19. října 2009 9:44, aktualizováno  13:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Jablonecku i Liberecku skončila kalamita, odvolal ji už i ČEZ

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jablonecko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablonecko. | foto: ČTK
JABLONEC NAD NISOU Jablonecká radnice odvolala kalamitu, kterou vyhlásila v pátek 16. října kvůli přívalům sněhu a polomům. Kalamitní stav zrušila také energetická společnost ČEZ. V současné době zůstává na Královéhradecku uzavřená jen jedna silnice, v Olomouckém kraji dvě. Vlaky nejezdí už jen po jedné trati na Jablonecku.

Na Jablonecku a sousedním Liberecku do pondělního dopoledne trvala kalamita, kterou ve čtvrtek vyhlásil i ČEZ. V dalších devíti okresech ji energetici odvolali už o víkendu.

Počet míst, které jsou po sněhové kalamitě z minulého týdne bez elektřiny, klesl na zhruba 350. V pátek bylo bez proudu až 60.000 míst. V neděli večer jich bylo asi 550. ČEZ dnes odvolal kalamitní stav v posledních dvou okresech z pátečních jedenácti a vyčísluje škody. Mohou být až v řádu desítek milionů korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Ještě v pátek bylo v Česku bez proudu na 60.000 domácností, dnes jich je už jen několik set.

Liberecký kraj zasáhlo v polovině minulého týdne silné sněžení, místy napadlo až půl metru těžkého mokrého sněhu, pod jehož tíhou se lámaly stromy a větve. Ještě v pátek bylo v kraji kvůli poškozenému vedení bez elektřiny na 20.000 domácností. Až v noci na neděli se energetikům podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí.

"Poruchové čety nyní pracují na opravách nízkého napětí hlavně v oblasti Vratislavic, Frýdlantska, Tanvaldska, Jablonecka, Liberecka a Chrastavka," dodala Holingerová. Bez dodávek elektřiny jsou podle ní už jen jednotlivé ulice, domy a rekreační lokality jako chatařské či zahrádkářské kolonie.

"Řádově se jedná o desítky odběratelů v jednotlivých oblastech," dodala.

Do postižených lokalit přesunuli energetici poruchové čety z okresů, které kalamita nezasáhla, nebo z míst, kde se kritickou situaci s dodávkami elektřiny už podařilo vyřešit. "V mnoha případech ale opravy stále komplikuje těžko přístupný terén, naši lidé se doslova musí prořezávat přes popadané stromy, které zatarasily přístupové cesty a energetici se obtížně dostávají k vedení," dodala mluvčí ČEZ.

Jablonec se pomalu vzpamatovává z přívalů sněhu

"Kalamitu ve městě jsme odvolali, stále ale platí zákaz vstupu na městské hřbitovy, do městských parků a je potřeba dávat pozor i v příměstských lesích a všude, kde jsou vzrostlé stromy, protože nebezpečí pádu větví trvá," řekl Tichý. Město podle něj dělá vše pro to, aby do Dušiček byly hřbitovy bezpečné.

V některých částech města je podle Tichého také poškozené veřejné osvětlení. "Pracuje se na opravě, spadlo ale 15 stožárů,
které potřebují znovu zabetonovat, což v současném počasí nejde tak rychle," vysvětlil.

Od středy do pátku napadlo v Jablonci přes půl metru sněhu a radnice nebyla schopna uklízet všechny ulice a chodníky, těžký mokrý sníh navíc lámal stromy, což úklid výrazně ztěžovalo. Přes víkend se situace postupně uklidnila. I ulice Pod Vodárnou, kudy vede jedna z cest do Liberce, a ulice Nad Školou v Proseči se už podle technických služeb podařilo vyčistit. Ještě v neděli tam v průjezdu bránily polámané stromy a větve.

Pády stromů byly také příčinou výpadku dodávek tepla z Jablonecké
teplárenské a realitní společnosti, na niž je napojena většina jabloneckých domácností, školy i úřady. Dodávky tepla se podařilo obnovit až v noci na sobotu díky dieselové elektrocentrále. Od nedělního odpoledne se podařilo plně obnovit dodávky elektřiny a elektrocentrála mohla být odpojena. "Během dneška by měl agregát odjet zpátky do Prahy," řekl mluvčí teplárny Lukáš Jankovský.

Popadané stromy zastavily ve čtvrtek také dopravu na tramvajové trati z Jablonce do Vratislavic nad Nisou. "Naši pracovníci tam napočítali na 40 popadaných a polámaných stromů, které museli odstranit," řekla mluvčí libereckého dopravního podniku Martina Poršová. Tramvajové spojení se podařilo obnovit až v neděli ráno. Kvůli polomům je ale na Jablonecku stále mimo provoz železniční trať ze Smržovky do Josefova Dolu. České dráhy však předpokládají, že už v úterý bude možné vlaky opět vypravit.

ČTK, Lidovky.cz
DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj