Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Na protest proti odvolání šéfa ÚSTR rezignovalo několik členů rady

Česko

  15:58aktualizováno  17:41
Na protest proti odvolání šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniela Hermana rezignovalo několik členů vědecké rady ústavu, včetně jejího předsedy Michaela Krause či kardinála Miloslava Vlka. Kraus to řekl novinářům.

Daniel Herman foto: Lidové noviny

Hermana ve středu odvolala hlavní rada ústavu s odůvodněním, že není spokojena s jeho prací. Herman, ale i ODS to označují za politicky účelový krok, hlavní rada je podle nich ovládána levicí. Odvolání interpretují jako výraz spolupráce ČSSD a KSČM.

ČTĚTE VÍCE:

Odpoledne se proti tomuto tvrzení ohradil v ČT místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Zkritizoval nevkus celé záležitosti. "Pan premiér překročil míru," komentoval Nečasova slova o paralyzování ústavu, o které ČSSD společně s komunisty podle něj usiluje. Požaduje také, aby se premiér omluvil Petrušce Šustrové.  ČTĚTE VÍCE

Jiří Dienstbier (ČSSD) zas označil kritiku ODS kvůli odvolání šéfa ústavu pro totality za pravicový bolševismus a vyvolávání antikomunistické hysterie. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka zdůraznil, že odvolání šéfa ústavu je věcí rady a že sociální demokracie se v tom nijak neangažovala.

Rezignace členů vědecké rady

Předseda vědecké rady ÚSTR Michael Kraus.

ÚSTR, který byl zřízen zákonem s cílem nestranného zkoumání doby nesvobody, má dvě rady: první sedmičlennou, která je nejvyšším orgánem ÚSTR a může například jmenovat a odvolávat ředitele, a také patnáctičlennou vědeckou radu. Z té dnes odešli Kraus, místopředseda Daniel Vaněk, Miloslav Vlk, Ladislav Bukovský a Rudolf Zahradník, již ráno funkci složil také Stanislav Balík. Kraus řekl, že by ho "vůbec nepřekvapilo", kdyby z rady odešli i další členové.

Herman byl z čela ústavu odvolán ve středu. Radní mu vytýkali především způsob, jakým instituci řídil, a také údajně chaotickou digitalizaci dokumentů. Odvolaný ředitel s rozhodnutím nesouhlasí a označil jej podobně jako premiér Petr Nečas (ODS) za zpolitizované. Za Hermana se postavila část zaměstnanců ÚSTR a odborářů.

Šustrová nařčení odmítá

Předsedkyně rady ústavu Petruška Šustrová podobně jako předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nařčení ze zpolitizování odmítli. Herman naopak své odvolání označil za úplatek části ČSSD komunistům za krajské koalice, možná prý i splátku za budoucí spoluvládnutí.

"Cítím se rozhodnutím rady poškozen. Můj mandát je na pět let. Teď byl ale bezdůvodně zkrácen. Jsem v kontaktu se svým advokátem a další postup zvážíme," řekl pro ČT Daniel Herman.

O právních krocích přemýšlí i jeho kolegium, řekla Hermanova poradkyně Monika MacDonagh-Pajerová, podle níž nebylo odvolání šéfa ÚSTR legitimní.

Trestní oznámení na pět členů hlavní rady

Již dnes podal trestní oznámení vedoucí kanceláře Archivu bezpečnostních složek Lubomír Augustin, a to na pět členů hlavní rady, kteří hlasovali pro Hermanovo odvolání. Augustin má rovněž pochybnosti o legitimitě Hermanova odvolání, hovořil také o podezření z nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, obává se prý i korupce.

Za Hermana se  postavila i ředitelka Archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánová. Archiv podle ní není zdaleka v tak špatném stavu, "jak se odborné i laické veřejnosti někdo snaží v poslední době prezentovat".

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) vzbuzoval kontroverze už před svým vznikem. Proti se vyslovovali zejména levicoví zákonodárci, kteří ústav označovali za zbytečnou instituci, umožňující politické ovlivňování výkladu dějin. Pravice naopak vznik ústavu dlouhodobě prosazovala. Během pěti let fungování ÚSTR stáli v jeho čele už čtyři ředitelé.

Personální změny ve vedení ústavu

Nová ředitelka Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavla Foglová předpokládá, že udělá personální změny v nejvyšším vedení této instituce. Mohlo by patrně jít o dva až tři lidi blízké odvolanému řediteli Danielu Hermanovi. Foglová nechtěla být konkrétní, jen řekla, že naopak neplánuje větší personální zásahy do pozic v běžném provozu ústavu.

Podle lidí, kteří kritizují radu a podporují Hermana, by se do ÚSTR mohl vrátit například bývalý přechodný ředitel Zdeněk Hazdra. Ten v roce 2010 po nástupu Hermana odešel z instituce kvůli tomu, že se s novým šéfem neztotožnil, odmítl i nabídku další práce v ÚSTR.

Nyní by údajně Hazdra mohl být prvním náměstkem, jímž je teď Eduard Stehlík. Foglová by mohla prosazovat také Světlanu Ptáčníkovou, která už byla zaměstnána v Archivu bezpečnostních složek.

Hovoří se prý i o návratu historika Tomáše Bursíka, který podle médií patřil k nejbližším spolupracovníkům vůbec prvního ředitele Pavla Žáčka.

Autoři: ,