Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Na Kaddáfího rezidenci dopadla raketa. Zničila jednu budovu

Svět

  3:23aktualizováno  9:53
TRIPOLIS - Administrativní budovu v rezidenčním komplexu libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v noci na pondělí zcela zničila raketová střela. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na mluvčího Kaddáfího režimu Músu Ibrahíma. V budově bylo podle koalice velení libyjských sil.

Zničená rezidence Muammara Kaddáfího foto: Reuters

Další nálety na cíle v Libyi podnikli spojenci v pondělí ráno. Oznámila to bez dalších podrobností agentura Reuters s tím, že předtím se jim podařilo zastavit postup sil režimu Muammara Kaddáfího na město Benghází. Libyjská státní televize uvedla, že Kaddáfího stoupenci se shromažďují na letištích, aby zde vytvořili lidské štíty. Britská letadla kvůli tomu podle BBC přerušila plánované bombardování.

Nálety si vzaly za cíl znovu i protivzdušnou obranu, která západním strojům brání ve střežení prostoru nad Libyí.

Čtěte k tématu:

Nejmenovaný vojenský zástupce koalice uvedl, že Kaddáfího administrativní budova byla zničena, protože v ní bylo centrum "velení a kontroly" libyjských sil. "V rámci rezoluce 1973 se budeme dále zaměřovat na cíle, jež znamenají přímou hrozbu pro libyjský lid a které jsou překážkou pro vytvoření bezletové zóny nad Libyí", uvedl činitel.

Zasažená budova leží asi padesát metrů od stanu, v němž Kaddáfí obvykle přijímal své významné hosty, řekl Músá Ibrahím na schůzce se zahraničními novináři, kteří byli autobusem přepraveni na místo. Podle agentury Reuters ale odmítl sdělit, jestli je v komplexu stále i Kaddáfí.

Bylo to "barbarské bombardování, které mohlo zasáhnout stovky civilistů shromážděných v rezidenci Muammara Kaddáfího, asi 400 metrů od zasažené budovy," prohlásil mluvčí. Řekl nicméně, že nikdo zranění neutrpěl.

Zůstaly jen trosky

Třicet kilometrů před libyjským Benghází je země poseta troskami armády Muammara Kaddáfího.

Jsou tu rozdrcené tanky s utrženými věžemi. O pár metrů dál uprostřed dýmajících zbytků války leží na rozkvetlé louce devět mrtvých těl se zčernalými obličeji a prázdnýma očima. Pach pálící se gumy se mísí se zápachem rozkládajících se těl, píše The Washington Post.

Na tuto oblast podle svědků zaútočily v neděli spojenecké rakety a za úsvitu se idylická venkovská krajina změnila v obraz apokalypsy. Nálety vedené Francií tu vyryly stopu zkázy, která se táhne více než 20 kilometrů podél dálnice do Adžedábíji, dalšího města ovládaného silami loajálními Kaddáfímu.

Tato zkáza přinesla novou naději libyjským povstalcům, snažícím se skoncovat se 41 let trvající vládou Kaddáfího. O necelých čtyřiadvacet hodin dříve byli na kolenou, když Kaddáfího tanky a obrněné transportéry mířily k Benghází, kolébce měsíc trvající libyjské rebelie. Na město pršel déšť dělostřeleckých granátů, které tuto druhdy živoucí metropoli s milionem obyvatel změnily v bezživotný stín sebe sama.

Do areálu rezidence se vypravily desítky lidí poté, co se objevily zvěsti, že bylo sestřeleno letadlo a dopadlo na rezidenci. Šlo o Kaddáfího stoupence, mezi nimiž bylo mnoho mladých lidí.

Velení libyjských ozbrojených sil nařídilo všem oddílům, aby od nedělních 21:00 místního času (20:00 SEČ) začaly dodržovat okamžité příměří. Krátce po jeho vyhlášení ale bylo nad Tripolisem opět slyšet střelbu z protiletadlových zbraní. Ozvaly se také mohutné exploze, jedna z nich právě v Kaddáfího komplexu, odkud stoupal sloupec dýmu. Dělostřelecká palba a exploze se ozývaly také v Benghází.

Západní spojenecké síly zahájily o víkendu letecké a raketové údery na vojenské cíle v Libyi v rámci operace Odyssey Dawn (Počátek odysey) s cílem prosadit čtvrteční rezoluci Rady bezpečnosti OSN a zavést nad Libyí bezletovou zónu. V první části vícefázové operace se hlavním terčem úderů staly objekty libyjské protivzdušné obrany. Její další etapa bude mít za cíl přerušit zásobování Kaddáfího jednotek.

Chávez: Chtějí ropu, nestarají se o životy
Intervenci pod záštitou OSN kritizoval šéf Ligy arabských států Amr Músá, který zpochybnil především bombardování. Podle něho si prý vyžádalo mnoho civilních životů.

Kritiku vyslovil i venezuelský prezident Hugo Chávez, který obvinil Západ, že se chce zmocnit libyjské ropy. "Chtějí libyjskou ropu a nestarají se o životy Libyjců," prohlásil Chávez s tím, že "za tím je ruka Spojených států a jejich evropských spojenců".

S kritikou přišel i čínský tisk, podle něhož útoky porušují mezinárodní pravidla a hrozí vyvoláním dalších nepokojů na Blízkém východě. Čína přitom ale nevyužila možnosti zablokovat rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která dala útokům zelenou.

Klíčové události kolem zásahu v Libyi

17. března - Rada bezpečnosti OSN schválila v rezoluci č. 1973 všechny nezbytné kroky k ochraně civilního obyvatelstva v Libyi včetně vytvoření bezletové zóny v libyjském vzdušném prostoru.

18. března
* Libye uzavřela svůj vzdušný prostor pro veškerý provoz.
* Odpoledne libyjský ministr zahraničí Músá Kús oznámil, že vláda vyhlásila příměří a odsoudil vyhlášení bezletové zóny. Kaddáfí označil rezoluci OSN za do očí bijící kolonialismus.
* I po vyhlášení příměří pokračovaly boje o město Misuráta a vládní síly urychleně postupovaly proti povstalcům v Benghází.
Americký prezident Barack Obama naposledy vyzval Kaddáfího, aby okamžitě ukončil všechny vojenské akce a represe vůči povstalcům, jinak proti němu koalice zasáhne vojensky.

19. března INFOGRAFIKA: Údery na Libyi                                     Infografika-klikněte pro zvětšení
17:45 SEČ vypálil francouzský bojový letoun na libyjské vojenské vozidlo. Nad libyjským územím již odpoledne přelétávaly francouzské bojové letouny Rafale a Mirage v rámci zajištění bezletové zóny a ochrany libyjských civilistů.
* Americké a britské lodě a ponorky na více než 20 libyjských objektů vystřelily 112 řízených střel Tomahawk. Hlavním cílem úderů byla oblast okolo Tripolisu a měst Misuráta a Benghází.
* Do operace Odyssey Dawn (Počátek odysey) se zatím zapojily Francie, USA, Británie, Kanada a Itálie.

20. března
Kaddáfí označil útoky západních mocností za terorismus a uvedl, že Libye je připravena na dlouhou válku.
* Koalice pokračovala v leteckých a raketových útocích proti libyjské protivzdušné obraně. Provládní síly vjely s tanky do libyjského města Misuráta drženého povstalci.
* Ze světa se ozývá kritika intervence. Zlobí se Liga arabských států, Čína, Rusko či Africká unie.
* Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že ČR podpoří zapojení NATO do vojenské akce v Libyi, ale do bojové operace se zatím nezapojí.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...