Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Možná jsem byl moc hrr, říká Schwarzenegger. Jako guvernér končí

Svět

  16:17
SACRAMENTO/PRAHA - Arnolda Schwarzeneggera si lidé budou v lepším případě pamatovat jako guvernéra, za jehož éry se Kalifornie proměnila v „nejzelenější“ stát v USA.

Inaugurace. Arnold Schwarzenegger se svou manželkou Marií Shriverovou po svém zvolení guvernérem v roce 2003 foto: ČTK

Před sedmi lety byla Kalifornie rozhádaný stát na pokraji bankrotu. Spousta lidí tehdy ztratila poslední špetku iluzí o politice. Všechny politiky buď svazovaly společné kšefty, nebo je naopak rozdělovaly nesmyslné osobní spory. Arnolda Schwarzeneggera do té doby znali jen jako herce. Pravda, vzal si za manželku novinářku a hlavně neteř bývalého prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, ale to by samo o sobě nestačilo, aby ho mohli brát vážně.

Jenže Schwarzenegger nic nepodcenil a udělal na ně dojem. Působil rozhodně a neúplatně, podobně jako ve svých akčních filmových trhácích. A právě rozhodného lídra s jasnou vizí tehdy Kalifornie potřebovala ze všeho nejvíc. Dosavadní guvernér, demokrat Gray Davis, si proti sobě voliče poštval už tím, jak velké peníze nahromadil na kampaň před svým znovuzvolením v roce 2002 (když kandidoval poprvé, vytruboval přitom do světa heslo "Zkušenost, která se nedá koupit za žádné peníze"). To všechno jen pár měsíců poté, co státem otřásla energetická krize, v jejímž důsledku raketově vzrostly ceny elektřiny. A jen pár měsíců poté, co vypukla finanční krize, vyvolaná splasknutím první větší "bubliny" na finančních trzích (tehdy šlo o bláznivě nadsazené investice do firem podnikajících na internetu, odtud se krizi přezdívalo "dot com").

Guvernátor

* Arnold Schwarzenegger se úřadu guvernéra ujal po předčasných volbách svolaných na říjen 2003. Kandidoval za Republikánskou stranu.

* V úřadu strávil dvě funkční období, znovu byl zvolen v roce 2007. Své plány do budoucna zatím nekomentuje.



Davis si s tím nejenže nevěděl rady, ještě ke všemu nebyl schopen zastavit zvěsti o tom, že s myšlenkou deregulovat trh s elektřinou přišel on, protože se nechal uplatit energetickými koncerny. Lidem zkrátka došla trpělivost. Rozjela se kampaň za guvernérovo odvolání, která byla úspěšná - republikáni, kteří ji odstartovali, museli posbírat aspoň 900 tisíc podpisů a sehnali jich nakonec víc než dvakrát tolik. V říjnu roku 2003 se uskutečnily předčasné volby a v nich vyhrál Arnold Schwarzenegger.

Po sedmi letech se toho moc nezměnilo. Dvoukomorový zákonodárný sbor v Sacramentu je pořád nesmiřitelně rozhádaný a Kalifornie je pořád na pokraji bankrotu. Otázkou je, jestli je to jen Schwarzeneggerova vina, či přesněji jeho neúspěch.

On sám v bilančním rozhovoru označil za neúspěch jedinou věc, a sice fakt, že hned ze začátku dopustil, aby se obrovská díra ve státním rozpočtu látala z dalších půjček. Přesněji, místo aby voličům vysvětlil, jak se věci mají, a přinutil všechny utáhnout si opasky, podpořil referendum, v němž voliči schválili, aby si Kalifornie napůjčovala 15 miliard dolarů.Arnold Schwarzenegger mezi vojáky v Iráku

"Byla to chyba, měl jsem tehdy víc napnout svaly a využít, že za mnou stála většina voličů," řekl dosluhující guvernér deníku The Los Angeles Times. Přesto dodnes trvá na tom, že by tehdejší plán fungoval, nebýt další ekonomické krize, která se naplno rozjela v roce 2008. "Kdybych tehdy věděl, co vím dneska, a sice, že přijde další krize, byl bych býval ten rozpočet nepodepsal," dodal Schwarzenegger.

Guvernér z Hollywoodu si dlouho udržoval poměrně vysokou popularitu. Rval se s poslanci a senátory ze Sacramenta, a když odmítali spolupracovat, obcházel je s pomocí referenda. Statečně se rval i s odbory, které mají v Kalifornii tradičně velmi silnou pozici a které už léta houževnatě blokují především reformu základního a středního školství.

Žádný z těch zápasů ale nevyhrál. Jedno z mála, co se mu povedlo prosadit a zač jej většina Kaliforňanů uznává, byly zákony o omezování emisí skleníkových plynů (fakt, že za nimi lidé stojí, dokazuje mimo to, že v loňských volbách zamítli, aby se zmiňované zákony zrušily). Stát taky za jeho éry investoval do infrastruktury, po čemž už dlouho volala rychle rostoucí ekonomika. Co bude dál, zatím neví ani Schwarzenegger.
Arnold Schwarzenegger.
Dnes už se tolik nemluví o tom, jestli by se měl vydat ve stopách někdejšího kalifornského guvernéra Ronalda Reagana, který to z Hollywoodu dotáhl až do Bílého domu (musela by se kvůli tomu měnit ústava, protože se jako naturalizovaný Američan nemůže ucházet o úřad prezidenta). Dvě funkční období v úřadu každopádně Schwarzeneggerovi leccos dala. Třeba to, že se nevyplácí jít do všeho moc hrrr. "Když jsem přednášel svou první zprávu o stavu státu, zvolil jsem možná moc útočný tón," bilancoval v rozhovoru pro The Los Angeles Times.

Rok 2010 v obrazech

Na jeho předchůdce dnes Kaliforňané vzpomínají jako na guvernéra, za jehož éry stát zkolaboval. Jak budou vzpomínat na Schwarzeneggera? Na rozdíl od Graye Davise přece jen něčeho dosáhl, byť se jeho výdobytky, jak včera poznamenávala většina komentátorů, začnou projevovat až za pár let.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!