Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Na Šumavě časem zpoplatníme běžecké trasy, říká Stráský

Česko

  15:00
Kácení v Národním parku Šumava by podle jeho nového šéfa Jana Stráského nemělo být rozsáhlé, řekl to v on-line rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz. Rovněž v něm nastínil plány do budoucna: na Šumavě zpoplatní běžecké tratě a zavedou vyšší parkovné.

Jan Stráský foto: ČTK

Nový šéf Národního parku Šumava uvažuje o zavedení poplatků pro lyžaře. "Zpoplatnění vstupu - zejména na nákladné lyžařské stopy - nás časem nemine. Kontrola takového opatření je však obtížná. Zatím bych preferoval zvýšení plateb na parkovištích, jak to známe z rakouské Šumavy," řekl Stráský, který uvažuje i o rozšíření parku o území kolem Černého a Čertova jezera.

Všechny otázky a odpovědi si přečtěte zde:

Nebrání se ani stavbě lanovky na Smrčinu. "Doufám, že stavbě lanovky nezabrání nic," říká. Zároveň ale dodává: "Krásnou Šumavu musíme ale narušit co nejméně. Záměrem je stavba lanovky, nikoliv sjezdovky." A to i přes to, že podle Stráského lyžařské areály na rakouské straně přispívají k prosperitě obcí.

Národní park Šumava.

Kůrovec vs. Stráský
Stráský byl jmenován do funkce krizového manažera parku především proto, aby připravil plán proti šíření kůrovce. V on-line rozhovoru přiznal, že to nebude snadný úkol a obnova parku přirozeným způsobem zřejmě nebude možná.

"Rozsah kalamity je takový, že už to s 'lehkou' mechanizací nejde," řekl Stráský. Těžbu v parku ovšem nechce za každou cenu. "Zatím jsme nedošli ani k závěru, že by bylo nutné v zájmu zastavení kůrovcové kalamity vůbec těžit," ubezpečil.

Stráský se v těchto dnech sešel s pracovní skupinou, která by mu měla dát nejpozději do tří týdnů příslušná doporučení, jak v parku postupovat. Těžební zásah nepopřel. "Posoudíme účinnost dosavadních opatření ochrany před kůrovcem a v některých případech, kde nevedou k redukci kůrovcové kalamity, požádáme o výjimky," prozradil. Takovou výjimku ze zákona o Ochraně životního prostředí může udělit pouze ministerstvo životního prostředí.

Národní park Šumava (fotografie z roku 2001)

1. zóna je 'mrtvá'
Kácení by podle něj neměla být nikterak rozsáhlá. "Na území 1. zón již mnoho živých stromů, jejichž likvidace by pomohla při redukci kůrovce, není, a tak nepředpokládám, že mi bude doporučeno kácení ve znepokojivém rozsahu," předpovídá Stráský.

První zóny parku, tedy nejcennější území s nejvýznačnějšími přírodními hodnotami, tvoří asi 13 % z celkové rozlohy Národního parku Šumava. Velmi často jde podle Stráského o nelesní pozemky a rašeliniště.

Někdejší předseda federální vlády prozradil, že se také uvažuje o změně zónace parku: "V současné době panuje shoda o spojení roztříštěných 135 ostrůvků 1. zón na o řád menší počet, čímž se rozsah 1.zón v NP Šumava zhruba zdvojnásobí. O ostatních věcech se jedná," vysvětlil.

Autoři: