Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Mniši v Barmě protestují proti vládě

Svět

  12:59
RANGÚN - Téměř tisícovka buddhistických mnichů v šafránových rouchách procházela ulicemi největšího barmského města Rangúnu. Pokračuje tak největší a nejvytrvalejší protest proti barmské vojenské vládě za poslední desetiletí. Protesty začaly před měsícem kvůli růstu cen. Mniši se do nich ve větší míře zapojili po nedávném incidentu, kdy několik z nich zbila policie. Tisíce svatých mužů teď žádá po vládě omluvu.

Téměř tisícovka buddhistických mnichů v šafránových rouchách procházela ulicemi největšího barmského města Rangúnu.

Mniši se shromáždili u slavné zlaté pagody Šwedagon, která patří k nejuctívanějším chrámům v zemi a zamířili k pagodě Sule v dolní části města. V čele procesí kráčeli mniši s praporky své víry a jeden z nich nesl na znamení protestu misku na milodary obrácenou dnem vzhůru.
Podél silnice, po níž mniši procházeli, se shromáždila asi tisícovka přihlížejících, kteří spojili ruce, aby zabránili jakémukoli zásahu ze strany policie či armády. Žádné uniformy v okolí protestujících mnichů nebyly vidět, ale několik desítek policistů v civilu pochodu přihlíželo,
aniž se ale pokusili jakkoli zasáhnout.

V Rangúnu mniši pochodovali už třetí den za sebou a vdechli tak nový život protestům, které začaly před měsícem kvůli růstu cen paliv. Mniši se do protivládních protestů zapojili ve větší míře poté, co policisté při jednom z pochodů několik mnichů zbili.

Počet mnichů, kteří se do protestů v několika barmských městech zapojují, mezitím stoupl z několika set na několik tisíc. Žádají, aby se jim vláda za zbití omluvila, ale vládní junta zatím mlčí, přestože mniši ke svému protestu připojili i velmi ponižující gesto - odmítají přijímat almužny od příslušníků vlády a jejich rodin.

Poslední trvalejší protivládní protesty vypukly v ulicích barmských měst v prosinci 1996 a vojenská vláda je nechala silou potlačit. Vzhledem k tomu, že jsou desítky opozičních aktivistů za mřížemi, pohlížejí obyvatelé Barmy na buddhistické mnichy jako na potenciální ohnisko protivládních protestů. Mniši mají klíčové postavení v prakticky všech aspektech společnosti od svateb po pohřby a odmítnou-li od někoho přijímat almužny a milodary, odpírají mu tím podle buddhistického učení možnost dosáhnout nirvány.
Autor: