Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Na italském ostrově Pianosa vaří vězni pro turisty

Jídlo

  10:00
OSTROV PAINOSA - Na ostrůvku Pianosa jižně od Elby turisty obsluhuje personál, který jen tak nikde neuvidí: pět vězňů, jejichž trest se blíží ke konci a kteří se připravují na začlenění do společnosti, tu vede restauraci a hotýlek s tuctem pokojů. Píše o tom agentura AFP.

Omáčky mohou být i lehčí - bez mouky. foto: Shutterstock

Na první pohled se tento ráj s tyrkysově modrou vodou neliší třeba od některého ostrůvku Malediv: průzračné moře, hejna ryb, pláž s jemným pískem. Je zde však také vysoká betonová zeď, jež obklopovala věznici se zvýšenou ostrahou, kde si ještě v roce 1998 odpykávali své tresty mafiánští pohlaváři.

Začlenění do společnosti
Když byla káznice na Pianose uzavřena, rozhodl se spolek San Giacomo působící od roku 2000 ve věznici v Porto Azzurro na ostrově Elba místo využít. Nyní na ostrově, který se stal přírodní rezervací, funguje projekt začlenění vězňů do společnosti.

"Je to velmi pozitivní projekt. Umožňuje to těmto lidem, aby se postupně začleňovali do společnosti a vyhnuli se tak traumatu náhlého přechodu z vězení na svobodu," vysvětluje viceprezident spolku Brunello De Batte.

"Během let jsem viděl, jak vězni po příchodu sem vyzrávají, stávají se zodpovědnými a zcela se mění. Díky společné práci s ostatními si v sobě vypěstovali smysl pro příslušnost ke skupině," dodává.

Ostrov Pianosa

Druhá šance
Nyní na Pianose pracuje pět vězňů odsouzených k dlouhým trestům jako číšníci, kuchaři nebo recepční. Dva mají smlouvu na dobu neurčitou a tři na dobu určitou. Mezi nimi je dvaatřicetiletý Filippo ze Sicílie. "Život mi dal druhou šanci, mám pocit, že mě společnost znovu přijala," říká a zároveň stele postel v jednom z 12 pokojů, které má na starosti.

První kontakt s návštěvníky však není vždy snadný. "Lidé mají předsudky, a to je přirozené. Vždy se snažím, aby změnili názor, aby pochopili, že vězeň je normální člověk," zdůrazňuje Filippo jenž má před sebou ještě dva a půl roku trestu.

"Když jste vězeň, neznamená to, že jste zrůda. Jsme lidské bytosti. Všichni se mohou zmýlit," prohlašuje a klopí oči. "Chci zákazníkům dokázat, že jsem normální," dodává, odmítá však upřesnit důvod svého pobytu v žaláři.

Když se servírují těstoviny a ryby ulovené v průzračných vodách Pianosy, jež patří k sedmi ostrovům toskánského souostroví, začíná se atmosféra mezi turisty trochu uvolňovat. Mezi hosty je třicátník Benedetto procházející se s dítětem ve sportovním kočárku: "Osobně to považuji za velmi dobrou iniciativu," tvrdí.

Tento program je určen pouze pro ty vězně, kteří si již odpykali dvě třetiny trestu a ve věznici se chovali vzorně. Díky tomu, co se naučí na ostrůvku, je jejich začlenění do společnosti většinou úspěšné: jeden z bývalých trestanců se tak stal zedníkem.

Odpočinek v káznici
Přesto spolek San Giacomo prožívá těžké chvíle, protože daňové výhody, jichž využíval, byly zrušeny. Navíc se spolu s hospodářskou krizí rovněž snížil počet turistů přijíždějících na Pianosu. Proto musel být počet vězňů, kteří tu mohou pracovat, loni snížen z osmi na pět.

Vězeň Filippo nechce věřit tomu, že by na ostrůvku již nemohl pracovat, a raději se tomu směje: "Je tu nebezpečí, že to všechno půjde do háje, ale když to skončí, půjdu si zase trochu odpočinout za čtyři zdi káznice." Brunello De Batte však ještě neřekl své poslední slovo a uvažuje už o dalších programech: chce na Pianose dokonce otevřít centrum pro odborné vzdělávání vězňů.

Autoři: ,