Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Mlčenlivá koalice: jaké platy tají Nečasův, Hegerův a Kubův aparát?

Česko

  7:00
PRAHA - Úřad vlády, ministerstvo průmyslu a ministerstvo zdravotnictví svérázně naplňují slib Nečasovy vlády, že bude transparentně hospodařit s veřejnými penězi. Jsou to totiž jediné tři centrální úřady, které už třetím rokem odmítají odtajnit platy vrcholných úředníků.

Co tají Nečas, Kuba a Heger? foto: Grafika/ŠimonLidovky.cz

Soudní praxe posledních měsíců neumožňuje jiný výklad: úřady musí zveřejňovat platy nejvýše postavených úředníků. Většina ministerstev už odměny víceméně zveřejňuje - tedy až na trojici institucí, v jejichž čele stojí Petr Nečas (ODS), Leoš Heger (TOP 09) a Martin Kuba (ODS).

"Informace o platových poměrech konkrétních zaměstnanců nevypovídají nic o transparentnosti vynakládání veřejných prostředků Úřadem vlády a nepřispěly by k informování společnosti ve věci veřejného zájmu a k realizaci dohledu veřejnosti nad výkonem státní správy," pokouší se úředník (a bývalý novinář) Michal Schuster v oficiální odpovědi vysvětlit, proč Úřad vlády nezveřejní platy vedení Strakovy akademie.

Ignoruje tím nejen starší rozsudky nejvyšších soudů, ale i metodický pokyn, který nedávno vypracovalo ministerstvo vnitra.

Jaké platy berou úředníci? Sledujte seriál Lidovek.cz

Sezemský: Neptejte se

Jediné, co Nečasův úřad uvolnil, jsou data o odměnách v posledním čtvrtletí loňského roku. Ale ani u těchto údajů nenabízí transparentní přehled. Strakova akademie totiž zveřejnila pouze souhrnnou sumu: 415 zaměstnanců našlo na výplatní pásce 9 060 000 korun, což v průměru vychází na dvacet tisíc korun. Nakolik se z toho průměru vymykaly benefity Nečasovy pravé ruky Jany Nagyové, je možné jen spekulovat. Už jednou přitom výše jejího platu vyvolala poprask, to když - neoficiálním kanálem - uniklo, že předloni v březnu měla na výplatní pásce celkem 273 tisíc hrubého, tedy asi 190 tisíc korun čistého. Březnová odměna činila 190 tisíc, lednová 100 tisíc.

Proč Úřad vlády nechává prostor ke spekulacím, nikdo nechce komentovat. "Nejsem ten pravý člověk, který by vám měl odpovídat," bránil se otázkám serveru Lidovky.cz Nečasův poradce Jiří Sezemský. "Opravdu se k tomu nebudu vyjadřovat, obraťte se na pana mluvčího," ukončil hovor Sezemský.

Kuba: Odměny? Já nic nevím

"Nelze jistě zpochybnit legitimní zájem na kontrole činnosti státu, jakož i na kontrole hospodárnosti při nakládání s veřejnými prostředky," začíná slibně odpověď ministerstva průmyslu na žádost serveru Lidovky.cz. Avšak následující věty řadí úřad Martina Kuby k nejtajemnějším státním institucím. "Zveřejnění požadovaných informací neumožňuje dosáhnout cíle sledovaného zákonem, neboť samotný číselný údaj o výši platu nevypovídá o jeho přiměřenosti a tím i o hospodárnosti nakládání s veřejnými prostředky," odmítla žádost úřednice Miloslava Nováková. 

Nezbytné dovysvětlení: Lidovky.cz žádaly i detailní zdůvodnění mimořádných odměn, které náměstci dostali. Jednak by ze zákona každou mimořádnou prémii mělo vysvětlení doprovázet. A druhak je tak možné vyloučit, že náměstci pobírali bonusy například za problematické projekty. "O tom já nic nevím. Musím se na to nejprve zeptat," reagoval ministr Kuba překvapeně na informaci, že jeho aparát data tají.

Konzistentní zdravotnictví

Obdobnou strategii jako ministerstvo průmyslu zvolilo i ministerstvo zdravotnictví. I to už třetím rokem tají, jaké bonusy inkasují ministerští náměstci. "Ministerstvo zdravotnictví konzistentně zastává právní názor, že příjmy zaměstnanců jsou chráněny ústavním právem na ochranu soukromí," uvedla Viktorie Plívová, ředitelka odboru komunikace.

Současně prý není možné poskytnout ani souhrnné údaje o odměnách na konci loňského roku. "Je zcela mylné se domnívat, že vyplacení mimořádných odměn je možné spojovat s ročním obdobím. To, že odměny někdy bývají některým zaměstnancům vyplaceny na konci roku, je způsobeno tím, že dochází k hodnocení výsledků pracovních úkolů za uplynulý rok," poučila Plívová.

Jak dokládají informace z ostatních úřadů, mýlí se Plívová. Jedenáct ministerstev bez větších problémů odměny udělované v roce 2012 zveřejnilo. A to jak za celý rok, tak za čtvrté čtvrtletí. Server Lidovky.cz se pokoušel získat i reakci ministra Leoše Hegera. Marně. Nezvedal mobilní telefon a nereagoval ani textové zprávy.

O předloňských odměnách na ministerstvech čtěte zde:

V minulých dnech přitom bez zbytečného otálení zveřejnil platy například Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman či pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. Jak sama řekla, otálení je zbytečné, protože ke zveřejnění úřady nakonec stejně donutí soud. Na Bradáčovou si ale zaměřil Úřad na ochranu osobních údajů - více čtěte zde: Bradáčové hrozí pětimilionová pokuta. Za odtajněné platy zaměstnanců.