Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Mnichov přestává zvládat přiliv migrantů. Vlaky s uprchlíky proto zamíří i jinam

Evropa

  20:31
MNICHOV/BERLÍN - Do Německa dál směřují uprchlíci, jen do Mnichova jich má v neděli dorazit další asi čtyři tisíce. Přesouvají se tam z Rakouska, přes které vlaky a autobusy běžence přivezly od maďarských hranic. Za sobotu to bylo asi 6800 migrantů.

„Chceme Německo“. Spolková republika je vysněnou destinací mnoha migrantů. foto: Reuters

Kancléřka Angela Merkelová čelí za postup v uprchlické krizi kritice, ještě v neděli večer budou o situaci jednat špičky německé vládní koalice.

Migrační krize: tisíce uprchlíků v Rakousku a Německu, sto zachráněných u Kypru

Rakouské úřady předpokládají, že za neděli do Německa odjede dalších asi 10 000 lidí. Jak uvedla v neděli odpoledne německá policie, zatím jich dorazilo na 6000. V Německu si je jednotlivé spolkové země rozdělují podle počtu obyvatel a podle své hospodářské síly.

Zvláštní vlakový spoj odvezl například 570 lidí do durynského Saalfeldu, odkud jich více než polovina pokračovala do Drážďan. Tam budou ubytováni ve škole pro důstojníky. Jiné autobusy rozvezly uprchlíky do Hamburku nebo Dortmundu. Na každé zastávce migranty srdečně zdravili místní lidé, rozdávali jim jídlo nebo hračky pro děti.

Dárci i neonacisté

Německé úřady odhadují, že letos by o azyl v Německu mohlo požádat až 800 000 lidí. Jen v srpnu bylo v zemi registrováno přes 100 000 žadatelů o azyl. Německá kancléřka Merkelová a maďarský premiér Viktor Orbán se v telefonickém rozhovoru shodli, že rozhodnutí Berlína vpustit uprchlíky do Německa bylo jen „přechodné a bylo učiněno z humanitárních důvodů,“ uvedl mluvčí německé vlády. V EU jinak platí takzvané dublinské dohody, podle kterých musí žádost o poskytnutí azylu projednat ta země, v níž uprchlík poprvé vstoupí na půdu Evropské unie.

Do Mnichova přijely první stovky migrantů, dorazí jich deset tisíc

I německé ministerstvo vnitra ostatním členským zemím EU vzkázalo, že musí dodržovat pravidla týkající se zpracování žádostí o azyl. Zopakovalo, že rozhodnutí Berlína dovolit tisícům migrantů z Maďarska dostat se až do Německa bylo „výjimkou a neznamená to, že dublinská pravidla již neplatí“.

Kancléřku Merkelovou z Křesťanskodemokratické unie (CDU) za její přístup k přesunu migrantů do Německa kritizuje bavorská Křesťanskosociální unie (CSU), která na celoněmecké úrovni utváří s CDU politický blok. Vadí jí zejména, že kancléřka rozhodnutí přijmout uprchlíky nekonzultovala se spolkovými zeměmi.

Rakouský kancléř Werner Faymann v neděli uvedl, že už nastal čas odvolat mimořádná opatření, která umožňovala neomezený příliv tisíců uprchlíků z Maďarska přes Rakousko do Německa.

Běženci se snaží dostat do vlaku na budapešťském nádraží Keleti. Děti si...
Uprchlíci dorazili i na nádraží ve Vídni.

„Vždy jsme říkali, že jde o mimořádnou situaci, ve které musíme jednat rychle a humánně. Pomohli jsme více než 12 000 lidí v nouzové situaci. Nyní se musíme posunout krok po kroku ke zrušení mimořádných opatření a k normálu, v souladu s právem a důstojností,“ prohlásil Faymann po „intenzivních rozhovorech“ s německou kancléřkou a maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Zachráněni u Kypru

Od páteční noci dorazilo z Maďarska do rakouského Nickelsdorfu 8500 až deset tisíc uprchlíků. V noci na neděli museli zdravotníci z Nickelsdorfu odvézt do okolních nemocnic 16 lidí, mezi nimiž bylo sedm těžce nemocných dětí. Měly průjem, zvracely a byly dehydrované. Jednu těhotnou ženu trápily bolesti, a tak se jí ujali lékaři v nemocnici v Eisenstadtu. Ve špatném stavu bylo i několik diabetiků.

Maďarská policie v neděli varovala, aby se lidé nesnažili pomáhat uprchlíkům dostat se přes hranice do Rakouska. Stalo se tak poté, co skupina rakouských dobrovolníků podobný odvoz běženců v autech zorganizovala. Jak uvedla policejní mluvčí, pomoc běžencům dostat se přes hranici do Rakouska může být považována za trestný čin. Zda má policie v úmyslu zasáhnout i proti rakouským dobrovolníkům, už ale mluvčí neupřesnila.

Papež František při nedělní modlitbě na Svatopetrském náměstí vyzval evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery, aby se každý ujal alespoň jedné uprchlické rodiny. Dvě rodiny migrantů v nejbližších dnech ubytují rovněž dvě vatikánské farnosti, dodala hlava katolické církve.

Finský premiér nabídl svůj domov k dispozici migrantům. Krajany vyzval k solidaritě

Přes sto syrských a palestinských běženců bylo v neděli zachráněno několik desítek kilometrů od kyperských břehů. Jak uvedla kyperská policie, rozbila se rybářská loď, na které cestovali. Policie zadržela a odvedla k výslechu tři lidi, mezi nimiž byl zřejmě i kapitán lodi.

Předseda izraelské hlavní opoziční Strany práce Jicchak Herzog již před pár dny vyzval, aby se lidí, kteří prchají před válkou v Sýrii, ujal i židovský stát. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu to ale dnes odmítl s tím, že jeho země je příliš malá na to, aby si běžence vzala k sobě. Český ministr vnitra Milan Chovanec dnes oznámil, že o azyl v České republice zatím požádalo asi 60 Syřanů. Policisté přitom od června zadrželi na českém území zhruba 2500 běženců. Podle Chovance zájem o azyl jasně ukazuje, že Česká republika je tranzitní zemí na cestě uprchlíků dál na západ.

Migrační krize v datech

  • 23. dubna - Summit EU rozhodl, že unie ztrojnásobí prostředky pro operace agentury pro ostrahu hranic Frontex ve Středozemním moři. O svolání summitu požádala Itálie poté, co u libyjského pobřeží zemřelo asi 1200 lidí při snaze dostat se do Evropy.
  • 26. června - Summit EU v Bruselu rozhodl, že uprchlíky (40 000 umístěných v Řecku a Itálii) nebude unie rozdělovat na základě kvót, ale na bázi dobrovolnosti. Česká vláda později schválila, že do konce roku 2017 přijme 1500 migrantů. Summit také rozhodl o vzniku zařízení pro přijímání migrantů v hraničních členských státech, které by zajistily rychlou identifikaci a registraci.
  • 13. července - Maďarská armáda začala stavět na hranici se Srbskem plot, který má zemi chránit před přílivem migrantů.
  • 20. července - Ministři vnitra EU se neshodli na přerozdělení všech 40 000 žadatelů o azyl, nacházejících se v Itálii a Řecku.
  • 30. července - Stovky imigrantů se u Calais pokusily dostat z Francie do Británie tunelem pod Lamanšským průlivem. Francie prý registruje každou noc až 2000 takových pokusů.
  • 10. srpna - Evropská komise schválila zemím zasaženým přílivem běženců pro nadcházejících šest let pomoc ve výši 2,4 miliardy eur (64,9 miliardy Kč).
  • 19. srpna - Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére oznámil, že do Německa letos dorazí až 800 000 běženců (původně se počítalo s 450 000 uprchlíky).
  • 26. srpna - Švédská loď zachránila 439 pasažérů z přeplněného plavidla s migranty, kde se v nákladním prostoru našlo 52 mrtvých. Ti se pravděpodobně udusili.
  • 27. srpna - Rakousko oznámilo, že policie našla u hranic s Maďarskem a Slovenskem v odstaveném chladírenském voze až 50 mrtvých běženců. Později bylo upřesněno, že mrtvých bylo 71.
  • 3. září - Fotografii tříletého syrského chlapce, který se spolu s dalšími uprchlíky utopil cestou z Turecka do Řecka, přineslo na titulních stranách mnoho deníků a serverů.

- Maďarský premiér Viktor Orbán krizi označil za především německý problém. Německé politiky výrok pobouřil.

- Německo opět požádalo o změnu azylové politiky EU a o "spravedlivé" přerozdělení běženců mezi ostatní státy.

  • 4. září - Evropská komise se chystá zemím EU navrhnout přerozdělení dalších 120 000 uprchlíků, třebaže s jarním návrhem rozmístění 40.000 běženců podle závazných kvót neuspěla.

- Několik tisíc běženců se z Budapešti pěšky vydalo směrem k rakouské hranici, Maďarsko jim večer nabídlo odvoz autobusy.

- Británie oznámila, že přijme několik tisíc Syřanů a že pošle na Blízký východ v rámci pomoci uprchlíkům 100 milionů liber (3,7 miliardy Kč).

- Uprchlická krize byla v Praze tématem mimořádného summitu visegrádské skupiny (V4), který kvóty na přijímání běženců v rámci EU označil za nepřijatelné.

  • 5. září - Rakousko a Německo otevřely hranice tisícům uprchlíků, kteří tam zamířili z Maďarska. Vlakem a autobusem přijelo do Mnichova 6800 lidí, které si pak mezi sebou rozdělily jednotlivé spolkové země.
  • 6. září - Do Mnichova proudí další uprchlíci, mají jich dorazit další asi čtyři tisíce. Kancléřka Angela Merkelová čelí za postup v uprchlické krizi kritice, ještě dnes večer mají o situaci jednat špičky německé vládní koalice.

- Papež František během modlitby na Svatopetrském náměstí vyzval evropské farnosti, náboženská sdružení a kláštery, aby se každý ujal alespoň jedné uprchlické rodiny.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!