Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nadbytečné, trapné i rozumné, komentují politici spor Zemana s Řeckem

Evropa

  17:40
PRAHA - Plácnutí do vody, trapná událost, unáhlené. Těmito slovy komentují čeští politici krok Řecka, které z České republiky stáhlo ke konzultacím svého velvyslance. A to v návaznosti na výrok prezidenta Miloše Zemana, že Česko vstoupí do eurozóny tehdy, pokud z ní Atény vystoupí. Většina z oslovených se ale shoduje: reakce Řecka je nepřiměřená.

Řecko kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana stáhlo z Česka ke konzultacím svého velvyslance. foto: MAFRA - Roman VondroušMAFRA

„Ano, je to reakce na výroky prezidenta Zemana. Pan velvyslanec byl povolán ke konzultacím, což je pro Řeky terminus technikus, je to určitá forma protestu,“ potvrdila v úterý Eva Žižková z Velvyslanectví Řecké republiky informaci, se kterou jako první přišel server Lidovky.cz.

Stáhnutí velvyslance Panayotise Sarrise přišlo v návaznosti na Zemanův rozhovor pro slovenskou tiskovou agenturu TASR. „Má jediná obava ze zavedení eura při současné podobě stabilizačního mechanismu je ta, že by český daňový poplatník platil řecké dluhy. Byl jsem velmi zklamaný z výsledku jednání, která už téměř směřovala k takzvanému Grexitu a nakonec skončila tím, že Řecko v eurozóně zůstalo,“ řekl minulý týden Zeman.

Server Lidovky.cz proto oslovil české politiky, co si o výroku prezidenta Zemana myslí, zdali s ním souhlasí, či ho odmítají, zdali není krok řecké strany unáhlený a co by Česká republika v této situaci měla dělat.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Jiří Dolejš (KSČM)
“Řecká ekonomika je v problémech, ale Řekové euro chtějí. Podobné vzkazy jsou nediplomatické, neboť Řecko nemůže za finanční ani migrační krizi. Na euro nespěchejme, ale nepodmiňujme to dělením eurozóny, ve které ani nejsme. Je to věc jejich členských států - my si řešme raději své.“

Richard Dolejš

Richard Dolejš (ČSSD)
“Vstup ČR do eurozóny rozhodně není za současné situace v Evropě tématem dne. Proto i spor prezidenta s Řeckem považuji za zbytečný a nesmyslný. Je to bouře ve sklenici vody. Reakci Řecka na nadbytečný prezidentův výrok považuji za přehnanou, i když rozumím pobouření na jejich straně. Věřím, že se situace uklidní a vztahy s Řeckem se budou co nejdříve normalizovat.“

Petr Gazdík (TOP 09)

Petr Gazdík (Starostové a nezávislí)
"Když chcete do nějakého spolku, tak není podle mě dobrý nápad říkat, půjdu tam jenom když tam nebude Franta, protože je idiot. Ve spolku o vás nebudou mít nejlepší mínění, s Frantou to na kamarádství moc nebude. My politici máme řešit problémy s Řeckem u jednacího stolu EU, ne pokřikováním na něj z Hradu. Aktivitu v tomto směru by jistě ČR měla zvážit.“

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Andrej Babiš (ANO)
“Česko nemusí dělat nic, do eurozóny se nechystáme, určitě ne za této vlády. Řecko nemělo nikdy vstoupit do eurozóny, jeho ekonomika na to nemá výkonnost. Eurozóna měla být ekonomický projekt, který byl zpolitizován. Reakce řecké strany je přehnaná, prezidentův názor je rozumný.“

Zuzana Roithová vítá vysokou volební účast

Zuzana Roithová (KDU-ČSL)
“Výrok Miloše Zemana je jedním z řady nedomyšlených plácnutí do vody. Nesouvisí s časem našeho vstupování do eurozóny. Její vývoj směřuje k hlubší společné fiskální politice a je jedno, zda v té době s Řeckem či bez něj. Není ale jedno, zda s námi či bez nás. Chtěl-li výrokem přispět k dnešní debatě o budoucí větší stabilitě eura, měl se postavit za hlubší integraci fiskální politiky EU již dnes. Výrok je také dalším faulem vůči zahraničním vztahům České republiky, za níž je odpovědná vláda. To, že Řecko vystavilo červenou kartu Miloši Zemanovi, mě nepřekvapuje, ovšem dává mu zbytečně větší váhu, než odpovídá jeho minimálním kompetencím v evropské politice.“

Předseda Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura

Tomio Okamura (Svoboda a přímá demokracie)
“S výrokem prezidenta nesouhlasím, protože na rozdíl od něj zcela odmítám přijetí eura v České republice - ale to, že Řecko je jedním z důvodů, proč euro nepřijímat, samozřejmě souhlasím - a reakce Řecka rozhodně adekvátní není, protože to bylo Řecko, kdo podváděl s výkazy.“

Poslanec za ČSSD Antonín Seďa ČSSD.

Antonín Seďa (ČSSD)
“Případný vstup do eurozóny není dán setrváním Řecka, ale splněním maastrichtských kritérií. Z tohoto pohledu nevidím výrok pana prezidenta jako relevantní, i když jistou logiku vidím. Reakci Řecka považuji za nepřiměřenou s ohledem na historické konotace jeho vstupu do eurozóny. Souhlasím s tím, aby do tohoto sporu vstoupil pan ministr zahraničí a celou podle mě trapnou událost srovnal.“

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek

Jiří Běhounek (ČSSD)
“Jsem názoru, že Evropská unie neměří všem stejně a prezident Zeman často vystihne tuto nerovnost. Že na to upřel pozornost a spojil to s eurozónou, je též podle mě vyslání určitého signálu. Odvolání velvyslance řeckou stranou, myslím si, je trochu zbytečná reakce a Česká republika by měla vyčkat vývoje situace. V poslední době jsme často měli pravdu.“

Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
“Zemanův výrok byl nediplomatický a já bych ho neřekl. Ale nemyslím, že by tím česko-řecké vztahy měly být fatálně poškozeny. Cce to více adventního klidu.“

Jiří Dienstbier.

Jiří Dienstbier (ČSSD)
“Neuváženost výroku je zřejmá každému, kdo si vybaví, jaké úsilí vynakládaly členské státy eurozóny na udržení Řecka v jejích řadách. Česká republika má zájem vstoupit do stabilní eurozóny a ne do eurozóny v krizi, v důsledku které by ji kterýkoliv členský stát opouštěl. Podráždění Řeků chápu, na druhou stranu většina Evropy si již zvykla podobné výroky z téhož zdroje nebrat až tak vážně při vědomí, že zahraniční politiku státu tvoří vláda České republiky.“

Ivan Pilný na sněmu hnutí ANO.

Ivan Pilný (ANO)
“Nesouhlasím, unáhlené, doufám, že lidé se zdravým rozumem po celém světě i u nás budou populistické výroky našeho pana prezidenta řešit rukou mávnutím.“ ̈

Marek Benda ve volebním štábu ODS.

Marek Benda (ODS)
“Pokládám výrok pana prezidenta za zcela zbytečný ze dvou důvodů. Nikdo se nechystá přistupovat k euru a klást si podmínky vstupu do klubu vyhozením někoho jiného nedává smysl ani v životě, natož v mezinárodních vztazích. Řecko neplní celou řadu věcí, není to jen euro, ale i Schengen, ale tohle je typické Zemanovo intelektuálské provokování.“

Spor zažehnán

  • Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ve středu oznámil, že se svým řeckým protějškem Nikosem Kotziasem měl „přátelský“ telefonický rozhovor.
  • „Diplomatická roztržka s Řeckem urovnána,“ uvedl poté na sociální síti twitter. Řecký ambasador Panajotis Sarris se do Prahy vrátí po vánočních svátcích. Od ministra Zaorálka dostal pozvání na návštěvu také ministr Kotzias.
  • LIDOVKY.CZ: Zaorálek zažehnal spor s Řeckem. Velvyslanec se vrátí do Česka po Vánocích
MInistr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Autor: