Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Moderní Praha očima historika architektury Zdeňka Lukeše

Afghánistán

  7:00
Průvodcem po pražské architektuře první poloviny 20. století je kniha Praha moderní od renomovaného architekta, teoretika a spolupracovníka LN Zdeňka Lukeše a fotografa Pavla Hrocha. Zaměřuje se na stavby, které byly postaveny v šesti čtvrtích historického jádra metropole v letech 1900 až 1950.

Spor o knihovnu. foto: Lidové noviny

Slovem i obrazem zachycuje přes dvě stovky staveb, a to nejen těch nejvýznamnějších, jako je Bílkova vila, Obecní dům nebo dům U Černé Matky Boží, ale také také staveb užitných. Kapitoly doplněné mapkami chronologicky provázejí poutníka čtvrtěmi historického pražského jádra: Starým a Novým Městem, Malou Stranou, Hradčany, Josefovem a Vyšehradem. Kapitoly doplňuje slovníček pojmů a medailonky nejvýznamnějších tvůrců.

Bez historických fotografií

Významnějším stavbám autoři věnují větší prostor se sérií fotografií, které zachycují jejich současný stav. Záměrně nepoužili historické snímky, které zachycují stavby v době vzniku, protože jejich dnešní vzhled je často odlišný. Posláním publikace je především upozornit zájemce na zajímavé, známé ale mnohdy opomíjené objekty.

O autorech

Architekt a teoretik Zdeněk Lukeš (1954) je autorem či spoluautorem více než třiceti knih, k nejznámějším patří publikace Pražský hrad za TGM (1996), Splátka dluhu: Práce německy hovořících architektů v Praze 1900-1939 (2002), Český architektonický kubismus (2008) nebo Architekt Josef Gočár (2010). Fotograf a překladatel Pavel Hroch (1967) fotografoval v Mexiku, Rusku, Kazachstánu, Afghánistánu, Španělsku, Slovensku či českou menšinu v rumunském Banátu. Své dílo vystavoval například v americké Sněmovně reprezentantů ve Washingtonu.

Autor: