Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Muž, který zíral na vlajku. Tureckem se šíří nová forma protestu

Svět

  11:36
ISTANBUL - Muž mlčky stojící hodiny na istanbulském náměstí se stal přes noc symbolem protestů, které tři týdny násilně potlačuje turecká vláda. "Stojící muž" se stal hitem Twitteru a fenomén stojících lidí se stal novou formou odporu proti autoritářskému premiérovi.

Stojícící muž inspiroval Turky k nové formě občanské neposlušnosti. foto: Twitter

Zatímco v pondělí večer v ulicích Istanbulu a Ankary pokračují potyčky mezi pořádkovými silami a demonstranty, v bytech probíhají razie a zatýkání, na Taksimském náměstí se rodí nový symbol tureckého protivládního odporu. V osm hodin přichází na Taksim muž. Postaví se a tiše stojí. Stojí i o několik hodin později, kdy se k jeho tichému protestu připojí asi 300 dalších lidí.

Neznámý muž, později identifikovaný jako umělec Erdem Gündüz, se šest hodin nehybně díval na vlajku zakladatele moderního Turecka, která visí na Attatürkově kulturním centru na Taksimu. Náměstí, ze kterého premiér Erdogan náslině vytlačil demonstranty a stopy protestu zahladil uklízecími četami.

Ke Gündüzovi se na Taksimu připojily stovky lidí.

Asi ve dvě hodiny ráno policie vtrhla do davu mlčky zírajícího stejným směrem a zhruba desítka těch, jež odmítli "přestat stát", skončila ve vazbě. Gündüz podle serveru hurriyetdailynews.com po krátkém výslechu z místa odešel. 

To už se ale zpráva o stojícím muži nezadržitelně šířila sociálními médii. Hashtag #duranadam (v překladu stojící muž) se stal brzy hitem Twitteru a lidé v celé zemi začali vyjadřovat solidaritu s demonstranty fotkami staticky stojících postav.

"Jsem obyčejný demonstrant, obyčejný umělec. Takových jako já jsou plné ulice. Moje osoba není důležitá. Na čem záleží, je myšlenka, tedy proč lidé odporují vládě. Naše vláda nedokáže pochopit, proč se lidé už 19 dní bouří," řekl Gündüz v rozhovoru pro BBC.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!