Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Mnichov '38? Starší neodpouštějí, mladí ano

Česko

  12:41
PRAHA - Odpustili jste Němcům? Měli jsme se bránit? Měli jsme odsunout sudetské Němce? Češi jsou v názoru na německou okupaci pohraničí stejně jako na odsun sudetských Němců rozpolcení. Vyplynulo to z exkluzivního průzkumu, který pro LN zpracovala agentura Median.

Adolf Hitler podepisuje Mnichovskou dohodu. foto: Reprofoto

Na otázku „Odpustil(a) jste Němcům to, že připravili Československo v roce 1938 o část území tzv. mnichovskou dohodou?“ odpovědělo 39 procent z celkem 602 dotázaných záporně. Stejných 39 procent ale odpovědělo kladně nebo jim to „nikdy nevadilo“.

Počet těch, kteří Němcům obsazení pohraničí neodpustili, roste s věkem. Zatímco mezi dospělými do 24 let je jich necelých 22 procent, ve skupině lidí mezi 55 a 64 roky jich je více než 71 procent.

Polovina by bojovala
Častěji Němcům neodpustili vysokoškoláci než lidé se základním vzděláním (58 oproti 28 procentům). Daleko méně se názor respondentů lišil podle toho, kterou stranu volí. Němcům neodpustilo 41 procent voličů ODS, 54 procent voličů ČSSD a 59 procent voličů komunistů.

V názoru na to, zda jsme měli o pohraničí bojovat, jsou Češi podle průzkumu rozdělení na tři silné skupiny. „Přibližně polovina dotázaných si myslí, že se Československo mělo v roce 1938 vojensky bránit zabrání Sudet,“ řekl Přemysl Čech z agentury Median. Asi dvacet procent lidí má za to, že jsme se bránit neměli, a třicet procent lidí odpovědělo, že neví. Odhodlání bránit se znovu roste s věkem a vzděláním. Zatímco mezi dospělými do 24 let vojenskou obranu preferovalo 36 procent, ve skupině od 55 do 64 let to bylo 62 procent respondentů.

Bojovalo by 57 procent vysokoškoláků, ale jen 28 procent lidí se základním vzděláním. Shoda naopak víceméně panuje mezi voliči tří nejsilnějších stran (bojovalo by 55 procent voličů KSČM, 58 procent voličů ODS a 62 procent voličů ČSSD).

Polovina souhlasí s odsunem
Taktéž přibližně polovina dotázaných souhlasí s poválečným odsunem Němců. Asi dvacet procent odpovědělo, že nesouhlasí, a 30 procent, že neví.

Souhlas s odsunem přibližně roste s věkem. Souhlasí s ním jen zhruba třetina lidí do 24 let, ale bezmála tři čtvrtiny lidí mezi 55 a 64 roky. S odsunem také daleko častěji souhlasí vysokoškoláci (77 procent) než lidé se základní školou (33 procent). Ani v tomto případě nehraje téměř žádnou roli, zda dotázaný je voličem KSČM, ODS nebo ČSSD (s odsunem souhlasí 66 až 69 procent voličů těchto stran). Jiný postoj mají ale voliči ostatních stran -z nich souhlasí s odsunem jen 36 procent. Ti se od příznivců tří největších stran lišili i v odpovědích na první dvě otázky. Víc jich Němcům odpustilo a méně z nich by se vojensky bránilo.

„S odsunem častěji souhlasí ti, kdo si myslí, že se Československo mělo v roce 1938 bránit,“ shrnuje Přemysl Čech.  „Také s ním častěji souhlasí lidé, kteří neodpustili Němcům zabrání Sudet.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!