Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Mistr průtahů Vratislav Mynář může hrát o čas ještě rok

Česko

  10:00
PRAHA - Přetahovaná o to, zda Vratislav Mynář splňuje předpoklady pro získání bezpečnostní prověrky, je u konce. Na tahu je prezident.

Vratislav Mynář foto: ČTK

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil v minulých dnech vyrazil na nezáviděníhodnou misi. Vydal se za prezidentem Milošem Zemanem, aby mu mezi čtyřma očima pověděl, jakže se to má s bezpečnostní prověrkou jeho pravé ruky – Vratislava Mynáře.

Povídání to bylo neradostné, neboť hlavě státu musel sdělit, že jeho nejbližší spolupracovník bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné nezíská.

Rozhodnutí o prověrce je téměř neměnné, říká k Mynářovi exšéf zpravodajců Růžek

Po formální stránce by sice stačilo odeslat dopis o zamítnutí Mynářovi a jeho nadřízenému, jenže Navrátil chtěl v takto delikátní záležitosti podle informací LN dát prezidentovi čas, aby s neoficiální informací naložil, jak by se slušelo. Tedy v tichosti se Mynáře zbavit a poslat ho například do předčasného důchodu. Jinou možností by mohlo být, aby donutil Mynáře žádost o prověření stáhnout.

Jenže Zeman nic takového neudělal. Navíc dal veřejně najevo, že čeká na oficiální vyjádření NBÚ. „Nekomentuji komentáře Práva, počkám na rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu,“ prohlásil z cest po regionech v Českém Těšíně. Připomeňme, že loni tvrdil, že bez prověrky nesmí Mynář ve funkci zůstat.

Vytrvalec

Je tedy možné, že Zeman s Mynářem využijí všech opravných prostředků k tomu, aby nevydání prověrky relativizovali a oddálili.

Mynář by měl skončit, shodují se politici. Podle některých neměl být ani jmenován

Průtahy už Mynář předvedl mistrné. Zkoumání NBÚ trvalo téměř dva roky, ačkoli je standardem mít tento stupeň prověření hotový do devíti měsíců. Důvodem byl Mynářův laxní přístup, na který si úředníci NBÚ stěžovali. Není zatím zřejmé, zda mu úřad osvědčení zamítl vydat kvůli tomu, že by byl nedůvěryhodný, anebo ho nezíská právě kvůli neochotě spolupracovat.

Mynář bude mít v ruce každopádně několik dalších „zdržovacích“ karet. Proti rozhodnutí se může odvolat k rozkladové komisi ředitele NBÚ. Ta o návrhu rozhodne zpravidla do měsíce.

Má to však dvojí úskalí. Rozhodnutí úřadu rozkladová komise zpravidla potvrzuje. Její členy jmenuje ředitel NBÚ.

Mynářovy stíny

  • Velkou pozornost budí především podnikatelská kariéra Vratislava Mynáře, na které, jak říká, pracoval dvacet let. Během té doby spolupracoval is kontroverzním podnikatelem Radimem Masným, který byl zapleten do komplikované privatizační kauzy bývalé Nové hutě Ostrava. Mynář byl akcionář společnosti Petrcíle, která se o podíl v hutích soudila se státem a ve které probíhaly podivné majetkové transakce.
  • Mynář také působil v orgánech firmy Tessile Ditta Services, která se podílela navymáhání pohledávek za černými pasažéry pražského dopravního podniku. V téže době ve vedení vymahačské společnosti figuroval i Martin Horák. Ten byl přitom ekonomickým ředitelem dopravního podniku, který zakázky zadával.
  • Předmětem šetření NBÚ mohl být i Mynářův vstup do firmy RCP– Recycling park. Mynář sice společnost popsal jako obyčejný startup, za pár let na ní však vydělal stovky milionů korun.
  • Asi největší kontroverze vyvolala koupě vily v pražských Strašnicích za mimořádně výhodnou cenu 5,5 milionu korun. Mynář ji pořídil od vlivného advokáta Víta Širokého, který mimo jiné zastupuje odsouzeného lobbistu Romana Janouška. V roce 2005 ji přitom od pražského magistrátu kupoval podnikatel Radek Luňák za 8,2 milionu.

Mynář se může obrátit i na Městský soud v Praze a domáhat se zrušení verdiktu cestou správního řízení. Poslední instancí je pak kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu. Byrokraticko-justiční ping-pong tak může trvat i rok.

Ani to nemusí být konečná tahanic. Na funkci hradního kancléře by Mynářovi stačila prověrka na stupeň tajné. Minimálně teoreticky si proto lze představit, že by si i přes zamítnutí nejpřísnější prověrky zažádal o nižší stupeň. LN proto zajímalo, zda by se v takovém případě posuzovala žádost zcela samostatně, anebo by se přihlédlo k již nashromážděným materiálům z prvního prověřování.

„Dovedete si představit, že bychom k nim nepřihlédli?“ reagoval na dotaz Radek Holý, mluvčí NBÚ.

Jiný důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity k tomu doplnil: „Může si o to požádat, ale znovu mu to nedají, neboť rizika jsou pro všechny stupně prověrek stejná.“

Co dál?

Otázka dalšího setrvání Mynáře ve funkci hradního kancléře i na Hradě zřejmě ze všeho nejvíc souvisí s mnohem zásadnějším rozhodnutím, a sice zda nakonec Miloš Zeman bude obhajovat prezidentský mandát.

Pokud by do nového klání šel, musel by nést tíži své personální politiky po celou dobu kampaně. A to by bylo nepříjemné.

Je však také možné, že prezident přece jen svým slibům ohledně Mynáře dostojí. Ostatně předloni se prakticky z hodiny na hodinu Zeman odstřihl od svého mnohaletého souputníka Miroslava Šloufa. Asi by to dokázal iv případě Mynáře, kterému byl letos na svatbě.

Za chybějícího kancléře by mohl najít náhradu celkem rychle. V prezidentské kanceláři má minimálně tři lidi s bezpečnostní prověrkou: dva exšéfy Úřadu vlády Jana Nováka a Radka Augustýna a bezpečnostního ředitele Jana Fulíka.

Autor: