Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Na Pecinu míří první trestní oznámení. Podal ho vysoký policejní důstojník

Česko

  6:00
PRAHA - Policejní dvojvládí může vyústit v další vyšetřování. A jeho hlavním podezřelým má být ten, jenž schizma v policejním sboru zařídil - dosluhující ministr vnitra Martin Pecina. Trestní oznámení na něj podal jeden z policejních důstojníků. Pecinu podezírá ze zneužití pravomoci úřední osoby či maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, a to kvůli personálním šachům, kdy si do svého kabinetu vytáhl dva detektivy.

Ministr vnitra Martin Pecina foto: ČTK

"Jsem absolvent právnické fakulty a dlouholetý plukovník policie, podnět ovšem podávám zcela soukromě jako občan nespokojený s klientelistickými vazbami ovládajícími státní správu," vysvětluje policista svou motivaci v trestním oznámení, které ve čtvrtek poslal na Městské státní zastupitelství v Praze.

Jde o důstojníka, jenž se řadu let zabývá mimo jiné úpravou služebního poměru a který se například v poradní komisi policejního prezidenta zastal kriminalisty Petra Backovského ve sporu s někdejším šéfem protikorupční jednotky Tomášem Martincem (jeho jméno redakce zná, nyní jej však nezveřejní). 

"Ano, trestní oznámení na ministra vnitra Pecinu podala fyzická osoba, není to tedy anonym, a to v souvislosti s vrácením pana Lessyho do funkce policejního prezidenta," potvrdila informace serveru Lidovky.cz mluvčí žalobců Štěpánka Zenklová.

ČTĚTE TAKÉ:

"Státní zástupce nyní toto podání vyhodnotí z hlediska věcné a místní příslušnosti a poté rozhodne o dalším postupu," dodala mluvčí.

Podezřelá místa pro dva policisty

Jako tým Mlýn?

Angažmá kriminalistů Jindřicha Láta a Martina Grima v bezprostřední blízkosti ministra Peciny připomíná aféru expremiéra Stanislava Grosse. Ještě coby ministr vnitra před volbami v roce 2002 vytvořil speciální utajovaný pětičlenný policejní tým Mlýn, který podléhal výhradně jemu. Vyčlenění policisté sbírali citlivé informace o ekonomických kauzách a případech, v nichž figurovali vysoce postavení policisté a politici.

Důstojník v dokumentu, s nímž se server Lidovky.cz seznámil, vyčítá Pecinovi spěch, s nímž vrátil do funkce Petra Lessyho, umocněný tím, že ignoroval doporučením vlastní rozkladové komise. Ale nejen to. V oznámení rozebírá i zvláštní postavení policistů, z nichž si Pecina udělal své poradce.

Jak informovaly Lidové noviny, Pecina z protikorupční jednotky stáhl na ministerstvo vnitra dva podplukovníky: Jindřicha Láta a Martina Grima. A minimálně Láta se podle slov dosavadního policejního prezidenta Martina Červíčka pokoušel Pecina instalovat do čela elitní jednotky určené na potírání korupce.

"Pokud byla služební místa zřízena účelově, pro konkrétní policisty blízké panu ministrovi, může opět docházet k porušování zákona," píše mimo jiné v oznámení důstojník. Jak ovšem zdůraznil, aby byl Pecinův postup řádně vyšetřen, museli by se podnětu ujmout policisté nezatížení obavou z autority ministra a erudovaný státní zástupce.

Pecina přitom Láta nejprve převelel do ministerské skupiny Progres, kde měl s experty ministerstva financí najít účinné nástroje na boj s daňovými úniky. Mezi kolegy ovšem nemá Lát pověst odborníka na daňové delikty a nestál ani za žádnou z velkých kauz poslední doby. Proč si Pecina vybral za svého poradce právě Láta, vysvětlil ve včerejším prohlášení: "Požádal jsem policejního prezidenta Martina Červíčka o přidělení specialisty, který se danou problematikou dlouhodobě zabývá. Tímto odborníkem byl Jindřich Lát, policista, kterého jsem předtím nikdy neviděl. Já jsem ho neznal, naopak mi byl doporučen policejním prezidentem. Považuji tedy za nesmyslné, že dnes z Láta dělá kdokoliv mého poradce, kterého se já snažím přes nevoli policistů někam protlačit." (Jeho celé prohlášení si můžete přečíst ZDE).

Policejní dvojvládí

Ministr Pecina vrátil Lessyho do funkce policejního prezidenta tento týden v úterý. Jak později uvedl, předpokládal, že se stávající prezident Červíček funkce obratem vzdá. Ten se však vzepřel a naznačil, že ho chce Pecina odstavit z toho důvodu, že odmítl jím navržené personální změny u policie. Jeho slova podpořil jeho náměstek Kučera a šéf protikorupčního útvaru Komárek. "Konstatuji, že jsem nikdy v životě nehovořil mezi čtyřma očima ani s panem Komárkem, ani s panem Kučerou. Dnes jsem tomu velmi rád, protože jestli tito policejní příslušníci tvrdí, že jsem na ně vytvářel nátlak, měli by doložit, kdy jsme se osobně setkali a kdy k onomu nátlaku mělo dojít. Oba policisty jsem viděl maximálně třikrát v životě, vždy za účasti policejního prezidenta. To, že jsem jim cestou policejního prezidenta dlouhodobě vytýkal špatný stav útvaru, je pravdivé a nikdy jsem se tím netajil."

Do věci se ve čtvrtek vložil prezident Miloš Zeman, který Červíčkovi vyjádřil plnou podporu a prohlásil, že nastalé dvojvládí by měl vyřešit až nový ministr vnitra.

Autoři: ,