Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Muslimové přišli v Praze na katolickou mši, odsoudili násilí

Česko

  19:06aktualizováno  21:20
PRAHA - Zhruba osmdesát muslimů z Česka i zahraničí se dnes večer sešlo před katolickým kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech, aby protestovali proti vzrůstajícímu násilí v Evropě. Někteří z nich se za velkého zájmu médií symbolicky zúčastnili mše v kostele, který byl zaplněn do posledního místa.

V Praze se 10. srpna konalo shromáždění muslimů, kteří chtějí odsoudit nedávné teroristické útoky v Evropě. Zúčastní se také symbolicky katolické mše. ... foto: ČTK

Po mši před kostelem na náměstí Jiřího z Poděbrad přibližně dvě stovky lidí včetně muslimů odsoudily terorismus. Nakonec vytvořili lidský řetěz. V davu byli hlasitě slyšet i odpůrci islámu.

Zástupci muslimů vyjádřili solidaritu a soucit s oběťmi terorismu, zejména francouzským knězem Jacquesem Hamelem zavražděným islamistickými útočníky. Vyzvali k ukončení všech forem násilí, islám podle nich zdůrazňuje posvátnost lidského života. Zločiny takzvaného Islámského státu se obracejí proti muslimům po celém světě, uvedli. Někteří muslimové drželi transparenty s nápisy „Terorismus není náboženství“ nebo „Všichni jsou pod jednou střechou“ s obrázkem mapy České republiky.

Na shromáždění přišlo několik odpůrců islámu, někteří měli na kabátech připnuty odznaky Bloku proti islámu a křičeli „My jsme tady doma“. V době mše před kostelem emotivně diskutovali s příznivci shromáždění a městští strážníci museli jednomu z odpůrců domluvit.

Láska místo nenávisti

„Já jako křesťan a oni jako muslimové máme v mnoha ohledech spoustu společného a dnes se to ukazuje. Že to má být láska vůči druhým, vůči bližnímu svému a měli bychom nalézat cestu společnou. Ze mše mám velkou radost. Za mnou byly ženy zahalené. Měl jsem hřejivý pocit a cítil se bezpečně. Dalo mi to náplň do budoucna, že ne vše je negativní,“ řekl ČTK dvacetiletý student Jakub z Prahy 6.

Pražští muslimové odsoudili vraždu kněze v severní Francii

Svolavatelka akce Romana Červenková z centra Al Firdaus ČTK řekla, že muslimové jsou v ČR oběťmi verbálních útoků. Češi podle ní nesledují zahraniční média, aby se dozvěděli, jaká je ve skutečnosti situace v Evropě. „Chápu, že se Češi bojí, a proto jsme tady, abychom ukázali, že odsuzujeme terorismus a bylo to slyšet,“ uvedla.

Katolický farní vikář Petr Beneš, který sloužil mši, na demonstraci poté zdůraznil, že pokud lidé budou stavět hradby, budou proti sobě. „To, že identitu, kterou se mnozí snaží tak halasně chránit, ztratíme tím, že nebudeme žít zevnitř boží lásku, to by mělo být jasné každému, kdo přemýšlí a žije s druhými,“ řekl Beneš. Křesťanství nemůže podle něj opustit vlastní hodnoty, jako jsou láska, pochopení, tolerance a přijetí. Připomněl také slova papeže Františka.

Pražské arcibiskupství iniciativu vítá

Server Echo24 v úterý uvedl, že se původně muslimové chtěli zúčastnit bohoslužby v kostele sv. Ludmily na náměstí Míru, ale farnost s tím nesouhlasila. Místní farář serveru řekl, že by žádost k iniciativě musela být oficiálně schválena z arcibiskupství, protože pod něj spadají. Jeden ze spoluorganizátorů shromáždění, evangelický farář Mikuláš Vymětal také uvedl, že obvolával několik kostelů v Praze a žádal kněze, zda by mohli na shromáždění vystoupit a zda by se muslimové mohli zúčastnit bohoslužby. Setkal se prý s odmítavou reakcí.

Podle pražského arcibiskupství jsou ale katolické kostely otevřeny všem lidem dobré vůle. Iniciativu muslimů, kteří chtějí odmítnout zločiny páchané ve jménu jejich náboženství, v úterý uvítalo. Společná bohoslužba muslimů a křesťanů nicméně podle arcibiskupství není možná z teologického hlediska.

Autor: