Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nacistka si z muzea odnesla, co se jí líbilo. Část děl teď Polsko získalo zpět

Kultura

  18:00
Syn nacistického guvernéra Krakova v neděli vrátil Polsku část děl, které si za války jeho rodina přivlastnila. Předání je klíčová událost pro polské snahy získat zpět díla ukradená německými a sovětskými vojsky. Poláci doufají, že další držitelé ukradených děl budou následovat tento příklad.

Cenná malba paláce Potockých. foto: Polské Ministerstvo kulturyMAFRA

Horst Wächter, čtvrté ze šesti dětí nacistického důstojníka, v neděli Polsku vrátil tři cenná díla, které jeho rodina ukradla během druhé světové války. „Tohle je nejspíše poprvé, kdy potomek okupantů vrací díla ukradená jeho rodiči během války“ vyjádřil se k situaci Ryszard Czarnezki, polský místopředseda Evropského parlamentu. Zároveň doufá, že tento čin bude sloužit jako inspirace jiných držitelům ukradených polských děl. Wächter vrátil cennou malbu paláce Potockých, mapu Polska sedmnáctého století a renesanční rytinu Krakova .

SS Obergruppenführer Otto Wächter nastoupil jako nacistický guvernér města Krakov v roce 1939. Své sídlo měl v barokním paláci Potockých. Místo ale nebylo vyzdobené podle vkusu pohlavárů, a tak Charlotte Wächter, Ottova manželka, vyrazila do Národního muzea v Krakově a odnesla si, co se jí líbilo.

SS Obergruppenführer Otto Wächter.

Odhaduje se, že z Polska bylo nacisty a sovětskými vojsky ukradeno na půl milionu uměleckých děl. Polské Ministerstvo kultury má dlouhodobě velký zájem na tom, aby se do země navrátilo co nejvíce ukradených děl. Častokrát musí umělecké kusy kupovat na aukcích od potomků těch, kteří díla ukradli.

Winternitzova vila. Zájemci budou mít unikátní možnost navštívit dílo Adolfa Loose

Obraz paláce Potockých se Wächter již dříve snažil vrátit přímo šlechtické rodině Potockých. „Nechtěli se mnou, synem nacisty, mít cokoliv společného,“ vysvětluje nezdar Wächter. SS Obergruppenführer Otto Wächter nařídil vyhoštění téměř sedmdesáti tisíců Židů z Krakova a zřízení místního ghetta pro ty zbývající. Už v roce 1942 ho Hitler nechal přemístit na Ukrajinu, ale i tak má jméno Wächter v Polsku stále velmi špatný zvuk.

Vyjednávání o předání děl měla na starost polská politička a historička Magdalena Ogóreková. „Nemusela jsem Horsta vůbec přesvědčovat, on ty díla vrátit chtěl,“ sdělila pro magazín The Financial Times.

„Nevracím to kvůli sobě, ale kvůli mé matce,“ sdělil Wächter. V roce 2015 v britském dokumentu My Nazi Legacy (Moje nacistické dědictví) prohlásil: „Moje matka byla pyšná na to, že byla nacistka. Byla přesvědčená o tom, že otec dělal jen dobré věci. Nikdy o něm neřekla jediné špatné slovo.“

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...