Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Na Slunci ve skle zvítězil minipivovar z Kypru

Pivo

  17:50
PLZEŇ - Milovníci pěnivého moku z minipivovarů mají za sebou další rozsáhlý útok na chuťové buňky. V plzeňských Černicích a tamním pivovaru Purkmistr nabídla uplynulou sobotu sedmdesátka pivovarů v rámci tradičního festivalu Slunce ve skle na 250 značek piv. I přes deštivé počasí dorazilo během odpoledne přes 5 tisíc návštěvníků.

Tradiční festival Slunce ve skle pořádá pivovar Purkmistr v plzeňských Černicích. foto: Pivovar PurkmistrReprofoto

Tradice festivalu Slunce ve skle vznikla v roce 2007, kdy účast návštěvníků nebyla nijak závratná, a nejvyšší byla nepochybně v loňském roce – kolem 8 tisíc. Letos kvůli uplakanému počasí tam aspoň nebylo tak strašlivě narváno.

Onen první ročník se odehrával pouze na nádvoří pivovaru Purkmistr, který se nachází v objektu bývalého statku, který je také každoročně organizátorem celé akce a který byl tehdy čerstvě otevřený. Můžeme říct, že v té době se jednalo o jediný festival minipivovarů u nás.

To samozřejmě už dávno neplatí. „Slunce“ ale je dnes největší takovouto komerční přehlídkou, podporovanou i Českomoravským svazem minipivovarů. Nutno si také uvědomit, že v onom roce 2007 u nás fungovalo „jen“ nějakých 65 minipivovarů, dnes je jich u nás už zhruba 350 a toto číslo i nadále raketově roste.

Oficiální start je určený na jednu hodinu po poledni, nicméně už někdy od desáté hodiny se začali trousit první návštěvníci a zvědavci podle toho, jak jednotlivé stánky začaly narážet svá piva.

Vesměs se jednalo o skalní fanoušky nebo o sládky či jiné zaměstnance pivovarů, jejichž cílem bylo nejen ochutnat nějaký ten vzorek, ale zejména si popovídat s obdobně smýšlejícími nadšenci, což už pak s postupujícím časem nebylo dost dobře možné.

Kypřané na „bedně“

Největším letošním lákadlem byl zřejmě pivovar až z dalekého Kypru s jednoznačným názvem Πίβο (čtěte „pivo“) a nutno dodat, že se kvalitou produkce mezi zdejšími pivovary rozhodně neztratil, vždyť dokonce vyhrál hlasování návštěvníků o nejlepší pivo celého festivalu.

V nabídce měl styly IPA, red ale a weitzenbock. Oběma pivům typu „ale“ nebylo co vytknout, weitzenbock si možná mohl ještě tak dva týdny poležet ve sklepě, aby se jeho chuť náležitě zakulatila.

Nejčastěji nabízenými pivy byly české ležáky a svrchně kvašená piva typu „ale“. Proto za zmínku určitě stojí pivovar Lobeč, který měl na čepu belgické pivní styly witbier a tripel.

Witbier značí pšeničné pivo belgického typu a na rozdíl od bavorských pšeničných piv (weizenbier) se tam přidává při výrobě i různé koření, jako pomerančová kůra či koriandr.

Tripel je pak silný belgický „ale“, který získal svůj věhlas zejména díky tamním klášterním pivovarům. Málokterý český pivovar si na tyto dva pivní styly troufne a jen zlomku z nich se to povede. Jedním z nich je právě Lobeč.

Záplava skvělých piv

Tomáš Maier

Působí na Katedře ekonomiky Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze, kde vyučuje ekonometrii, hospodářskou politiku a ekonomiku pivovarského průmyslu. Je autorem řady vědeckých a odborných článků a členem Beeronomics Society (společnost ekonomů zabývajících se pivem a pivovarstvím). Má složené degustační zkoušky na pivo a zasedá v řadě hodnotitelských komisí degustačních soutěží. Vedle českého ležáku si rád pochutná na belgických klášterních pivech.

Zaujala mimo jiné i speciální festivalová třináctka, uvařená z čerstvého (zeleného) chmele právě ve zdejším pivovaru Purkmistr. Nutno dodat, že počin to byl velice povedený s výrazným až syrovým chmelovým aromatem.

Patrně nejsilnějším pivem byl Extra speciál Královská zlatá labuť ze zvíkovského pivovaru. Tohle pivo se mohlo pochlubit stupňovitostí 26° a 12 procenty alkoholu. Takový silák už samozřejmě není pro běžné pití, hodí se spíš pro velice pomalé vychutnávání nebo jako aperitiv.

Zajímavá byla přítomnost nového plzeňského projektu Pivotečka, což je ochutnávková pivnice (10 rotujících piv), pivotéka a létající pivovar v jednom.

Po organizační stránce nebylo pořadatelům moc co vytýkat a koneckonců i ten déšť měl pozitivní vliv. Přijeli spíš jen návštěvníci, kteří si zajímavá piva umí vychutnat a trocha vody z mraků je neodradí.

Nejlepší piva podle hlasování návštěvníků:
1. „πίβο“ Microbrewery – s pivem Aigokeros Weizenbock 16°
2. Pivovar Raven/Weissenohe s pivem Collaboration Pils 11°
3. Pivovar Kozlíček s pivem Red ALE 12°

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.