Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Moskva není nejdražší a gubernátor není nejchudší

Vladimír Putin

  14:25
Je třeba se smířit s tím, že až do prezidentských voleb 2012 se ruská trafika bude věnovat hlavně souboji dvou hlavních soupeřů – premiéra Vladimíra Putina a prezidenta Dmitrije Medveděva o Kreml.

Rudé náměstí v Moskvě. foto: Shutterstock

Každé jejich slovo noviny nejdříve zveřejní, citují, pak analyzují, chválí a nakonec párkrát připomenou. Občas to už je, nutno přiznat, docela nuda. Všechna ostatní témata jsou zastíněna, ale to neznamená, že jim ruský čtenář nedává přednost před tím hlavním.


Nový výzkum Ruského statistického úřadu přinesl jedno velké překvapení – žít v Moskvě je drahá legrace, v Rusku ale ještě jsou dražší města. Statistici poprvé zkusili spočítat tzv. index životních nákladů v různých lokalitách a sami se divili, k čemu došli. Moskva je sice drahé město, a to i ve světovém měřítku, ale… "Index životních nákladů v metropoli činí 136,7 procenta ve srovnání s průměrem, ale asi tři desítky dalších ruských měst tento údaj ještě převyšují," konstatuje Nězavysimaja gazeta v článku "Moskva není zdaleka nejdražší město v Rusku". Předhonilo ji hned 33 lokalit především na nehostinném severu a východu země. List zveřejňuje seznam měst, jejich obyvatelé musejí vydávat mnohem více peněz na základní potřeby, než právě Moskvané nebo třeba lidé žijící na severním Kavkaze. A tak se lídrem v nákladech na živobytí stalo město Bilibino, hned za ním je Anadyr a Petropavlosk-Kamčatskij. Naopak nejlevnější jsou Balašov, Rtiščevo a třeba i dagestánský Kizljar a Chasavjurt. PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

A ještě něco o penězích. Ruští gubernátoři zveřejňují (samozřejmě proto, že musejí) své deklarace o příjmech. List Moskevskij komsomolec se nejen pozastavuje nad tím, kolikrát převyšují příjmy vládců oblastí příjmy prostého Rusa, ale i nad zdroji bohatství. Největší haló asi vyvolalo upřímné přiznání gubernátora Kemerovské oblasti Amana Tulejeva. "Výnosná pocta" nazvali autoři článek, ve kterém citují z deklarace Tulejeva ty nejpikantnější pasáže. Hovoří se v nich o tom, že být váženým občanem je nesmírně lukrativní. "Pouze díky tomu, že je mnohonásobným čestným občanem vydělal přes půl miliónu rublů," konstatují noviny. Celkem gubernátor hornického kraje vydělal v roce 2010 skoro 3 milióny rublů – pobírá slušný plat, slušnou penzi k tomu (!) a navíc mu několik měst platí za to, že jim dovolil, aby ho učinili svým čestným občanem. PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE


Hlavní téma – souboj Putina a Medveděva – ale přece jen nelze obejít. I tady jde ale hlavně o peníze. A nemalé. Prestižní a dobře informovaný Kommersant se věnuje v článku "Ředitelům jmenovali následníky" pokusu Medveděva zlikvidovat Putinův "státní kapitalismus" odstraněním jeho lidí – ministrů a vícepremiérů – z vedení státních korporací. Podle Kommersantu je nejen už rozhodnuto, že odejdou, ale navíc už má prezident za ně své náhradníky. Jde o miliardy, a tak to není jen prostá výměna kádrů. "Velká část nezávislých ředitelů budou bankéři a investiční finančníci, a také profesionální kádroví ředitelé…" píší noviny. A přiznávají, že Medveděv si nedovolil vybrat tyto lidi samostatně, bez porady s premiérem Putinem. A tak se ve vedení strategických podniků zase mohou ocitnout jeho staří přátelé.