Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kajínkův advokát milost vítá. Účelovost a ztráta soudnosti, reagují politici

Česko

  11:39aktualizováno  14:44
PRAHA - Advokát doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka Tomáš Zejda rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o milosti pro jeho klienta vítá. Na dodržování sedmileté podmínky, která má být součástí milosti prezidenta Miloše Zemana pro doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, by dohlížel Krajský soud v Plzni. Vyplývá to z trestního řádu.

První dáma Ivana Zemanová navštívila ve věznici Rýnovice na doživotí odsouzeného vraha Jiřího Kajínka. foto: Twitter Jiří Ovčáček, @PREZIDENTmluvci

Zeman ve čtvrtek oznámil, že Kajínkovi udělí milost v druhé polovině května. Šestapadesátiletý Kajínek strávil ve vězení 23 let. Zeman už má rozhodnutí o udělení milosti připraveno, podepíše ho po návratu z návštěvy v Číně.

„Milost vítám. V té věci jsem pana Kajínka obhajoval léta a snažil jsem se dosáhnout toho, aby se z toho vězení dostal, takže pro mě je to samozřejmě velice dobrý výsledek,“ řekl Zejda. Kajínka naposledy zastupoval v roce 2015, když u Krajského soudu v Plzni žádal o obnovení jeho procesu.

‚Zeman vypouští nájemného vraha.‘ Kandidáti na prezidenta nesouhlasí s milostí Kajínkovi

„Podle mého názoru byly dány důvody už pro obnovu řízení. Nechci kritizovat něčí práci, ale nelíbil se mi už ten první rozsudek z Plzně. Nepřesvědčil mě, a to jsem tehdy ještě nebyl na věci nijak zainteresován,“ řekl Zejda. Dodal, že je prezidentovi Zemanovi vděčný za to, že se věci věnoval.

Nejznámější český vězeň strávil za mřížemi 23 let.„U pana Kajínka, abych reagoval na některé obavy, že se bude mstít po svém propuštění z vězení, bude jako součást té milosti sedmiletá lhůta, to znamená sedmiletá podmínka,“ řekl prezident v TV Barrandov. Během podmínky se Kajínek nesmí dopustit trestné činnosti.

Účelovost, ztráta soudnosti a výsměch právnímu státu, reagují politici

Podle místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je udělování milostí prezidentovo ústavní právo. Je ale otázkou, zda to v případě Kajínka nebylo mediální známost odsouzeného, řekl v pátek Bělobrádek novinářům v Brně. „Není to první milost, kterou udělil. Myslím, že je správné, že tento institut existuje. Na druhou stranu je otázkou, jestli to není také trochu z důvodu jeho mediální známosti,“ řekl Bělobrádek ohledně Kajínka.

Ministr vnitra Milan Chovanec novinářům řekl, že se od prezidenta dozvěděl, že „milost silně zvažuje“, už při jmenování generálů na Hradě 8. května. „Bezesporu Kajínek byl odsouzený, usvědčený vrah. Sedí tam už mnoho let. S přihlédnutím k tomuto faktu asi se prezident rozhodl takto konat. Na druhou stranu opravdu pan Kájinek podle všech soudů, podle všech přezkumů je prostě vrahem. Bude velmi složité veřejnosti vysvětlit, proč zrovna tento člověk se dostává ven, a jiný ne,“ řekl.

První dáma Ivana Zemanová navštívila ve věznici Rýnovice na doživotí...
Jiří Kajínek (na archivním snímku ze 7. března 2006)

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) konstatoval, že udělení milosti je rozhodnutím prezidenta. „Pan prezident ještě minulý rok na to měl jiný názor, teď ten názor změnil, tak určitě to lidem vysvětlí. Je to jeho rozhodnutí,“ řekl novinářům.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík sdělil, že prezident může omilostnit, koho chce. „Přesto je smutné, že si vybral zrovna nájemného vraha. Ještě smutnější je, že tím popírá svá předchozí slova o nakládání s milostmi. Prezidentovo slovo nemůže být hadr,“ připomněl Zemanův slib.

Zemanovo právo udělovat milosti a předchozí sliby hlavy státu zmínil i místopředseda ODS Martin Kupka. „Zeman sám stanovil kritéria pro výjimečné udělení milostí - například vážnou nemoc. Ukazuje se, že prezident Zeman je stále méně důvěryhodný a stále více nevyzpytatelný,“ uvedl Kupka. „Stydím se za rezidenta Hradu. Dno se zdálo být dosaženo už mnohokrát a stále to jde hlouběji. A volby až příští rok,“ uvedla na Twitteru místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

12.května 2017 v 10:17, příspěvek archivován: 12.května 2017 v 14:08

Kajínkovi by šlo najít taky nějaké místo na Hradě. Třeba kancléře. Prověrku sice asi nedostane, ale my víme, že to přece vůbec nevadí.

Ministra spravedlnosti Roberta Pelikána prezident o svém úmyslu informoval před několika dny. Zároveň ho ujistil o tom, že odůvodněním milosti nebude Kajínkova nevinna. „Ujistil mě, že to tak není. Pokud pan prezident naznal, že po těch více než 20 letech, co pan Kajínek sedí ve vězení, už zaslouží dožít na svobodě, je to skutečně právo, které z ústavy má,“ uvedl Pelikán. „Můžeme s tím souhlasit, nebo nesouhlasit, ale milosrdenství je vlastně spíš dobrá věc,“ řekl v televizi Barrandov.

,Úlitba Kajínkovu fanklubu’

Bývalou nejvyšší státní zástupkyni a ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (ČSSD) Zemanovo rozhodnutí nepřekvapilo. Zdůraznila, že udělit milost je prezidentovo právo, a soudí, že Zeman tento krok zcela jistě bedlivě zvažoval. Benešová patří do Zemanova poradního týmu, uvedla ale, že Zeman s ní záležitost nekonzultoval. „V kauze byla řada pochybností, což ale nemůžu komentovat, protože jsem spis nečetla,“ uvedla Benešová. Spis ale podle ní přezkoumával z pozice ministra spravedlnosti nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. „Asi tam bylo jeho doporučení,“ míní.

Benešová poukázala na skutečnost, že u Kajínka půjde o podmíněnou milost se sedmiletou zkušební dobou. „Není to nezajímavé řešení, musí si dávat pozor, aby se zařadil do řádného života,“ řekla Benešová.

Rozhodnuto: Kajínek bude volný. Zeman podepíše milost pro odsouzeného vraha

Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) má za to, že „jde o úlitbu Kajínkovu fanklubu“. Podle ní je otázkou, proč Kajínek nežádá o podmínečné propuštění. Pokud by o ni mohl v dohlednu žádat, pak udělení milosti nebylo na místě. „Ponechávám stranou etické aspekty takového rozhodnutí,“ dodala.

Podle místopředsedy Senátu Jiřího Šestáka z klubu Starostů tím Zeman účelově odvádí pozornost od vládní krize. „Prezident by měl především ústavním způsobem řešit vládní krizi. Možné udělení milosti mnohonásobnému delikventu a odsouzenému vrahovi považuji v této situaci za účelové odvádění pozornosti,“ uvedl Šesták.

Milost překvapila poslance za hnutí ANO Bronislava Schwarze. Podobně jako další politici poukázal na někdejší Zemanův příslib omezit milosti jen na humanitární případy. Bývalý policista Schwarz má sice pochyby o postupu vyšetřování v Kajínkově případu, což ovšem neznamená, že by říkal, že je nevinný.

S milostí pro Kajínka zásadně nesouhlasí poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, jenž v minulosti rovněž působil u policie. „Někdo se tady staví nad roli spravedlnosti,“ řekl Ondráček. Podkopává se podle něho úloha nezávislé justice. „Otázkou je, co mu to má přinést,“ podotkl Ondráček na Zemanovu adresu.

Lidský krok, či politický tah?

Milost zarazila Unii státních zástupců. „Doufáme, že prezident Zeman bude v případě dalších vícenásobných vrahů při využívání svých pravomocí zdrženlivější,“ uvedla unie na svém facebookovém profilu.

Milost jen pro vážně nemocné? Ještě loni Zeman Kajínka na svobodě nechtěl

Bývalý ministr vnitra František Bublan v TV Barrandov připomněl, že v minulosti byla milost udělována z humanitárních důvodů. „Tady se bojím, že jde čistě o takovou věc, že pan Kajínek je známý vězeň a několikrát se odvolával. Moc s tím nesouhlasím,“ řekl.

11.května 2017 v 22:20, příspěvek archivován: 12.května 2017 v 14:37

Kájínek-nemohu objektivně posoudit, zda splňuje kritéria amnestie. Ale Zemanova účelovost cítit na sto honu. Tady je někdo hodně nervózní.

Účelovost v prezidentově rozhodnutí vidí europoslanec za ANO Pavel Telička. „Zemanova účelovost cítit na sto honů. Tady je někdo hodně nervózní,“ uvedl na Twitteru.

Bývalá místopředsedkyně sociální demokracie a někdejší senátorka Alena Gajdůšková mluví o ztrátě soudnosti. „Milost nájemnému vrahovi, u kterého justice neshledala ani důvod k obnově procesu, je naprostá ztráta soudnosti a výsměch právnímu státu,“ uvedla na Twitteru.

12.května 2017 v 08:42, příspěvek archivován: 12.května 2017 v 13:42

Klaus dál amnestii pardon tunelářům.Zeman pardonuje nájemného vraha. Nic horšího pro zničení důvěry v právní stát se snad udělat ani nedá.

Bývalá Kajínkova advokátka Klára Long Slámová řekla, že se k Zemanovu rozhodnutí nebude vyjadřovat, dokud Kajínek nebude na svobodě. „My nevíme, jaký obsah bude ta milost mít. Všichni víme, co se tím zabýváme, že ta milost může být jakéhokoliv obsahu,“ uvedla.

Zemanovo rozhodnutí nadchlo Lukáše Charváta, autora webu, jehož cílem je prezidentská milost Kajínkovi. Petici žádající milost na webu od roku 2006 podepsalo téměř 10 000 lidí. „Jsem plný emocí, strašně si vážím rozhodnutí pana prezidenta, protože to stejně tak mohli udělat jeho dva předchůdci,“ řekl. Zemanovo rozhodnutí je podle něj lidský krok, ne politický tah.

Na dodržování podmínky bude dohlížet soud v Plzni

Na dodržování sedmileté podmínky, která má být součástí milosti prezidenta Miloše Zemana pro doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, by dohlížel Krajský soud v Plzni. Vyplývá to z trestního řádu. Pokud by Kajínek podmínku podle soudu porušil, rozhodne o dalším dění prezident. Zeman ve čtvrtek oznámil, že Kajínkovi udělí milost ve druhé polovině května. Nejznámější český vězeň strávil za mřížemi 23 let.

"U pana Kajínka, abych reagoval na některé obavy, že se bude mstít po svém propuštění z vězení, bude jako součást té milosti sedmiletá lhůta, to znamená sedmiletá podmínka," řekl prezident v TV Barrandov.

Na to, jestli Kajínek podmínku dodržuje, bude dohlížet Krajský soud v Plzni, který mu v roce 1998 uložil doživotní trest. Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Schejbalové bude soud jednou ročně informovat ministerstvo, zda Kajínek podmínku plní. "V případě porušení se tato informace zasílá do Kanceláře prezidenta republiky k dalšímu opatření ze strany pana prezidenta, protože on rozhoduje o plnění či neplnění podmínky. Tento postup se uplatňuje u všech osob dotčených milostí prezidenta republiky," uvedla Schejbalová.

Mluvčí plzeňského soudu David Ungr věc zatím odmítl komentovat, protože rozhodnutí o udělení milosti ještě nebylo vydáno. V obecné rovině by ale podle něj krajský soud pouze kontroloval, zda Kajínek plní podmínky uvedené v případné milosti.

Podle advokáta Tomáše Gřivny bude krajský soud po dobu sedmi let sledovat, zda Kajínek vede řádný život. "V případě, že by bylo soudem zjištěno, že nevede řádný život, sdělí soud tuto skutečnost přes ministerstvo spravedlnosti prezidentu republiky. Prezident pak sám zváží, zdali odsouzený vedl či nevedl řádný život," řekl advokát. Pokud by prezident rozhodl, že Kajínek podmínku porušil a že vykoná zbytek trestu, výkon trestu by podle Gřivny nařídil znovu soud.

"Pokud pan prezident udělí milost s podmínkou, což může, a pokud tou podmínkou bude, že se omilostněný po dobu sedmi let nedopustí trestného činu (...), bude dost důležité, jaká trestná činnost bude takto v rozhodnutí uvedena," řekl advokát Tomáš Sokol. Podle něj může prezident v milosti Kajínkovi zapovědět úmyslné, ale i nedbalostní trestné činy.

Plzeňský soud odsoudil Kajínka za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Kajínek se proslavil svým útěkem z nejstřeženějšího českého vězení v Mírově.

Pravomoc provádět řízení o milostech převedl Zeman po svém nástupu do funkce na ministra spravedlnosti, rozhodnutí vyšlo i ve sbírce zákonů. To však podle ministerstva není překážkou pro to, aby o udělení milosti rozhodl prezident sám.

Pravomoc odpouštět a zmírňovat tresty uložené soudem dává prezidentovi ústava. Zeman dříve několikrát řekl, že milosti udělovat nebude s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Milostí dal prezident zatím sedm, žádná z nich se netýkala násilného trestného činu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!