Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Mladíka zasáhl blesk, když zavíral při bouřce okno

Česko

  22:31aktualizováno  14. července 11:55
PRAHA - Při bouři v noci na dnešek v Černé u Bohdanče na Pardubicku zasáhl blesk šestnáctiletého mladíka. Blesk jej zřejmě udeřil, když zavíral okno. Muž vyvázl bez popálenin a jiného zranění.

Bouřky - ilustrační foto: Lidové noviny

Mladík zasažený úderem blesku byl po příjezdu záchranářů v šoku a na nic si nepamatoval. Záchranáře zavolala jeho babička. "Úder blesku jej měl údajně odhodit od okna. Byl otřesen. Převezli jsme jej do pardubické nemocnice. Vyšetření EKG u něj dopadlo v pořádku," řekla mluvčí pardubických záchranářů Helena Škuligová.

Bouře způsobila desítky poruch na elektrických vedeních. Dnes ráno bylo bez proudu asi 2000 domácností na Prachaticku, Táborsku a Strakonicku . "Dodávky elektrického proudu budou postupně obnoveny během dne. V první fázi technici odstraňují spadané stromy, aby mohli provést opravy," uvedl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Čtěte také:

Rodinný dům v Dobročovicích na Praze-východ zasáhla padající vrba.Mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák řekl, že bouře byla počtem blesků extrémní. Přístroje jich za večer napočítaly ke 40 tisícům. V době nejsilnější bouřkové aktivity udeřilo až 315 blesků za minutu. Největší škody ale podle něj napáchal právě silný nárazový vítr. Oproti původním předpokladům bylo méně přívalových srážek.

Kolem 23:00 už bouřková aktivita utichala, před půlnocí pak podle Dvořáka Česko opustila. Hasiči sice museli vyjíždět k desítkám událostí, většinou popadaným stromům, žádná zranění ani větší škody na majetku ale nehlásí.

Bouřková linie, která předchází před studenou frontou, přišla nad Českou republiku kolem 19:00 z jihu přes Šumavu a střední Čechy. "Zasáhla oblast východních Čech, pak Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj a velmi rychle postupovala směrem k severovýchodu," řekl pozdě večer Dvořák. Zcela se tak vyhla Moravě.

Hasiči v pohotovosti

Nad Prahu se bouřka přihnala kolem 21:00 a trvala zhruba hodinu. Hasiči museli vyjet k asi 40 případům, kromě jiného odčerpávali vodu ze stanice metra Můstek.

Jen ve dvou případech bouře a blesky způsobily požár, hořela trafostanice v ulici V Holešovičkách a elektrická lampa veřejného osvětlení v Jabloňové ulici v Záběhlicích.

Hasiči vyjížděli také do Dobočovic v Praze-Východ, kde padající vrba zasáhla rodinný dům.

Rodinný dům v Dobročovicích na Praze-východ zasáhla padající vrba.

Na 350 nahlášených událostí evidovali hasiči kvůli bouřkám i v jihočeském kraji. V drtivé většině šlo o likvidací spadlých stromů, sdělil ředitel jihočeských hasičů Ladislav Bureš. Vyjídžděli také k pěti požárům, které dokázali lokalizovat. V Kájově na Českokrumlovsku spadl na silnici sloup elektrického vedení.

Bouřky, které zasáhly celé jižní Čechy, podle Bureše nikde neohrozily zdraví nebo životy lidí. V Bernarticích na Táborsku se kvůli blížící bouřce evakuoval letní dětský tábor. "Ale šlo o preventivní opatření. Všichni opustili místo dříve, než bouřka přišla," řekl Bureš.

Podle jeho odhadů budou hasiči v jižních Čechách odstraňovat následky bouřek až do rána.

Mapa blesků

Silná bouře lámala stromy i ve středních Čechách. Nejvíce zatím řádila na Příbramsku a Benešovsku. V Plzeňském kraji spadlo několik stromů i na chatky v kempu v Radešově na Šumavě. Nikdo se naštěstí nezranil.

Stromy padaly na chatky

Na Vysočině museli kvůli silným bouřkám vyjet hasiči k více než dvěma desítkám událostí. Nejvíc problémů bylo na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku. Hasiči většinou odstraňovali stromy spadlé na silnice, v Obratani - Šimpachu na Pelhřimovsku spadly stromy i na koleje. Všechny události se obešly bez zranění.

Teplotní rekordy nepadly

Večerním bouřkám předcházelo horké počasí. Rtuť teploměru dosahovala ke 30 stupňům Celsia, na východě republiky se ojediněle vyšplhala až ke 32 stupňům. Teplotní rekordy ale na žádné z významných meteorologických stanic naměřeny nebyly.

Původně se pro dnešní den očekávaly vyšší teploty, nakonec ale panovalo spíš dusno s vysokou vlhkostí vzduchu. V pražském Klementinu, které v ČR měří teplotu vůbec nejdéle, padaly rekordy v polovině července loňského roku. Tehdy ale meteorologové naměřili o pět až šest stupňů vyšší teploty.

V noci se vytvořilo blesků jako za celý červenec 2004

Během bouřek v noci na čtvrtek se nad Českem vytvořilo podle odhadu mluvčího Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petra Dvořáka až 60.000 blesků. Je to vysoké číslo i na červenec, který v Česku platí za měsíc na bouřky nejhojnější. Průměrně se za celý první prázdninový měsíc vytvoří nad územím ČR mezi 130.000 až 150.000 výbojů. Existují ale i výjimky, například červenec roku 2004 byl poměrně klidný s 64.000 blesků za celý měsíc.

Statistiku počtu blesků za jednotlivé měsíce má Dvořák k dispozici s daty od roku 2002. Mezi období s četnými bouřkami podle ní patří například léto roku 2007, kdy bylo v červnu zaznamenáno 146.000 blesků, v červenci 109.000 blesků a v srpnu 126.000 blesků.

Obecně lze podle Dvořáka říct, že bouřek a potažmo blesků během roku přibývá od ledna do července, pak se trend obrací. Zatímco v lednu se nad Českem vytvoří průměrně 20 až 50 blesků, v únoru a březnu jich bývá 500 až 600, v květnu 30.000 až 50.000, v červnu kolem 75.000, v červenci 130.000 až 150.000, v srpnu už většinou počet blesků klesá mezi 30.000 až 60.000, v září mezi 20.000 až 35.000. V říjnu už je blesk opět ojedinělým jevem s počtem zhruba 400 za měsíc.

V době nejsilnější bouřkové aktivity v noci na dnešek se blesků vytvořilo až 315 za minutu. Hasiči museli vyjíždět k desítkám událostí, většinou popadaným stromům.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!