Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Na místě tragédie se setkal Putin s Tuskem. Těla se převážejí do Moskvy

Vladimír Putin

  9:30aktualizováno  22:52
SMOLENSK - Ruský premiér Vladimir Putin na poradě operativního štábu ve Smolensku slíbil v co nejkratší době objasnění příčin letecké katastrofy, při které zahynul polský prezident Lech Kaczyński a další členové polského vedení. Putin se poté ve Smolensku sešel s polským protějškem Donaldem Tuskem, kterému slíbil, že ruští a polští specialisté budou spolupracovat na co nejrychlejším objasnění tragédie.

Donald Tusk a Vladimir Putin foto: Reuters

Kondolence Václava Klause

Na katastrofu polského letadla reagoval bezprostředně i český prezident Václav Klaus, který byl právě v katedrále sv. Víta na slavnostním uvedení Dominika Duky do funkce arcibiskupa.

O smrti polského prezidenta a obětech na životech se zmínil ve svém projevu jen pár minut po havárii. "Ztrácím v něm skutečného přítele," řekl později Klaus o Kaczyńském .

Mezi pozvanými hosty v katedrále byl i Andrzej Zalucki, polský velvyslanec, kterému kondoloval i nový arcibiskup.

Oba premiéři podle ruských agentur navštívili místo tragédie, kde společně položili květy. S Tuskem přiletěl také bratr zemřelého polského prezidenta Lecha Kaczyńského Jaroslaw - předseda největší polské opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS).

Šéf ruské vlády rovněž nařídil poskytnout veškerou pomoc pozůstalým, kteří mají přiletět do Moskvy k identifikaci obětí. Veškeré náklady spjaté s tímto pobytem uhradí moskevské úřady. "Musíme udělat vše, abychom minimalizovali morální škody spjaté s touto strašnou tragédií," dodal.

Podle ruského ministra pro mimořádné situace byla na místě neštěstí nalezena těla všech 97 obětí a začala jejich přeprava do ruské metropole.

Prezident Kaczyński letěl do Ruska uctít památku Poláků, které za války popravili Rusové v Katyni. Letoun ale na smolenském letišti Severnyj nezvládl přistávací manévr. Krátce před devátou středoevropského času letadlo havarovalo jen 1,5 kilometru od letištních budov.

Donald Tusk a Vladimir Putin pokládají květy na místě neštěstí

Podle prvních zpráv v letadle zahynulo 132 lidí. Informace o počtu obětí se ale v průběhu soboty proměňovaly. Podle posledních zpráv na palubě cestovalo sedm příslušníků posádky a 89 členů delegace, kromě prezidenta také guvernér centrální banky, náčelník generálního štábu nebo vicemaršálkové Sejmu a Senátu nebo šéfa Institutu národní paměti.

Smrt všech cestujících potvrdila ruská diplomacie. "Podle údajů úřadů všichni cestující zahynuli. Bohužel, je tomu tak," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Prezident Václav Klaus právě obdržel sms o letecké havárii polského prezidenta ve Smolensku

Letiště bylo kvůli mlze zavřené

Agentura RIA Novosti s odvoláním na ruské úřady uvedla, že příčinou neštěstí byla podle předběžných údajů chyba posádky. Podle agentury Interfax bylo smolenské letiště Severnyj pro mlhu uzavřeno a pilot polského letadla dostal pokyn, aby přistál v Minsku nebo Moskvě. Nakonec se rozhodl přistát podle původního plánu ve Smolensku. Údajně při čtvrtém pokusu o přistání letadlo havarovalo.

Podle ruských médií se již podařilo nalézt obě černé skříňky, které by měly umožnit analyzovat data z kritické doby před nehodou. AFP uvedla, že záchranáři již nalezli prezidentovo tělo.

Letecké nestesti u Smolenska

Vojenske letiste Smolensk-Sever

Podle polského ministerstva zahraničí se vládní letadlo Tupolev 154 při přistávání zachytilo o stromy. "Stroj spadl a začal hořet," řekl mluvčí ministerstva Piotr Paszkowski.

Piloti neuposlechli pokyny řídící věže
Podle ruských úřadů piloti opakovaně neuposlechli pokynů ze smolenského letiště. "Řízení letů ve vzdálenosti 1,5 kilometru zjistilo, že posádka zvýšila rychlost klesání. Řídící letů dal posádce pokyn, aby přešla do vodorovného letu, a když posádka pokyn nesplnila, opakovaně nařizoval přeletět na náhradní letiště. Přesto posádka pokračovala v klesání. Bohužel, skončilo to tragicky," řekl novinářům generál Alexandr Aljošin ze štábu ruského letectva.

Krátce před havárií bylo podle očitých svědků slyšet řev motorů běžících na plné obrátky. Pilot se zřejmě těsně nad zemí pokusil přistávání přerušit a znovu nabrat výšku.

Na místě zasahovaly na dvě stovky záchranářů a padesátka kusů techniky. Ruské úřady také zřídily horkou linku pro příbuzné obětí. Ostatky by měly být převezeny do Moskvy k identifikaci, uvedla agentura RIA-Novosti.

Na místo neštěstí se na pokyn ruského prezidenta Dmitrije Medveděva vypravil ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu. Vyšetřování neštěstí u Smolenska dostane podle pokynu Kremlu na starost vládní komise vedená premiérem Vladimirem Putinem.

Nehodu budou vyšetřovat Rusové i Poláci, ujistil Medveděv
Ruský prezident v soustrastném telegramu zaslaném maršálkovi polského Sejmu Bronislawu Komorowskému, který nyní převzal vedení země, vyjádřil pocity "hlubokého šoku a účasti". Ujistil Komorowského, že osobně nařídil pečlivé vyšetření události "v plné a těsné spolupráci s polskou stranou".

Na místo tragédie letí polský premiér Donald Tusk i jeho ruský protějšek Putin. Chystá se tam také dvojče prezidenta Kaczyńského Jaroslaw. U nehody jsou již kromě ruských úřadů i polští prokurátoři, kteří příčiny havárie vyšetřují.

Polsko truchlí
"Je to asi nejtragičtější událost v poválečných dějinách našeho státu," prohlásil v emotivním projevu Tusk po mimořádném zasedání vlády. "V neděli v poledne uctíme po celém Polsku památku zemřelých dvěma minutami ticha," dodal před novináři. Státní smutek v Polsku potrvá týden.

Kondolenci do Polska směřovala řada politiků, mimo jiných britský premiér Gordon Brown, francouzský prezident Nicolas Sarkozy nebo německá kancléřka Angela Merkelová.

Do Varšavy se sjeli ministři k mimořádnému zasedání vlády. Lidé před sídlem prezidenta v polské metropoli pokládají květiny a svíčky. 

Polsko truchlí: fotografie zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky Marie.

Kvůli letecké katastrofě se budou v Polsku konat předčasné prezidentské volby, původně měly proběhnout na podzim. Volby by se měly uskutečnit během dvou a půl měsíce, jejich termín vyhlásí Komorowski coby předseda parlamentu.

Další osobnosti v letadle

Lech Kaczyński, prezident Polska - Maria Kaczyńská, první dáma Polska - Ryszard Kaczorowski, bývalý polský prezident v exilu - Krzysztof Putra, místopředseda horní komory polského parlamentu za Právo a spravedlnost - Jerzy Szmajdziński, místopředseda horní komory polského parlamentu za Svaz demokratické levice, kandidát této strany na prezidenta - Krystyna Bochenková, místopředsedkyně Senátu - Jerzy Bahr, polský velvyslanec v Ruské federaci - Wladyslaw Stasiak, šéf prezidentské kanceláře - Jacek Sasin, zástupce šéfa prezidentské kanceláře - Pawel Wypych, státní tajemník prezidentské kanceláře - Mariusz Handzlik, náměstek státního tajemníka prezidentské kanceláře - celkem 12 poslanců, mezi nimi například: Leszek Deptula (Polská lidová strana), Gražyna Gensická (Právo a spravedlnost), Grzegorz Dolniak (Občanská platforma), Przemyslaw Gosiewski (Právo a spravedlnost), Sebastian Karpiniuk (Občanská platforma), Izabela Jarugová-Nowacká (Levice), Zbigniew Wasserman (Právo a spravedlnost) - senátoři: Janina Fetlińská (Právo a spravedlnost), Stanislaw Zajonc (Právo a spravedlnost) - šéf Úřadu národní bezpečnosti Aleksander Szczyglo - náčelník generálního štábu Franciszek Gongor - Andrzej Przewoźnik, sekretář Rady na ochranu památky bojů a utrpení - Janusz Kochanowski, ombudsman - Slawomir Skrzypek, guvernér Polské národní banky - Janusz Kurtyka, ředitel Institutu národní paměti - Andrzej Kremer, náměstek ministra zahraničí - Tadeusz Ploski, vojenský biskup - Piotr Nurowski, předseda Polského olympijského výboru - velitel vzdušných sil Andrzej Blasik - velitel pozemních sil Tadeusz Buk - velitel vojenského námořnictva Andrzej Karweta - zástupci organizací sdružujících rodiny obětí katyňského masakru, odbojářských nebo sdružujících Poláky žijící v zahraničí

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!