Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Zamezit tragédiím, zastavit pašeráky.‘ Do Středomoří zamíří lodě i letadla

Evropa

  13:45aktualizováno  21:57
BRUSEL - Evropská unie ztrojnásobí prostředky pro operaci agentury Frontex ve Středozemním moři, řekla novinářům po středečním mimořádném summitu k migraci německá kancléřka Angela Merkelová. Předseda Evropské rady Donald Tusk doplnil, že premiéři a prezidenti už slíbili lodě, letadla, experty i peníze.

‚Musíme zamezit dalším tragédiím.‘ V Bruselu začal summit o migraci foto: Reuters

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová má podle Tuska také začít připravovat možnou misi, která by měla v budoucnu umožňovat zabavování a ničení lodí používaných pašeráky k převozu migrantů přes Středozemní moře do Evropy.

„Záchranou životů není jen zachraňování lidí na moři, ale také zastavení pašeráků a vyřešení nelegální migrace,“ prohlásil Tusk po asi čtyři a půl hodiny trvající mimořádné schůzce prezidentů a předsedů vlád unijní osmadvacítky. Evropa podle něj nynější situaci nezpůsobila, musí být ale připravena reagovat. Agentura Frontex odpovídá za ochranu vnějších hranic EU. Ve Středozemním moři nyní realizuje operaci Triton. Její měsíční rozpočet je asi 2,9 milionu eur (78 milionů korun), k dispozici má čtyři letadla, helikoptéru a sedm lodí různých typů.

Evropské hranice by mohlo chránit i české letadlo CASA, nabídl Sobotka

Už při příchodu na summit někteří účastníci oznamovali své příspěvky na posílení operace. ČR přispěje až 60 experty, jedním letounem CASA a deseti miliony korun, Británie nabídla svou vlajkovou loď, dvě další plavidla a tři vrtulníky.

Poprvé kvůli migraci

Summit začal minutou ticha za oběti v řadách migrantů. Tusk schůzku v pondělí svolal především kvůli rostoucím počtům těch, kteří našli smrt ve Středozemním moři při pokusu přeplout do Evropy.

„Bude to možná nejsložitější moment, největší výzva,“ poznamenal Tusk před debatou prezidentů a premiérů na téma posílení evropské solidarity. „Proč je to tak složité? Ve skutečnosti to bude diskuse o ochotě obětovat část národních zájmů společnému dobru,“ vysvětlil.

V děsivých podmínkách riskují životy. Nemáme jinou možnost, tvrdí uprchlíci

Mimořádný summit osmadvacítky se sešel kvůli tématu migrace historicky poprvé. Tématem se však už lídři zemí unie zabývali. Například závěry summitu z října 2013, a to po tehdejším neštěstí u ostrova Lampedusa s více než 300 obětí, zdůrazňovaly, že je potřeba „rozhodná akce“, aby bylo dalším ztrátám na životech zabráněno a aby se podobné lidské tragédie už neopakovaly.

Autoři: ,