky by bylo, aby alespoň frekvence takových cest byla stejná jako frekvence návštěv čínských představitelů u nás,“ dodal Kolář.

Vaňhová vedla do Číny na začátku listopadu delegaci ústeckých sociálních demokratů. Severočeští politici navštívili města Peking, Šanghaj, Si-an a na konci jejich týdenní cesty je přijal čínský vicepremiér Chuej Lien-kju.

Čeští politici, a nejen ti sociálnědemokratičtí, jezdí do Číny často a rádi. Loni byl v Číně prezident Václav Klaus, letos premiér Jiří Paroubek a na soukromou návštěvu přijel i šéf nejsilnější opoziční strany Mirek Topolánek. Cestu do Číny letos plánuje zhruba deset českých ministrů.

České politiky od častých návštěv Číny neodrazuje ani tamní komunistická totalitní vláda. Lákadlem je především obrovský čínský trh. Obchodní bilance s Čínou je ovšem přes všechnu snahu pasivní. Čísla mluví za vše. Zatímco Číňani k nám za prvních devět měsíců letošního roku dovezli zboží za bezmála 63 miliard korun, opačným směrem putoval tovar za pouhých pět miliard.

Podle výroční zprávy Amnesty International Čína trvale porušuje lidská práva. Jen podle oficiálních údajů Číňané loni provedli 3400 poprav a podle neoficiálních odhadů několikanásobně více. Řada rozsudků navíc padla po zmanipulovaných procesech.

V čínských věznicích také dál pokračuje mučení. „Běžné je kopání, bití, elektrošoky, věšení za ruce, bolestivé svazování nebo odpírání spánku a jídla,“ uvádí zpráva. Komunistická vláda také stále pronásleduje národnostní menšiny, jako jsou Tibeťané nebo Ujguři. Pokračuje také věznění členů zakázaného náboženského hnutí Falung-kung.

Autor: