Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Mít pohotovost bude povinnost

Česko

  8:30
PRAHA - Pohotovostní služby lékařů i lékáren by měly zajistit zdravotní pojišťovny, říká náměstkyně ministra pro zdravotní péči Markéta Hellerová, spoluautorka klíčových reformních zákonů.

Lékárna foto: Juliana KřížováLidové noviny

LN Pacienti v mnoha městech mají potíže sehnat mimo běžnou pracovní dobu léky předepsané lékařem na pohotovosti. Kdo vlastně má zajišťovat pohotovostní služby lékáren, potažmo lékařů?

O tom dnes bohužel hovoří jen jedna věta v zákoně. Říká, že pohotovosti zřizuje v samostatné působnosti kraj. Jinak ničím jiným pohotovostní služby upraveny nejsou. Žádná bližší pravidla neexistují.

LN Jak se zdá, zatím se kraje a většina měst spoléhají spíš na to, že bude mít o víkendu otevřeno lékárna někde v nějakém supermarketu. To mi nepřijde jako úplně systémové řešení.

Je to tak. Každý kraj si to zatím řeší jinak. Obecně je problém, že u všech typů zdravotnických pohotovostí, nejen u lékárenských, nikdo nemá povinnost je držet. Řeší to pouze zmínka v zákoně o nestátních zdravotnických zařízeních. Je v něm řečeno, že provozovatel zdravotnického zařízení je povinen uzavřít smlouvu s krajem mimo jiné i na tyto činnosti.

LN Proč tedy ty smlouvy uzavírány nejsou?

Protože si provozovatel přitom může klást takové podmínky, že je to pro kraj absolutně neufinancovatelné. A to se také dělo. V řadě případů ty požadavky skutečně překračovaly realitu. Byly stanoveny tak, že jim nešlo vyhovět. Jednalo se spíše jen o neochotu tyto činnosti vůbec provozovat. Problémy byly nejen s lékárníky, ale i se zubními pohotovostmi i s lékařskou službou první pomoci. Takže ono krajům vlastně ani nelze vyčítat, že to nezajišťují. Protože často ani nemají s kým ty pohotovosti držet. Některé kraje to řeší v nezbytně nutném rozsahu prostřednictvím lékáren ve svých nemocnicích. A někde jsou zase třeba do deseti hodin večer otevřeny lékárny v supermarketech.

LN Ukázalo se, že ani státní fakultní nemocnice tuto službu svým pacientům nezajišťují. Například olomoucká. Ani tam neexistuje lékárna s nepřetržitým provozem. Aspoň v těchto případech bych jako pacient očekával, že potřebné léky seženu.

Která fakultní nemocnice tuto službu nabízí a která ne, to vám takhle z hlavy neřeknu. Ale žádné konkrétní nařízení, že by takovou službu měly držet, ani naše nemocnice nemají. Je to věcí jejich managementu, zda ji zřídí. Někde to řeší třeba ne přímo lékárnou, ale tím, že když člověk do zdravotnického zařízení přijde, tak mu lék na dobu nezbytně nutnou vydají přímo při ošetření.

LN Současná situace se dá asi jen těžko označit za optimální. Chystáte v rámci reformních zákonů nějakou změnu?

Ano. Souvisí to obecně s úpravou nároku pacienta na dostupnost zdravotních služeb. Mezi tyto nároky se samozřejmě počítá vše včetně pohotovostí. Potom tedy bude věcí hlavně zdravotních pojišťoven, aby dostupnost těchto služeb dokázaly zajistit.

Další podrobnosti
si přečtěte v pondělním vydání deníku
Autor: