Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko se potýká s rekordními mrazy. Na Šumavě bylo až minus 34,6 stupně

Česko

  8:20aktualizováno  12:39
PRAHA - Teplota na šumavské Rokytské slati klesla v sobotu nad ránem na minus 34,6 stupně Celsia. Šlo zatím o největší mráz v této zimě, v minulosti tam však bylo už i přes minus 35 stupně. Meteorologové v pátek ráno naměřili teploty pod minus 30 stupňů Celsia na celkem sedmi stanicích, především právě na Šumavě.

Se sněhem bojují silničáři i železničáři. Přes noc na Liberecku napadlo od pěti do 40 až 50 centimetrů sněhu. foto: ČTK

„Teploty klesaly nízko i ve velkých městech. Například Olomouc měla téměř minus 21 stupňů a v Šumperku teplota klesla až na minus 25 stupňů Celsia,“ řekl Martin Tomáš z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni (ČHMÚ).

Teplotní rekordy platné pro sedmý lednový den padly asi na deseti procentech stanic, které měří třicet a více let. Velký mráz ráno panoval na šumavském Březníku, kde bylo minus 33,8 stupně Celsia, nebo na Jezerní slati, kde se teploměr zastavil až na minus 33 stupních pod nulou.

Velmi chladno bylo i na Rolavě v Krušných horách, kde meteorologové naměřili minus 30,9 stupně. O pouhou desetinu stupně teplejší ráno prožili obyvatelé Hliniště na Prachaticku a minus 30,5 stupně měli po ránu ve Volarech. Seznam lokalit s nejsilnějším mrazem uzavírala Horská Kvilda, kde bylo po ránu minus 30,1 stupně Celsia.

Třicetistupňový mráz byl také například na stanici Perla poblíž Kvildy na Prachaticku nebo na Březníku u Modravy na Klatovsku, kde se teplota dostala na minus 33,8 stupně.

Silné mrazy evidovali meteorologové v celém Jihočeském kraji. V Černé v Pošumaví bylo například minus 22 stupňů Celsia. „V noci na neděli bude opět mrznout, ale takových extrémních hodnot už teploty dosahovat nebudou,“ uvedla Starostová. Způsobí to oblačnost a sněžení, což bude rozdíl oproti jasné noci na sobotu.

Přívaly sněhu spojené s prudkým nárazovým větrem komplikovaly 4. ledna dopravu...
Se sněhem bojují silničáři i železničáři. Přes noc na Liberecku napadlo od pěti...

Na některých místech jižních Čech byly po ránu sněhové přeháňky. Vozovky proto zůstávají sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Řidiči si musejí dát pozor na silnicích nižších tříd, kde se mohou tvořit sněhové jazyky, nebo tam leží ujetá vrstva sněhu krytá

Noclehárny v Praze ani Ostravě nebyly plně obazeny

Teplota vzduchu v Praze v sobotu ráno klesala k minus 15 stupňům Celsia. Noclehárny pro lidi bez domova byly přesto obsazeny jen na 85 procent, řekl ředitel Centra sociálních služeb Tomáš Ján. Podle mluvčího pražské záchranné služby v noci sanitky nevyjížděly k žádnému případu úmrtí v důsledku podchlazení.

V Ostravě začali s příchodem silných mrazů častěji využívat služby azylových nocleháren. Jejich kapacity ale zdaleka nejsou naplněny. Volná lůžka zůstávají ve všech zařízeních.

Sever zažívá mrazy i problémy v dopravě

Na severu Čech v noci silně mrzlo, na několika místech teploty klesly k minus 15 až 20 stupňům Celsia, v některých lokalitách bylo ještě chladněji. V osadě Jizerka v Jizerských horách k pátečnímu ránu tam teplota klesla k minus 27 stupňům, na rašeliništi k minus 30 a u hydrologické stanice bylo minus 30,1 stupně Celsia, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Na silnicích na severu Čech je často sníh, některé by mohly namrzat. Silnice v Libereckém a Ústeckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Uzavřená zůstává pro nákladní dopravu nad šest tun silnice třetí třídy z Mníšku do Raspenavy přes Oldřichovské sedlo na Liberecku. „Je tam najetá vrstva sněhu, která je pro nákladní vozy nesjízdná,“ uvedl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, jež má zimní údržbu krajských silnic v kraji na starost.

‚Raketová‘ epidemie. Česko zasáhla chřipka, nejhorší stav je na Moravě

Silnice pro nákladní vozy zůstane uzavřena řádově dny, možná i týdny. „Zatím neuvažujeme o tom, že bychom ji pro kamiony otevřeli,“ dodal Šén. Silnice se nesolí a nákladní auta mívají na ujetém sněhu problémy, bezpečnější je pro ně v zimě alternativní trasa po silnici 13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky.

Ujetá vrstva sněhu je na severu Čech na silnicích nižších tříd v horských oblastech, místy jsou sněhové jazyky, návěje. Rozbředlý sníh je místy na hlavních tazích na Jablonecku a Semilsku. Na silnici 35 z Liberce do Turnova jsou místy zmrazky, opatrní by ale měli být motoristé i na dalších místech. Mokré silnice mohou namrzat.

Podle předpovědi bude přes den na severu Čech polojasno až oblačno, k večeru by mělo od severozápadu začít sněžit. Nejvyšší denní teploty budou mezi minus šesti až deseti stupni Celsia, na horách bude mezi minus osmi až 12 stupni.

Teplotní rekordy padaly v Plzeňském i Karlovarském kraji

Největší mráz v Plzeňském kraji byl v Konstantinových Lázních na Tachovsku, a to minus 23,2 stupně Celsia, na Klínovci v Kartlovarském kraji naměřili minus 19,2 stupně, řekl Martin Adamovský z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni (ČHMÚ).

„V Konstantinových Lázních, kde funguje měřicí stanice od roku 1972, byl poslední rekord pro tento den z let 1979 a 1985, a to minus 23 stupně Celsia,“ uvedl. Teploty pod 20 stupni naměřili meteorologové ve třech ze zhruba 20 stanic v Plzeňském kraji, které měří teplotu desítky let, ale každá různě dlouho. Ve Stříbře na Tachovsku bylo minus 21,1 stupně, v Nepomuku na jihu Plzeňska minus 20,8 stupně.

V Karlovarském kraji registrovala mráz pod 20 stupni polovina stanic. Na Klínovci byl dosavadní rekord minus 13,5 stupně Celsia z let 1992 a 1997. Absolutní rekord pro tento den je v Karlovarském kraji z roku 2012, a to minus 22,8 stupně Celsia.

Vůbec nejnižší zimní teplotu naměřili dosud meteorologové na západě Čech v Klatovech v roce 1939, a to minus 32 stupňů; ve městě se sledují hodnoty kontinuálně už od roku 1912. V Nepomuku, kde se měří od roku 1941, to bylo dokonce minus 32,2 stupně v roce 1956.

Mrazy v Hradeckém kraji přesáhly i minus 33 stupňů

Meteorologové naměřili v noci na pátek na východě Čech na některých stanicích, které jsou v provozu alespoň 30 let, velmi nízké teploty. Nejchladněji bylo v Broumově na Náchodsku, kde mráz dosáhl minus 27 stupňů, stejně jako v roce 1985. Ještě nižší teploty zaznamenaly stanice s kratší dobou činnosti, v Orlickém Záhoří na Rychnovsku bylo minus 33,2 stupně, řekl Tomáš Popelka z královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Z dlouhodobých stanic byl silný mráz v Deštném v Orlických horách na Rychnovsku, s hodnotou minus 24,4 stupně přesáhl o 1,1 stupně dosavadní denní rekord z roku 1985. Velmi chladno bylo i v Novém Bydžově na Hradecku s hodnotou minus 20,9 stupně a v Peci pod Sněžkou na Trutnovsku s minus 19,3 stupně.

Vůbec nejnižší teplotu, minus meteorologové naměřili v Orlickém Záhoří na Rychnovsku minus 33,2 stupně, kde se však měří kratší dobu. V Adršpachu bylo minus 29,7 stupně, nejméně za deset let.

Silné mrazy na několika místech způsobily poruchy na vodovodních sítích. Vodovodní řad praskl v Rybitví na Pardubicku nebo v Kopidlně na Jičínsku.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...