Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Roztoči a oxid siřičitý. Na co si dát pozor při koupi sušeného ovoce?

Jídlo

  7:00
Rychlý zdroj energie, vysoký obsah vlákniny, ale také vitaminů a sacharidů a v neposlední řadě dokáže také sušené ovoce zahnat chuť na sladké. Na druhou stranu byste měli dávat pozor, na to jaké sušené ovoce mlsáte. Zejména se vyvarujte ovoci, které je sířené. Dalším problémem může být ovoce, které se do Česka dováží. V pytlíku si totiž můžete domů přinést i roztoče.

Sušené ovoce - ilustrační foto foto: Shutterstock

Pokud si místo chipsů či sladkých sušenek dáváte sušené ovoce, děláte pro svůj organismus i postavu dobře. Jak si ale sušené ovoce vybírat, abyste si domů nepřinesli například roztoče? A je skutečně zdraví prospěšné? Konzumace sušeného ovoce patří ke "zdravějšímu" mlsání. Při výběru byste si ale měli pozorně přečíst, co obsahuje, zda je doslazované či dokonce sířené.

Síření ovoce

Oxid siřičitý, který je uváděn na obalech jako E220 je bezbarvý plyn používaný jako konzervační činidlo. Proto je dobré před konzumací ovoce opláchnout horkou vodou. Při nákupu se vyplatí sáhnou po ovoci v bio kvalitě, ačkoli ne vždy to znamená, že oxid siřičitý neobsahuje.

Nejlepší volbou je ovoce, které se nedoslazuje - například křížaly z neloupaných jablek či nedoslazované banány. Dalším faktorem, na který byste při nákupu měli brát zřetel je síření, které se používá především proto, aby ovoce zůstalo barevné a méně scvrklé. Mezi potenciální nežádoucí účinky vyvolané siřičitany patří bolest žaludku, bolesti hlavy, nevolnost a problémy astmatického typu. Je to ale velmi individuální, záleží na citlivosti každého člověka.

"Použití oxidu siřičitého (E220) obsahuje naprostá většina sušeného ovoce. Používá se jednak ke konzervaci a zároveň má vliv na výslednou barvu sušeného ovoce - je zachována původní jasná barva. Bez jeho použití je sušené ovoce nevzhledné, má většinou hnědou, nebo tmavou barvu," vysvětluje Rudof Náprstek, předseda sdružení Zdravá potravina.

Zároveň ale dodává: "Vnímání použití oxidu siřičitého není černobílé, jeho pozitivní vlastností je, že zabraňuje růstu plísním a baktériím. Proto při výrobě sušeného ovoce, které oxidem siřičitým nebylo ošetřeno, jsou vyšší nároky na použitou technologii, čistotu a kvalitu surovin, abychom si nekupovali sice potraviny "bez chemie", ale na druhou stranu s plísní."

Síření ale není jediným "chemickým" zásahem. "Při výrobě sušeného ovoce se také používají barviva. Druhý nešvar u sušeného ovoce, kterého bychom si měli být vědomi, je použití barviv. Příkladem může být třeba potravina Ananasový mls, který sice neobsahuje oxid siřičitý, ale celý koktejl syntetických barviv," říká Náprstek.

Dalším problémem mohou být roztoči či jiní škůdci, kteří se sušeným ovocem živí. Může se tak stát, že si z obchodu odnesete v pytlíku s ovocem také živé či mrtvé škůdce, kteří se ovocem živili. Nejakostní, či dokonce zdraví nebezpečné sušené ovoce se na serveru "Potraviny na pranýři" objevuje velice často. Server Lidovky.cz na nebezpečné potraviny upozorňuje pravidelně. 

ČTĚTE TAKÉ:

Autor: