Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pomočených míst v Praze přibylo. Úklid vyjde na tři miliony ročně

Česko

  15:00
PRAHA - Jediný pracovník v celé metropoli zbavuje ulice nepříjemného zápachu po močení. Denně vyjíždí se svou cisternou na 19 míst, která bezpečně odrazují občany. Jednou týdně pak provádí dezinfekci ve 20 takto znečištěných lokalitách. Praha za úklid ulic, které slouží jako veřejné toalety, zaplatí ročně tři miliony.

Mladík močí poblíž zastávky Otakarova, Praha 4 foto: Lidovky.cz

Prahu problém močení na veřejných místech trápí čím dál více. Seznam míst, která musí být denně čištěna, totiž od loňského roku mírně vzrostl. Nepříjemný zápach se navíc týká i některých zákoutí historického centra. Pravidelnou dezinfekci zajišťuje Technická správa komunikací na téměř 40 místech. Její pracovník čistí ulice roztokem vody a chloraminu.

Seznam pomočených míst se prodloužil

„Momentální počet míst je maximální s ohledem na rozpočet a vytížení pracovníka úklidu,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí Technické správy Barbora Lišková. Každý den pracovník čistí 19 míst, přitom loni to bylo 13 lokalit. Novým „rajónem“ pro ty, kteří vykonávají potřebu na veřejnosti, se tak stala například ulice Anenská, Betlémská, Ovocný trh nebo chodník pod Čechovým mostem.

Jednou týdně pak pracovník vyjíždí k dvaceti místům, která též figurují v seznamu nejzatuchlejších míst v Praze (seznam poskytnutý TSK najdete v boxu - poznámka redakce). Ve výčtu nechybí třeba průchod u frekventované a turisty hojně navštěvované Národní třídy, dále pak ulice Zlatá, Krocínova či Opletalova. Zápach však trápí obyvatele také v ústí Školské ulice do Vodičkovy nebo u Jindřišské věže a na mnoha dalších místech.

Pomočená místa řešil už exprimátor Hudeček

Server Lidovky.cz o seznamu míst v metropoli, kde lidé často močí, informoval už před necelými dvěma lety - tehdy magistrát v součinnosti s městskou policií zmapoval, jak moc je situace kritická. Jak byl výsledek? (více čtěte ZDE)

Není to ale jen Praha, která na močení v ulicích doplácí. Ten, kdo tímto způsobem znečistí veřejné prostranství, se dopouští přestupku. „Za takové jednání mu může strážník na místě udělit pokutu do výše až tisíce korun. Ve správním řízení může pak sankce narůst do výše až dvaceti tisíc,“ sdělila mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

Nelze přesně říci, kolik pokut za močení v ulicích městští policisté rozdali, celkově však bylo v loňském roce zjištěno 22 776 případů znečištění veřejného prostranství. Za tento přestupek hříšníci zaplatili celkem 2 731 855 korun. 

Podchod pod magistrálou na nábřeží Kapitána Jaroše, Praha 7
Okolí Smíchovského nádraží, Praha 5

Aktuální informace poskytnuté TSK o pomočených lokalitách se částečně liší od seznamu poskytnutého v roce 2013 městskou policií. Je tedy zjevné, že pomočených míst postupně přibývá. V novém seznamu tak třeba úplně chybí Smíchovské nádraží nebo Letenské náměstí. Jak ale uvedla Seifertová, místa z původního seznamu jsou i nadále považována za problémová.

A zatímco Praha pokutuje neposlušné obyvatele a platí vysoké částky za úklid, v Hamburku zvolili docela jinou strategii. Ve čtvrti Sankt Pauli proslulé nočním životem některé zdi natřeli speciálním lakem, který odráží tekutinu nazpět. Kdo se rozhodne močit na stěnu, nakonec vytrestá sám sebe - močí si totiž znečistí své vlastní boty.

Nejpomočenější místa v Praze:

Denní dezinfekce: k 13 místům z loňského roku přibylo 6 nových (Anenská, Betlémská, Liliová, chodníky pod Čechovým mostem + schody, Na Příkopě, Ovocný trh). 

Jednou týdně uklízená místa: ulice Benediktská, Divadelní, Dlouhá, průchod Charvátova-Národní, M.Rettigové, Malá Štupartská, Ostrovní x Spálená, Průchodní,Saská x Lázeňská,Stříbrná, Školská x Vodičkova, u Jindřišské věže, U Milosrdných, V Cípu, Zlatá, Krocínova, stanoviště autobusů pod Štefánikovým mostem, Havlíčkova x Na Florenci (proti nádraží), Opletalova, Havelská ulička. 

Zdroj: TSK

Autor: