Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

HRUŠKA: Luxusní peníze na ztracené vartě. Nefunkční agentura hlídá hranice EU

Evropa

  20:32
PRAHA - Jsou to přesně tři roky, co byla v Praze slavnostně otevřena centrála Evropského úřadu pro dohled nad satelitním navigačním systémem Galileo. Diplomaté si mohli oddychnout. Česká metropole ve finále přeskočila nizozemský Noordwijk, Praha se stala domicilem jedné z agentur EU a její prestiž na unijní mapě zase o něco stoupla.

Především ale dohnala manko vůči Polákům, kteří hned v roce 2004 dostali jako dárek ke svému vstupu do EU základnu unijní agentury Frontex, která má dbát na vnější hranici Evropy.

Praha to v roce 2012 slavila stejně jako Varšava. A z nadšení nad tím, že nás výsadek evropských úředníků posune blíž k Bruselu, stejně rychle vystřízlivěla. Nakonec je možná lépe, že jsme si na „svou“ agenturu počkali. Zatímco v Praze se alespoň dávají razítka firmám, které se chtějí přiživit na alternativě k americkému systému GPS (až za pět let začne fungovat), úředníci Frontexu mají tu smůlu, že jsou kvůli uprchlické krizi pod drobnohledem. Novináři z londýnského The Bureau of Investigative Journalism nedávno podrobili agenturu pro vnější hranici EU hloubkové analýze. S nadsázkou řečeno zjistili, že možná největším „dílem“, které za sebou Frontex zanechal, je oživení skomírajícího developerského projektu Warsaw Spire, kam se euroúředníci přesunuli. Mimochodem – stěhování stálo téměř dva miliony eur.

Ne vše je vina Frontexu, který nemá velící pravomoci a pouze koordinuje činnost pohraničníků v členských zemích EU. Přestože rozpočet agentury příští rok dosáhne tří čtvrtin peněz, s nimiž hospodaří třeba estonská armáda, nemá Frontex jedinou loď či letadlo. Zato dává na varšavské poměry luxusní úřednické platy podle tabulek EU – 304 stálých zaměstnanců Frontexu spolyká ročně 20 milionů eur mzdových nákladů. Na to, že jde o službu na ztracené vartě, jsou to luxusní peníze. Pro představu: je to stejně jako české ministerstvo dopravy a jeho úřady, které ale živí pětkrát více lidí.

Evropská komise, pod níž nefunkční Frontex spadá, ale problém elegantně řeší. Už teď vymýšlí agenturu novou, samozřejmě ještě ambicióznější a s vyšším rozpočtem. Půjde tentokrát o společné hraniční hlídky a tak lze předpokládat, že úřad skončí v nějaké tiché zemi, kde s přílivem migrantů žádné problémy nejsou. Škoda, že už jsme si vybojovali to Galileo

Také rychlost práce Frontexu je zarážející. Tendr na místo styčného důstojníka v Turecku, odkud do Evropy proudí stovky tisíc migrantů, vypsala varšavská centrála osmnáct měsíců poté, co post zřídil Brusel. Léta si centrála stěžuje na to, že členské země nabízejí málo techniky a lidí (obojí si přitom Frontex pronajímá). První kontrakt otevřený i pro soukromníky ale agentura zveřejnila teprve letos v dubnu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!