Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Na 'undergroundové' výstavě výtvarníků zahráli Plastic People

Kultura

  21:32
PRAHA - Výtvarná díla umělců do 35 let inspirovaná undergroundovou poezií samizdatově vydanou v 70. a 80. letech 20. století vystavují od čtvrtka Trafačka Aréna a galerie Dekáda na Palmovce. Výstavní projekt se nazývá podle básně Ivana Wernische Papírový hlavy zhudebněné skupinou Plastic People of the Universe, která zahrála na čtvrteční vernisáži.

Koncert The Plastic People of the Universe foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Výtvarníci si vybrali ke ztvárnění texty Egona Bondyho, Pavla Zajíčka, Milana Kocha, Petra Lampla, Věry Jirousové, Jana Hedla a Roberta Wittmana.

"Těmto textům je společná existenciální tematika a důraz na zcela svobodné nahlížení životní reality," popsal společné body vybraných básní publicista a autor koncepce výstavy Josef Rauvolf.

Kurátorka výstavy Terezie Honsová oslovila mladé výtvarníky, kteří pracují s různými médii. Vznikl tak zajímavý soubor malby, fotografií, videoinstalací, ale i objektů a konceptu. K projektu se připojili například Michal Cimala, Michal Cáb, Veronika Daňhelová, Adéla Doušová, Karolína Heřmánková, Pavel Tichoň nebo Jan Wolfchen Vlček.

Obrazy, videoinstalace i objekty
V Dekádě jsou vystaveny především obrazy. V Trafačce pak našly umístění videoinstalace a objekty. Nejmladšímu účastníkovi projektu je 16 let. Gymnazista Jakub Musil natočil video, kde je do půl těla svlečený, visí hlavou dolů a zraňuje sám sebe. Napadlo ho to při čtení básně Roberta Wittmanna z roku 1975, která se jmenuje Šibenice.

Ke starším umělcům patří pětatřicetiletá Markéta Korečková, která se nechala inspirovat básní Egona Bondyho Zakletá princezna. Vytvořila objekt z latexu a provazů připomínající svíjející se osobu. Výtvarníci se cítili osloveni také tvorbou Milana Kocha, například Matěj Hájek reagoval na jeho báseň Lavička z nábřeží, Silvie Milková pak na Probuzení z roku 1968.

K výstavě vyšel katalog s reedicí vybraných básní. Projekt je věnovaný památce básníka Milana Kocha a jeho ženy Mirky.

Koch byl představitelem beatnické poezie přelomu 60. a 70 let minulého století. Přátelil se s Egonem Bondym a se členy Plastic People of the Universe. Ve 26 letech jej usmrtila tramvaj. Jeho žena spáchala za necelý rok sebevraždu, předtím přepsala a svázala všechny básně svého manžela. Výstava v Trafačce bude přístupná do 3. října, v Dekádě do 10. října. Více informací o projektu uvádějí webové stránky www.papirovyhlavy.cz.

Autor: