Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Monika: Nerada dělám věci zbytečně

Česko

  9:51
PRAHA - Pokud odvykáte pomocí náhradní léčby nikotinem, je důležitá jeho dávka. Tu může lékař velmi dobře odhadnout–ale „jen“ odhadnout. Kromě počtu denně kouřených cigaret, počtu bodů v testech závislosti na nikotinu a množství CO ve vydechovaném vzduchu záleží potřebná dávka těchto léků také na vašem duševním rozpoložení a na tom, jak na kouření vzpomínáte.

Obecně lze říci, že pokud se litujete, že nemůžete kouřit, budete se trápit hodně, dlouho a budete potřebovat vyšší dávku nikotinu z léků. Naopak, pokud dokážete sami sebe přesvědčit, že máte radost z toho, že jste s kouřením konečně přestali, bude vaše trápení kratší, snesitelnější a potřeba nikotinu z léků menší.

Jen pro připomenutí, z jedné cigarety se vstřebá více než 1 miligram (mg) nikotinu, většinou 1–3 mg (i když na krabičce je uvedena jiná hodnota, většinou nižší).

Z náplastí se vstřebá to, co je uvedeno na obalu, ale z ústních forem většinou jen polovina, z inhalátoru dokonce jen pětina (z 10 mg maximálně 2 mg). Jedna žvýkačka, mikrotableta, inhalátor nebo pastilka vám dodá stejné množství nikotinu jako jedna cigareta. Dávku šitou na míru pak během léčby poznáte tak, že se cítíte dobře, bez abstinenčních příznaků. Jakmile se třeba jen jeden z nich objeví, znamená to, že máte nikotinu málo.

MUDr. Eva Králíková
autorka je odbornice na odvykání kouření


21. den Monika: „Nerada dělám věci zbytečně“



Jan (33 let)

Kouřil 10 až 15 cigaret denně, odvyká sám

JanJan: Předevčírem jsem to asi zakřikl, už zas mi není moc dobře. Ale musím pracovat. Středa byla co se kouření týče bezproblémová. Byl jsem na obědě s kolegy a musím říct, že kouř z cigaret mi dost vadil. Smrděl mi a štípal mě do očí – což má možná souvislost s tím, že jsem nemocný.

MUDr. Králíková: Možná, a možná také, že už se vám zlepšuje čich. Kouř opravdu obsahuje dráždivé látky, které poškozují sliznici a způsobují zánět a kuřák často své chronické záněty nevnímá. Přeju další bezproblémové dny.


Radim (27 let)
Kouřil až 20 cigaret denně, odvyká pomocí léku na předpis s účinnou látkou vareniklinRadim.
Radim: Mám se pořád dobře. Přestal jsem kouřit a začal jsem snídat. Akorát nepiju tolik kávy, dám si jeden až dva šálky denně. Nemám chuť ani na sladké, ani na alkohol, i když se mu nevyhýbám. Akorát se nemůžu donutit pít minerálky nebo vodu v takovém množství, jaké doporučuje paní doktorka.

MUDr. Králíková: To je fajn, hlavně, že se máte dobře! Pití vody je jedno z možných krizových řešení. Zabere totiž chvíli a mezitím vás přejde na kouření chuť. Navíc to není nic kalorického. Ale pokud nemáte problém, je to dobré i bez vody.


Šárka (32 let)
Šárka, majitelka divadelní agentury.Kouřila až 40 cigaret denně, odvyká pomocí aromatického přípravku (žvýkačky jí dělají zle)

Šárka: Ve středu jsme byli s kamarády v nekuřácké sekci jedné kavárny, protože měli s sebou děti. I tady byl sice trochu cítit kouř, ale nikdo kolem mě si cigaretu nedal, takže to bylo v pohodě. Dala jsem si deci vína a na kouření jsem chuť neměla. Ty nekuřácké restaurace mezi mými přáteli nejsou pravidlem, chodíme spíš tam, kde jsme si to oblíbili.

MUDr. Králíková: Nekuřácká sekce je jistě lepší než kuřácká, ale kouře se tam stejně trochu dostane, jak popisujete. Na webu www.dokurte.cz je asi 400 nekuřáckých restaurací, zkuste nějakou, třeba si ji oblíbíte. Jinak doufám, že nekuřácké budou brzo všechny.


Vojtěch (29 let)
Kouřil 40 až 50 cigaret denně, odvyká pomocí léku s účinnou látkou vareniklinVojtěch, majitel reklamní agentury.

Vojtěch: Na kouření teď vůbec nemyslím. Mám hodně starostí v práci, takže ani nikam nechodím, z práce jdu rovnou domů. Takže mi vlastně bylo jedno, že jsem si nedal cigaretu. Teď jsem o tom mluvil s jednou kamarádkou, která chce taky přestat. Říkal jsem jí, že to není tak hrozný – s fyzickou závislostí že dobře pomohou léky. Ale že to neznamená, že už si s jistotou nikdy nezapálím...

MUDr. Králíková: Mít mezi známými někoho dalšího, kdo přestává a komu můžete pomoci, je velmi dobré. Kromě toho, že mu jste k ruce, také odpadne i jeden váš kouřící společník – a tedy i svádění k cigaretě. Navíc si můžete zvednout sebevědomí pocitem, že tohle už máte za sebou. A samozřejmě, skutečně můžete poskytovat kvalifikované rady. Sympatický je i váš postoj, že nemůžete nikdy s jistotou říct, že už si nikdy nezapálíte. Zůstáváte tak stále ve střehu. Držím palce vám i kamarádce.

Monika (25 let)
MonikaKouřila 10 až 15 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a plastové špičky

Monika: Držím se spotřeby jedna nikotinová žvýkačka denně, ode dneška už ale nebudu brát žádné. Žvýkám místo toho normální žvýkačky a docela to funguje. Mám ale větší chuť k jídlu – je to těžké, ale držím se. Zjistila jsem, že nemusím tolik solit a kořenit, lepší je nechat vyniknout samotnou chut jídla. Začala jsem hodně vařit kuskus, bulgur, jáhly či rýži. Jinak chuť kouřit jsem ve středu neměla, bylo by mi líto znovu začít, když už jsem vynaložila tolik úsilí k odvyknutí. Nerada dělám věci zbytečně.

MUDr. Králíková: To je skvělý slogan, navíc celé kouření je klasická zbytečná činnost, včetně zbytečného vyhazování peněz... Doba, kterou jste prožili a „protrpěli“ bez cigaret, může být dobrým motivem pro to, abyste po cigaretě nesáhli. A kdybyste si zapálili, celé to trápení by bylo zbytečné – přesně, jak říkáte.