Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Myši hubnou stresem, pomůže to lidem?

Věda

  7:00
Myši, které mají kolem sebe více různých podnětů, snadněji hubnou. Tvrdí to výzkumníci z Lékařského centra Ohijské státní univerzity v zářijovém vydání časopisu Cell Metabolism.
Laboratorní myš (ilustrační foto)

Laboratorní myš (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vědci umístili na čtyři týdny laboratorní myši do pestrého prostředí vybaveného různými hračkami a bludišti a nechali je pobývat ve skupinách 15 až 20 zvířat. Ve druhé skupině bylo jen pár jedinců a jejich jedinou zábavou bylo šlapací kolečko.

ČTĚTE TAKÉ:

U myší z větší skupiny se bílý tuk, v němž se v těle ukládá energie, mnohem rychleji přeměňuje na tuk hnědý, který energii naopak spaluje. A to dokonce i v případě, že měly k dispozici víc potravy než jejich kolegyně z menší skupiny.

Prospěšný stres

Za normálních okolností se bílý tuk mění na bílý pomalu a obtížně, například dlouhodobým pobytem v chladném prostředí. V tomto případě k tomu podle Caoa přispěl stres, kterému jsou myši vystaveny při interakcích s ostatními. Stres většinou vnímáme jako škodlivý, ale některé druhy stresu mohou prospívat našemu zdraví.

Přeměna tuku souvisí s biochemickou cestou, která vede z hypotalamu, části mozku související s rovnováhou energie. Pokud se podaří stejný proces v mozku napodobit farmaceutickou cestou, mohlo by to podle expertů vést k novým způsobům boje proti obezitě.

Přílohu Medicína&Věda najdete každou středu v Lidových novinách.

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč