Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Modulový nábytek: kreativní opakování

Design

  11:46
Modulární nábytkové systémy jsou běžnou součástí moderních domácností. Sezení do obýváku, kuchyňské linky, odkládací systémy – to vše běžně používáme. Přesto i tento druh nábytku designéry stále zajímá a hledají cesty, jak jej povýšit z účelného sluhy na neobvyklý interiérový solitér.

Cheeky Boxes Lucie Koldové. Modulární systém přinesl mladé designérce prestižní ocenění Czech Grand Design za rok 2009 foto: Foto: archiv

Modulový nábytek má tu výhodu, že s trochou fantazie s ním zařídíte interiér kreativně a přesně podle toho, jak vám to vyhovuje. Když vás omrzí jedna varianta, jednoduše si ho přizpůsobíte podle momentální chuti." vychvaluje výhody modulových systémů designérka Lucie Koldová.

A dodává, že je výzvou i pro architekty: "Mohou do různých prostorů začlenit tytéž systémy a pokaždé je nakombinovat jinak a neotřele." Dobře ví, o čem mluví – sama pro českou firmu Process navrhla sadu modulárních skříněk Cheeky Boxes, za které získala prestižní ocenění Czech Grand Design za rok 2009.

Cheeky Boxes mohou sloužit jako porůznu poskládané boxy, police či celá knihovna. A dnem vzhůru dokonce i jako netradiční kávový nebo odkládací stolek.

Cheeky Boxes Lucie Koldové. Modulární systém přinesl mladé designérce prestižní ocenění Czech Grand Design za rok 2009

Změníte nábytek, kdykoli chcete

Pohovky, které můžete sestavit z několika jednotlivých částí a libovolně je seskupovat nebo dělit jako křesla, kuchyňské skříňky, police, důmyslné systémy určené do vstupních hal i stoly – v každé kategorii současného nábytku najdete takové, které s modulárností pracují.

Díky jejich univerzálnosti dnes modulární systémy nabízí skoro každá značka nábytku od IKEA po čistě designové firmy, jako je Vitra nebo švýcarský výrobce pohovek de Sede.

Moderní modulový nábytek bývá často vyroben ze dřeva, překližky nebo různých plastů včetně polypropylenu. To aby se snadno transportoval a především lehce skládal, přičemž jako spojovací materiál někdy fungují třeba i suché zipy nebo jen zpracování uzpůsobené pro snadné zasunutí jednotlivých částí do sebe.

Někdy, jako v případě Cheeky Boxes, stačí jednotlivé součásti prostě jen vedle sebe nebo na sebe postavit. Díky tomu se s modulárními systémy zároveň dobře experimentuje, protože umožňují rychlou a snadnou změnu, kdykoliv se vám zachce.

Modulový nábytek ovšem není žádná novinka. Charles a Ray Eamesovi předvedli svůj policový systém Eames Storage Units, který vešel do povědomí i pod zkratkou ESU, už v roce 1949. Volně stojící multifunkční skříňky navrhli manželé především pro svůj tehdejší dům, Vitra je ale stejně jako další jejich legendární kousky nabízí úspěšně a v nezměněné podobě dodnes.

Moduly praktické i futuristické

Základem úspěchu je v případě Eamesových i dalších designérů především jednoduchost. "I já mám ráda spíš utilitární a strohé geometrické tvary, které se dají barevně upravit do různých kombinací a volně, nepravidelně skládat na sebe či vedle sebe," říká Lucie Koldová.

"V případě policových systémů dokážou vytvořit jedinečnou strukturu na stěně nebo příčku v prostoru, která přehradí místnost. Vtipné je i samo opakování a násobení jednotlivých modulů, které celkově dodává prostoru jedinečný charakter."

S principem dělení prostoru pracuje i německá firma Movisi, která se specializuje právě na modulární systémy navržené nejrůznějšími designéry.

Kromě židlí, křesel a skříněk, které lze donekonečna skládat a propojovat, nabízí například děliče Link System britského designérského studia PearsonLloyd. Volně propojovatelné polypropylenové trubky jsou sice primárně určené spíš pro obchody nebo kanceláře, ale proč stěnou plnou otvorů opticky neoddělit třeba pracovnu nebo ložnici ve velkém loftovém prostoru?

Nové pojetí: design a ekomoduly

Časté uplatnění si moduly hledají v mladých domácnostech. U lidí, kteří už nechtějí bydlet úplně alternativně, ale zároveň nemají peníze na designový nábytek. "Časté stěhování z místa na místo, různé prostory a různá funkční řešení. Pro dnešní dynamický život jsou podle mě moduly ideální," hodnotí Koldová.

Na modulovém nábytku se ale vyřádí i sami designéři – třeba jako Ronan a Ernan Bouroullecové spolu s Paulem Tahonem a svým šest let starým projektem Self Shelf. Kompaktní systém z ABS desek a zářivě barevných polypropylenových dlaždic tvarově připomíná dělicí příčky, které letěly v 70. a 80. letech.

Moduly praktické i futuristické

Díky použitému materiálu a barvám ale neudělá ostudu žádnému trochu střelenému modernímu interiéru. "Moc ráda mám i primitivní, ale skvělé police Stacked od JDS Architects pro dánskou značku Muuto," doporučuje ještě Lucie Koldová.

Švýcarská designérka Sibylle Stoecklová se zase snaží spojit odpovědný přístup k designu s konceptem modulového nábytku. Série Le Cageot využívá staré a vyhozené dřevěné palety a přepravky.

Trochu drsný vzhled surového a navíc ještě omšelého dřeva dotváří designérka lehkým barevným nádechem v mnoha různých odstínech. Přepravky mění v univerzální kusy nábytku, které můžete v podstatě libovolně kombinovat a sestavovat do mnoha různých tvarů i velikostí. Jak moc při tom budete kreativní, záleží už jen na vás.

Autoři: