Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Zvrat v boji o Donbas: ukrajinská armáda ztratila klíčové doněcké letiště

Svět

  8:28aktualizováno  16:04
KYJEV - Po 242 dnech úporných bojů se ukrajinští vojáci stáhli z klíčového letiště v Doněcku. Armáda přiznala ztrátu klíčového nového terminálu, podle serveru Cenzor vojáci před ústupem zničili zbytky letištních objektů. Na jihu Doněcka se ráno odehrála další tragédie: zastávku městské dopravy zasáhla minometná palba, zemřelo 13 lidí, desítky dalších utrpěly zranění.

Separatistické jednotky u zničeného trolejbusu. foto: Reuters

O vyklizení letiště informovali na Facebooku příslušníci ukrajinského dobrovolnického praporu Azov. „Ukrajinští vojáci byli nuceni vyklidit to, co ještě před rokem bylo krásným moderním letištěm,“ citovala bojovníky praporu Azov agentura Unian.

PSALI JSME:

Podle zpravodajského serveru Cenzor vojáci před ústupem zničili veškeré objekty, které by mohly sloužit jako opora v příštích obranných bojích. „Starý i nový terminál i řídící věž jsou zcela zničeny. Je třeba vzdát hold všem, kdo bránili letiště tak dlouho a v tak krajně nevýhodných podmínkách,“ uvedl ukrajinský server.

Ruský bulvární server LifeNews ve čtvrtek zveřejnil videozáznam, na němž povstalečtí ženisté odstraňují z letištního areálu miny. Podle moskevského rozhlasu vedení doněcké „lidové republiky“ chce vytvořit ve zničeném prostoru letiště demilitarizovanou zónu.

Ukrajinští vojáci střílejí po nepříteli u obce Pesky nedaleko Doněcku.
Separatistické jednotky v Doněcku.
Tramvajovou zastávku na jihu Doněcku zasáhla minometná palba, zasažen byl i...
Mrtví v ulicích Doněcku.

Symbol boje

Doněcké mezinárodní letiště Sergeje Prokofjeva se během posledních měsíců stalo pro obě bojující strany symbolem zápasu o ovládnutí Donbasu, přestože okamžitý strategický význam nemá. V dlouhodobější perspektivě ale podle ukrajinských médií může sloužit jako důležitá dopravní tepna mezi povstaleckým územím a Ruskem. Podle Kyjeva letiště leží na ukrajinské straně bojové linie vymezené minskými dohodami o příměří ze začátku září. Separatisté tvrdí opak. VÍCE ZDE: Doněcké letiště: symbol ukrajinského boje o srdce Donbasu

Mluvčí ukrajinské protipovstalecké operace Leonid Maťuchyn odmítl informaci o vyklizení letiště potvrdit. „V této chvíli nemohu potvrdit, že by naši vojáci letiště zcela opustili,“ řekl mluvčí a tvrdil, že „část objektů“ je stále pod kontrolou armády. Podle jeho informací boje v areálu letiště pokračují, za posledních 24 hodin tam zahynulo šest vojáků. Klíčový nový terminál, hlavní centrum bojů, nicméně armáda opustila, přiznal Maťuchyn.

Tragédie na zastávce

V doněckých ulicích si zatím válka vybírá další oběti na životech civilistů. Při zásahu zastávky městské dopravy na jihu Doněcka minometnou palbou ve čtvrtek ráno zahynulo na jihu města 13 lidí a desítky byly zraněny. K minometnému útoku došlo v Kuprinově ulici v Leninově obvodě jižně od městského centra. Do prostoru zastávky dopadlo podle očitých svědků několik min, které zasáhly trolejbus a tramvaj. Střepina dopadla i na nedaleko stojící osobní auto, jehož řidič byl na místě mrtev.

Podle ruského ministerstva zahraničí byl krvavý incident v Doněcku „zločinem proti lidskosti“ a otevřenou provokací armády proti snahám o mírové urovnání ukrajinské krize. Ministr Lavrov je podle agentury TASS minometným útokem otřesen. „Je zřejmé, že válečnickou lobby v Kyjevě a její zahraniční sponzory nezastaví ani lidské oběti,“ prohlásil šéf ruské diplomacie a vyzval k okamžitému a přísnému vyšetření incidentu.

Kdo zabíjel?

Přestože Lavrov přímo z odpovědnosti za smrt civilistů obvinil ukrajinskou armádu, dostupné informace z Doněcku jasný obraz nedávají. Kyjev tvrdí, že palba byla vedena z korby malého nákladního vozu, který se pohyboval v místech, jež kontrolují separatisté. Nejbližší ukrajinský voják je prý od tohoto prostoru 15 až 20 kilometrů daleko.

Tragédie v Doněcku: trolejbus zasáhla exploze miny, podle lékařů zemřelo 13...

Skrze roztříštěné sklo. Obyvatelé Doněcku nahlížejí do interiéru zasaženého...

Po ústupu z doněckého letiště jsou nejblíže k místu incidentu pozice ukrajinské armády na severovýchodním předměstí Pisky, odkud ale mimomety na jih Doněcku nedostřelí.

ÚTOK NA TURČYNOVA

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko ve čtvrtek na svém Facebooku napsal, že vůz šéfa Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksandra Turčynova, bývalého prezidenta a šéfa parlamentu, se na východě Ukrajiny dostal pod palbu vzbouřenců. Střela zasáhla kolo obrněného vozu, které musela ochranka v obtížných bojových podmínkách opravit. Turčynov vyvázl nezraněn.

Tuto verzi nepřímo potvrzují i očitá svědectví některých obyvatel města. „Střílelo se směrem od Motodromu, miny dopadaly ze severu,“ řekl ukrajinskému serveru Ostrov jeden z obyvatel města. Motodrom je název lokality v Doněcku, která leží severovýchodně od místa incidentu. Ruská média naproti tomu jednoznačně útok spojují s bojovou aktivitou ukrajinské armády. I podle povstalců je útok dílem ukrajinských vojáků.

Premiér Arsenij Jaceňuk obvinil z odpovědnosti za smrt třinácti lidí Rusko. „Ruští teroristé dnes znovu spáchali děsivý zločin proti lidskosti, odpovědnost za něj nese Ruská federace,“ řekl ukrajinský premiér. Ruská agrese podle něj skončí neúspěchem stejně, jako všechny dřívější agrese proti Ukrajině.

Kromě 13 zabitých civilistů v Doněcku dalších deset lidí zahynulo podle povstaleckého velitele Eduarda Basurina ve městě Horlivka. V okolí Luhanska podle povstalců zahynulo osm lidí. Ukrajinská armáda naopak oznámila deset padlých vojáků, dalších 19 utrpělo zranění.

Jednání v Berlíně: demarkační linie potvrzena

Nové civilní oběti si bojové operace v Doněcku vyžádaly jen několik hodin po ministerské schůzce v Berlíně, kde bylo údajně dosaženo pokroku v jednání o urovnání ukrajinského konfliktu. Ministři zahraničí Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa se dohodli na stažení těžké výzbroje z linie fronty a potvrdili platnost demarkační čáry, která byla dojednána už počátkem září při jednání v běloruském Minsku.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle dosažené dohody by z fronty měly být do vzdálenosti 15 kilometrů staženy zbraně o ráží vyšší než 100 milimetrů. V případě Doněcku by to znamenalo, že z města bude vyvedena těžká výzbroj včetně některých minometů.

Bělorusko ve čtvrtek oznámilo, že je připraveno zorganizovat další schůzku takzvané minské skupiny, která by na středeční ministerskou konferenci v Berlíně měla navázat. Setkání minské kontaktní skupiny bylo v minulých týdnech několikrát odloženo.

Denis Pušilin (vpravo).

Podle východoukrajinských separatistů ale další diplomatické snahy vážně zkomplikoval ranní krvavý incident v Doněcku, stojí v prohlášení zástupce doněckých povstalců Denise Pušilina. Povstalci navíc podle Pušilina trvají na tom, aby oba zástupce separatistů, tedy samotného Pušilina a luhanského politika Vladislava Dějněga, oficiálně k jednání do Minsku pozval Kyjev. Ukrajinská vláda ale oficiální kontakty se separatisty odmítá.

PSALI JSME:

„V Berlíně to byla diplomatická bitva, v níž nikdo nevyhrál ani neprohrál,“ komentoval ministerskou schůzku v německé metropoli ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Jediný pokrok, jehož se podle něj podařilo dosáhnout, je plán stažení těžké výzbroje.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin.

„Jiné body minských ujednání nechce Rusko projednávat. Slibují ale, že s teroristy ještě promluví,“ napsal Klimkin na Twitteru. Kyjev podle něj trval na tom, aby se příštího kola minských rozhovorů zúčastnili šéfové povstaleckých „lidových republik“ Igor Plotnickij a Alexandr Zacharčenko. Oba zatím účast na jednání v Minsku odmítali. Rusko prý teď slíbilo, že je do Minsku přiveze.

Závazek urychleného svolání minské kontaktní skupiny byl jedním ze závěrů středeční berlínské schůzky. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier dnes prohlásil, že kontaktní skupina by měla vytvořit několik pracovních podskupin, které by měly převzít odpovědnost za jednotlivé úkoly. Za hlavní označil řešení kritické humanitární situace v Donbasu.

Minská jednání mají za sebou zatím tři kola, která se uskutečnila v červenci, v září a v prosinci loňského roku.

Autoři: ,