Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Mučedníky čeká ráj. Islamisté vábí rekruty snímky 'usměvavých' mrtvol

Svět

  14:34
V poslední době se na sociálních sítích množí fotografie syrských rebelů zabitých v boji. Spojuje je jedna věc: grimasa na tváři mrtvých, která s trochou představivosti připomíná úsměv. Islamisté na snímky lákají nové rekruty: připomínají prý, že v souladu s Alláhovou vůlí míří padlí mučedníci rovnou do ráje.

"Co vidí, že se tak usmívá? Ó ano, Alláh schválil jeho mučednictví." foto: TwitterReprofoto

Na jednom z posmrtných portrétů je zobrazen bojovník ze Saúdské Arábie, který zahynul v boji a jeho tvář zdobí široký úsměv. "Vždycky se ptal, co asi ti usměvaví mučedníci vidí," komentoval snímek na Twitteru jeden z povstalců. Jiný islamista se zase snažil odhadnout, co by zesnulý říkal: "Gratulujte mi, gratulujte mi, stal jsem se mučedníkem".

"Viděli jsme už fotky mnoha usměvavých mučedníků, když se setkali s Bohem. Takový úsměv jsem ale já osobně ještě neviděl. Co vidí, že se tak usmívá? Ó ano, Alláh schválil jeho mučednictví," napsal v reakci na fotografii uživatel s přezdívkou FahadJabbar1 (na některé fotografie "usměvavých" mučedníků se můžete podívat na webu institutu MEMR ZDE).

"Mladí lidé považují muže na fotografiích za hrdiny," vysvětluje Steven Stalinsky, ředitel institutu MEMRI, který sídlí ve Washingtonu. "Podívají se na fotku a řeknou si 'tohle bych jednou mohl být já'," dodal Stalinsky pro server washingtonpost.com.

ČTĚTE TAKÉ:

Sociální sítě jako cesta k penězům i rekrutům

Syrští rebelové v současnosti neváhají pro svou propagaci využívat Twitter, Facebook, Instagram nebo Flickr. A nezáleží na tom, zda jejich prostřednictvím verbují nové bojovníky, shánějí peníze či domlouvají bojovou strategii. Na Twitteru se například draží cenné věci, které povstalcům posílají jejich příznivci, Skype slouží k pohovorům s novými členy

Washington rostoucí aktivita a obliba extremistických syrských skupin, mezi nimiž jsou i některé napojené na al-Káidu, dráždí. Americké úřady tlačí na provozovatele sociálních sítí, aby důsledně cenzurovali všechny extremisticky laděné příspěvky. Několik účtů bylo opravdu zablokováno, většina však funguje dále.

"Zajímavé je, že v době Twitteru se tradiční džihádistické materiály, které byly v minulosti hlavní náplní uzavřených diskuzních fór, dostávají k širší veřejnosti. Může je vidět každý," vysvětluje William McCants, který se dlouhodobě zabývá studiem islamistů. Podle něj tak cílí na mnohem širší skupinu lidí.

Podle odborníků na islám je cílem nové strategie džihádistů jediné – vyhrát boj o duše a srdce obyčejných Syřanů a muslimů z celého světa. A podle stále rostoucího počtu cizinců bojujících v povstaleckých řadách se jim to daří více než dobře.

Autoři:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...