Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Na Čo Oju uvízlo 9 Čechů. Občas se to s nimi klepe, říká horolezkyně Poláčková

Česko

  14:48
PRAHA - Silné zemětřesení v Nepálu zasáhlo i devět horolezců na hoře Čo Oju. Horolezkyně Klára Poláčková, jejíž manžel je součástí jedné z výprav, se s nimi spojila satelitním telefonem. „Všichni jsou v pořádku a v bezpečí. Dál ale nemohou pokračovat,“ popsala situaci pro server Lidovky.cz.

Na Everest vystoupala po boku Tashiho Tenzinga 16. května 2007. foto: Archiv Kláry Poláčkové

Lidovky.cz: O problémech na Everestu víme. Jak ale na tom jsou čeští horolezci na hoře Čo Oju, která byla zemětřesením také zasažena?
Všichni jsou v pořádku a bezpečí. Jen se to s nimi občas klepe. Česká výprava je teď momentálně v Advanced Base Campu, což je výška kolem 5500 metrů. Říkali, že mají od čínské vlády nařízeno zůstat na místě.

Lidovky.cz: Co je Advanced Base Camp a jak to v něm vypadá?
To je jedno společné tábořiště, v němž jsou všechny výpravy. Je to prostor přibližně kilometr na kilometr. Tam mají ty expedice rozložené stany a slouží to jako základna odkud horolezci vyráží na kopec. Představte si to jako stanové městečko.

Hora Čo Oju

Hora Čo Oju je šestou nejvyšší horou světa s výškou 8201 metrů. Leží na hranicích mezi Nepálem a Tibetem.

Lidovky.cz: Kolik Čechů na hoře uvízlo?
Devět. Můj manžel Martin Kolouch, ten je tam s mezinárodní výpravou. Pak je tam brněnská výprava, kterou vede Miroslav Hora. V té skupině je jich osm. Jména dalších Čechů ale nevím.

Lidovky.cz: Připravují se na evakuaci?
Teď se evakuují jen ranění v těch problémových místech, protože na těch horách jsou stovky lidí. Není důvod je z místa hned dostat všechny, ani to není v silách záchranářů. Navíc výpravy mají dost jídla a pití, aby tam nějaký čas přežily.

Lidovky.cz: Mluvíte o zásobách, jak dlouho by jim vydržely?
Teď jsem to ověřovala a říkali mi, že mají jídlo a pití na další měsíc. I kdyby došlo k nějaké krizovce a museli se nějak uskromnit, jsou na tom dobře a v relativním komfortu.

Lidovky.cz Takže na místě, kde je česká výprava, se nic hrozného nestalo?
Padají tam laviny, které jsou v bezpečné vzdálenosti od toho tábora. Takže čekají, co bude dál. Mají totiž zprávy, že přijdou další otřesy. Až se situace uklidní, tak budou řešit, jestli se sbalí a odejdou, nebo naopak dostanou povolení na tom kopci zůstat a jít dál.

Desítky tisíc obyvatel Nepálu strávily noc na neděli venku.
Nepálský policista odnáší místní dítě do bezpečí.

Lidovky.cz: Oni chtějí pokračovat, kdyby se ta situace uklidnila?
To neví. Teď nepřemýšlí v dlouhodobém horizontu. Koukají se maximálně pár dní dopředu. Měli totiž už problémy, když tam začali lézt, protože se ta sezóna zpozdila a sněží, což není ideální.

Lidovky.cz: Jak vypadá cesta před nimi. Kdyby chtěli, mohli by pokračovat?
Protože jsou v Advance Base Campu, tak jsou vlastně před začátkem toho hlavního lezení. Aktuálně je ale cesta do dalšího bodu nedostupná. V trase je strašně moc sněhu, a proto se tam nemohou dostat. Navíc se hora kvůli tomu zemětřesení hýbe. To je další faktor, který jim brání v lezení.

Lidovky.cz: Jak na to reagují jiné zahraniční výpravy?
Co říkal manžel, tak si všichni předávají informace o tom, co se děje venku a pokud vím, jsou velmi dobře informovaní. Vědí dokonce o špatné situaci na Everestu a dalších horách - docela mě to překvapilo.

Více o horolezkyni Kláře Poláčkové najdete ZDE:

"Pokud člověk dodržuje určitá pravidla, nepodstupuje větší riziko než každé ráno, když sedá do auta," říká Klára Poláčková.

Autor: