Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Na United Islands dorazí hvězdy jeruzalémského klubu Žlutá ponorka

USA

  15:30
PRAHA - Unikátní přehlídku divadla, tance, hudby, filmu, výtvarného umění a gastronomie nabídnou první Dny Jeruzaléma v Praze.

Adi Ulmansky foto: 2media

Akce přibližující kulturní dění v jednom z nejstarších měst na světě budou probíhat od 13. do 22. června na několika atraktivních místech v české metropoli.

Cestu za poznáním hudebního života současného Jeruzaléma lze absolvovat 21. a 22. 6. na festivalu United Islands České spořitelny. Na různých stages na sebe budou navazovat žánrově pestrá vystoupení sólistů a kapel, které hrají nebo hrály v legendárním jeruzalémském klubu Yellow Submarine: 3421, Acollective, Adi Ulmansky, Folo, Izabo, Jali Ensemble, SAZ a NoamiKo.

Vstup na koncerty je zdarma.

Dny Jeruzaléma v Praze

Zvukové a vokální smyčky, temperamentní vibrace s elektronickými beaty nabídne multižánrový umělec NoamiKo, vybavený počítačem, ovladačem, kytarou a mikrofonem. NoamiKo je považován za jednu z nejvýraznějších postav izraelské nezávislé scény.

Hudba kapely Izabo, která patří k nejúspěšnějším izraelským alternativním formacím, je kombinací psychedelického rocku, diska, punku a arabských rytmů. Jejich alba zaznamenala mezinárodní ohlas, od roku 2006 koncertují po Evropě a pravidelně hostuje na různých festivalech. Do Prahy přijedou představit svoje vysoké vokály, vyšinuté a expresivní arabské kytarové riffy, výrazné funky basové linky, arogantně chytlavé klávesy a intenzivní disko beaty.

Skupina J’ali Ensemble originálním způsobem kombinuje africké vlivy s jeruzalémskou hudbou. Její členové zpívají v hebrejštině, angličtině a západoafrickém jazyce mandinka. Pět skvělých muzikantů rytmickými a emocionálně silným vystoupeními uchvacuje publikum v Izraeli i na zahraničních hudebních festivalech.

Adi Ulmansky, excentrická izraelská producentka a zpěvačka, je jedním z čerstvých objevů hudební scény. I když v dětství poslouchala spíš rock, díky staršímu bratrovi se dostala k elektronické muzice, která jí učarovala a její budoucí kariéru nalinkovala směrem k prolínání těchto dvou žánrů. Sama se označuje za Rock Metal Kid. S tříčlennou kapelou Lorena B vydala v roce 2012 album Siblings, téhož roku se poprvé představila v Londýně a začala pracovat na sólových elektronických nahrávkách. Ty vydala na svém debutu Shit Just Got Real v lednu letošního roku.

Jeruzalémské kvarteto Folo označuje svou hudbu za folk-troniku a zaměřuje se na koncertování na neobvyklých místech se specifickou atmosférou: v jeskyních, garážích, na střechách. Často bývá hostem městských festivalů v různých zemích. Folo existují pět let, vydali zatím jediné album The Secret Message, které ve svém domácím studiu nahrál a zmixoval kytarista kapely NoamiKo.

Izraelská skupina Acollective patří k nejpopulárnějším indie-rockovým jménům v zemi. Vítězně dobývá evropská pódia, v Česku koncertovala už vloni na festivalech v Boskovicích a Colours of Ostrava. Se svým mixem žánrů, sedmičlenným obsazením, ve kterém se mění nástroje i zpěváci, i nasazením slaví jeden úspěch za druhým. Zatím poslední, loňské album Onwards bylo v Izraeli nominováno na album roku.

3421 je dubstep-bass-glitchové duo, které vystupuje od roku 2009. Žádné loopy ani počítače – 3421 k vytvoření zvuku DJského setu používají jenom směs dovedností a instrumentů: akustický drum set, tři syntetizátory a vokály. Jejich striktní zvuk je mixován během show, stále však zachovává energii živého vystoupení. 3421 projeli Izrael jako předkapela slavných Hudson Mohawke, AC Slater, Jakes, Jazzsteppa, Cotti a Sluggabed, absolvovali turné v Číně, Švýcarsku a Německu.

Sameh „SAZ“ Zakout rapuje arabsky, hebrejsky a anglicky, ovládá také techniku beatboxu. Objevil se v časopise Rolling Stone, v CNN, koncertoval kromě Palestiny a Izraele také v Evropě i Spojených státech. Ve svých textech, často otevřeně a přímočaře kritizujících způsob života a myšlení Arabů, šíří myšlenku, že hudba by měla napomoci řešení světových problémů.

Autor: