Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Muzeum Železné opony otevřeli v Rozvadově

Česko

  7:59
ČESKÉ BUDĚJOVICE / ROZVADOV - V nekonečném příběhu přípravy světově významného Muzea železné opony v Česku se přece jen blíží nějaké rozuzlení. Poté co zkrachoval megalomanský projekt na šumavské Kvildě, organizátoři jako náhradní řešení otevřeli expozici v mnohem skromnějších poměrech v Rozvadově.

Prezident Nadace Železná opona Václav Vítovec foto: ČTK

Nad otevřením muzea přijal záštitu předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. Návštěvníci na ploše zhruba 300 metrů čtverečních najdou exponáty a fotografie související nejen s existencí ostnatých drátů na hranicích mezi Západem a komunistickým Východem, ale s celým obdobím takzvané studené války.

"V muzeu lidé uvidí mimo jiné 550 exponátů, například dobových zbraní či spojovacích prostředků. K tomu unikátní kolekci 880 fotografií," řekl LN prezident Nadace železné opony Václav Vítovec.

Muzeum železné opony

Expozice je podle něj postavena na faktech, nikoliv na komentářích nebo výkladu událostí během studené války. "Chceme být ryze apolitičtí. Přibližujeme návštěvníkům část historie, která by se už nikdy neměla opakovat," uvedl Vítovec.

Muzeum v Rozvadově, na jehož otevření dostala pozvánku řada českých, německých i rakouských politiků, financovala nadace podle Vítovce ze svých zdrojů, zejména z pronájmu nemovitosti. "Z dotací nemáme ani korunu," uvedl.

Muzeum a pohraniční skanzen
Původně přitom mělo muzeum v mnohem širším měřítku vyrůst na pozemcích bývalé pohraniční roty na šumavské Kvildě. Projekt s odhadovanými náklady 100 milionů korun na přelomu tisíciletí oficiálně podpořil bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan. Jenže ze světového projektu se stala světová ostuda, muzeum se po šesti letech příprav nikdy stavět nezačalo. Vítovec tvrdí, že to bylo kvůli obstrukcím ze strany regionálních a místních politiků.

Čtěte také

Zatímco se aktéři dohadují, kdo může za krach původního projektu, vzniklo letos v dubnu Muzeum železné opony ve Valticích. V Borovanech na Českobudějovicku zase už před lety otevřel Radomír Marek bez jakékoliv politické podpory podobně zaměřenou expozici s názvem Soukromý pohraniční skanzen.


Autor: