Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Na korejské hranici naměřili radiaci. Prý ji přivál vítr z KLDR

Svět

  14:22
SOUL - Jižní Korea naměřila minulý měsíc na hranicích s KLDR osmkrát vyšší koncentraci xenonu. Tento plyn se uvolňuje do ovzduší po jaderné explozi nebo při úniku radioaktivních látek z jaderné elektrárny. Důvody abnormální radiace Soul zatím nezjistil.

Ostře sledovaná hranice foto: Reuters

Zvýšenou koncentraci látky oznámilo ministerstvo školství, vědy a vzdělávání, které ale současně vyloučilo, že by Severní Korea provedla další jaderný test.

Pokud by Pchjongjang uskutečnil svůj třetí pokusný podzemní nukleární výbuch, následovalo by silné zemětřesení. Nic takového se podle jihokorejského ministerstva nestalo.

Úřad dodal, že v okamžiku zjištění zvýšené koncentrace xenonu ve vzduchu vál vítr od severu. Nejmenovaný jihokorejský představitel nicméně řekl, že xenon nemusel nutně přicházet na jihokorejské území z KLDR, ale mohl se šířit z Ruska nebo z Číny. Možnost, že by plyn uvolnila do ovzduší některá z jihokorejských atomových elektráren, tento činitel vyloučil.

Za radiací prý může stát jaderný test malého rozsahu
Jihokorejský deník Čoson ilbo ale v rozporu s tvrzením ministerstva  napsal, že abnormální radioaktivitu mohl mít na svědomí severokorejský jaderný test menšího rozsahu. List se přitom odvolal na nejmenovaného jaderného experta.

Severní Korea, která má pravděpodobně dostatek plutonia pro výrobu nejméně šesti jaderných bomb, provedla v roce 2006 svůj první atomový test, druhý následoval v roce 2009. Vysloužila si tím mezinárodní kritiky a sankce OSN.

Agentura AP v souvislosti se zvýšenou radioaktivitou na korejské hranici připomněla, že KLDR 12. května oznámila úspěšnou realizaci jaderné fúze.Tato průlomová technologie by v budoucnu mohla být zdrojem ekologicky čisté energie, protože při ní takřka nevzniká radioaktivní odpad. Je také ovšem cestou k vývoji vodíkové bomby.

Čtěte více

Experti, kteří již desítky let s termojadernou fúzí experimentují, aniž ji zatím dokázali přeměnit v produktivní zdroj energie, o tomto údajném úspěchu jedné z nejchudších zemí světa hluboce pochybují.

V reaktorech nynějších atomových elektráren vzniká energie štěpením atomů s těžkými jádry. V reaktorech na termojadernou fúzi se naopak slučují atomy s lehkými jádry na atomy s jádry těžšími. Tím vzniká obrovská energie, kterou potřebovaly částice lehčích atomů k tomu, aby držely pohromadě, a která je mnohem větší než ta, jež se vytváří při štěpení atomů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!