Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Oběť, nebo bojovník Al-Káidy? Příběh muže sraženého kameramankou ukazuje složitou syrskou realitu

Svět

  13:13aktualizováno  16:47
Praha - Syrský fotbalový trenér Usáma Abdul Mohsen, kterého proslavila maďarská kameramanka, když mu podkopla nohu, je i po zdánlivém „happy endu" stále tématem mnohých médií. Důvodem jsou „zaručené zprávy“, podle kterých byl bojovníkem či podporovatelem syrské odnože teroristické organizace Al-Káida.

Petra László podrazila muži s dítětem v náručí nohy, do dalších běženců kopala. Celý incident zachytily přítomné kamery. foto: Reuters

Svět se nejdříve pohoršil při pohledu na to, jak mu maďarská kameramanka podkopla nohu. Následně se dojal, když o něj projevila zájem španělská fotbalová akademie a nabídla mu místo trenéra. A část se následně rozzuřila, když některá média zveřejnila podezření, že Usáma Abdul Mohsen bojoval po boku syrské odnože Al-Káidy známou pod jménem al-Nusrá. Zprávu přetiskly mnohá kurdské noviny, jako například Rudaw nebo Ekurd Daily a chytila se jí taktéž španělská média. O podezření informovaly i některé české zpravodajské weby. Renomovaná světová média v čele s New York Times nebo Libération posléze tuto zprávu začala vyvracet jako fámu.

Podporovatel al-Káidy?

Syřan sražený maďarskou kameramankou bude fotbalovým trenérem ve Španělsku

Rozbuškou byly snímky Usámova facebookového profilu, které začaly před několika dny kolovat po internetu. Na úvodní fotografii je totiž černá vlajka s bílými nápisy nápadně připomínající vlajku organizace al-Nusrá, teroristické odnože Al-Káidy. Snímek do světa vypustil Leith Abou Fadel, který podle médií patří mezi podporovatele Bašára Asada, se slovy: „Ukázalo se, že muž, kterému nastavila maďarská reportérka nohu, je podporovatelem al-Káidy - a teď přichází do Evropy?“ Dle New York Times mu jako důkaz posloužil další facebookový příspěvek - tentokrát status uveřejněný v říjnu 2013. V něm údajně vyzdvihoval protivládní bojovníky jako hrdiny a bojovníky svaté války.

Mohsen bude trenérem fotbalové školy v Getafe.

Kurdská média společně se syrskou Kurdskou demokratickou unií PYD se fotografie chytila a zveřejnila prohlášení, že Usáma je bývalým bojovníkem al-Nusrá. Po boku teroristické organizace dle serveru Rudaw bojoval až do svého odchodu ze Sýrie na jaře tohoto roku. Rudaw zde také tlumočí další obvinění PYD, tedy že byl Mohsen zapojen do nepokojů, které se odehrály v roce 2004 v Kámišlí na severu Sýrie a zemřelo při nich několik kurdských fotbalových fanoušků.

Obrana Mohsenova

Západní média se však Mohsena zastávají a spekulace vyvracejí. Jejich výklad se však liší. Dle nich se nepokojů z roku 2004 neúčastnil, neboť v té době zrovna trénoval juniorský tým (Libération), uvedl to v telefonickém rozhovoru (New York Times), potvrzuje to videozáznam a rozbor organizace KurdWatch vydaný v roce 2009 (Deník Referendum).

New York Times se také spojily s Fadelem, který printscreen facebookové stránky do světa pustil. „Jestli je bývalým bojovníkem nebo ne, to nemohu potvrdit - ale jsem rád, že je jeho syn v bezpečí,“ komentoval to.

Co se týče vlajky, dle odborníků jde pouze o šahádu, takzvané vyznání víry. Dle New York Times na údajné vlajce chybí název al-Nusrá, který bývá běžně připojen. Zpravodajský server uvádí, že toto vyznání má na své vlajce i Saúdská Arábie. Deník Referendum připojuje, že je možné ji nalézt doma u mnoha muslimů. Libération pak fotku facebookového profilu považuje za montáž a píše, že Usáma tuto vlajku nikdy na svém profilu nepublikoval.

Server iDnes přišel i s variantou, že by mohlo jít o vlajku al-Nusrá. Mohsen se jí ale dle serveru mohl prezentovat kvůli ochraně své rodiny.

O autenticitě facebookového příspěvku a profilu však média nemají jasno. České Echo24 například připouští, že mohlo jít o falešný profil. Reflex píše, že Usámův facebookový profil byl smazán již před několika měsíci. Další, jako třeba New York Times, zase o nefunkčnosti profilu nehovoří a informují, že smazány byly jen inkriminované fotografie. Huffington Post pak přináší verzi, že Usáma svůj smazaný profil aktivoval, aby odstranil inkriminovanou fotografii.

Asadův kritik

Samotný Usáma pro New York Times uvedl, že si nevzpomíná, co všechno kdy na svém profilu sdílel. Veškerá obvinění označuje za lživé.

„Kritizoval jsem Bašára Asada a kdokoliv kritizuje, musí čelit lžím, které vedou buď do vězení nebo k smrti,“ řekl v rozhovoru pro španělskou Gacetu. Že jde o lži pak zopakoval i pro New York Times nebo Libération. „Jsou to přátelé Bašára Asada, kdo šíří tyto fámy,“ uvedl pro Libération.

Média taktéž informují o jeho účasti na protivládních demonstracích v roce 2011 a o tom, jak před dvěma lety nakonec uprchl z domovského Dajr az-Zauru a ukončil svou funkci ve vládním sportovním svazu.

Dezinformační kampaň

Na závěr deník Libération shrnuje, že jde s nejvyšší pravděpodobností o vykonstruovaný případ. Důkazem může být to, že fotky Usámova profilu společně s dalšími obviněnými se začaly na internetu objevovat záhy po incidentu s maďarskou kameramankou.„Asadův režim je velmi dobrý v propagandě, dezinformační kampaně jsou běžné,“ potvrdil to pro list Michael Stephens, výzkumný pracovník v britském institutu pro obranu a bezpečnost RUSI.

Také arabista Jan Čuřík pro Lidovky.cz potvrdil, že množství šířených dezinformací je v současnosti docela velké. „Je velmi složité odlišit, i pro Syřany, co je reálná a co nereálná informace,“ uvedl.

Cesta Usámy Abdula Mohsena do Evropy

Usáma měl původně namířeno do Německa. Vlast opustil na jaře tohoto roku a do Evropy zamířil z egyptského pobřeží. Díky kameramance, která ho proslavila, mu bylo nakonec nabídnuta práce ve Španělsku. V pátek mu zde bylo uděleno „dočasné povolení k pobytu“ za výjimečných okolností. Usáma se nyní snaží, aby se k němu ve Španělsku připojila i manželka a zbytek rodiny.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!