Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Moldavská novinářka v ohrožení

Svět

  9:20
KIŠINĚV/PRAHA - Násilné a bouřlivé demonstrace již v Moldavsku utichly, ve věznicích však po nich zůstaly desítky zatčených. A některým z vůdců studentských nepokojů hrozí v případě odsouzení až 25 let vězení.

Problémová novinářka. Morarová byla zatčena již v roce 2007 při vstupu do Ruska. foto: Fotoarchiv LN

Včera se celý den spekulovalo, zda policie již zadržela známou čtyřiadvacetiletou novinářku Nataliji Morarovou. Prokuratura dokonce oznámila, že zatčenou dívku obvinila z „vyzývání k organizování a uskutečnění masových nepokojů“.

Večer ale ministerstvo vnitra s notnou dávkou ostudy přiznalo, že došlo k nedorozumění, neboť byla zatčena jiná mladá žena stejného jména.

Příjmení Morarová je v Moldavsku poměrně rozšířené. Novinářka Morarová, která patří k hlavním organizátorům demonstrací, se skrývá neznámo kde. Její muž uvedl, že se bojí zatčení, a proto s ní teď nemůže nikdo hovořit.

Další významná osobnost, moldavský byznysmen Gabriel Stati, je zase obviněn z podpory pokusu o státní převrat. Včera byl na žádost Kišiněva zatčen ukrajinskou policií v přístavu Oděsa. Zda bude vydán zpět do Moldavska, jisté není. Jeden z nejbohatších Moldavanů uprchl z vlasti poté, co policie začala zatýkat, a prezident Vladimír Voronin ropného magnáta osočil, že financoval demonstrace. Obrněný automobil s oligarchou doprovázela početná ozbrojená ochranka. Pokud bude deportován do vlasti, hrozí mu stejně jako zmizelé Morarové až dvacetiletý trest.

Morarová skutečně na svém blogu vyzývala mládež k pokojným protestům. Svolala například mítink pod heslem „Jsem antikomunista“ poté, co bylo zveřejněno, že volby vyhráli komunisté. „Moldavsko je jedinou evropskou zemí současnosti, ve které komunisté vyhráli třetí volby za sebou,“ posteskla si v internetové diskusi Morarová a vyzvala k občanskému nesouhlasu. Pak byla viděna s megafonem v rozvášněném davu – že by ale vybízela k násilí, nikdo nepotvrzuje.

Podle Morarové začali moldavští blogeři říkat událostem posledních dní „koprová revoluce“, protože její příjmení je podobné rumunskému označení pro kopr. Moldavští novináři Nataliji také nazývají „múzou moldavské revoluce“ nebo „kmotřenkou revoluce“. Ruští novináři naopak nešetří kritikou.

Novinářka byla již v roce 2007 zadržena při pokusu o vjezd do Ruska, kde pracovala řadu let jako reportérka moskevského listu The New Times. Přestože její manžel, novinář Ilja Barabanov, je Rus (oba neskrývali, že se vzali kvůli tomu, aby Natalija mohla zůstat v Rusku), ruské tajné služby jí zakázaly vstup do země, protože je „hrozbou pro bezpečnost státu“. Vedení listu i ona sama jsou přesvědčeni, že hlavním důvodem vyhoštění byly články, především ten, ve kterém odhalila schéma nelegálního financování ruských politických stran i manipulaci se sociologickými výzkumy prováděnými před volbami Ruským centrem pro výzkum veřejného mínění.

Kromě toho měla Morarová v Rusku i v Moldavsku blízko k demokratické opozici. Pracovala například jako tisková mluvčí pro ruské opoziční hnutí Jiné Rusko.