Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nahrávku jsem si vymyslel, řekl Kalousek. Ještě včera tvrdil opak

Česko

  9:04aktualizováno  12:54
PRAHA - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) prohlásil, že nemá k dispozici tajnou nahrávku ze schůzky šéfredaktorů českých deníků a zpravodajských týdeníků k tématu zvýšení DPH na tisk. Prý šlo z jeho strany o mystifikaci.

Miroslav Kalousek foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Psali jsme:

Kalousek sepsal prohlášení, v němž sdělil, že měl jen kusé a neověřené informace, že se šéfredaktoři scházejí, aby koordinovali mohutnou mediální kampaň proti penzijní reformě. Z tohoto důvodu si "dovolil v soukromém telefonickém rozhovoru celkem průhlednou mystifikaci vůči šéfredaktorovi MfD".

Na schůzce byli šéfredaktoři předních deníků a týdeníků

* Dalibor Balšínek, šéfredaktor, Lidové noviny
* Robert Čásenský, šéfredaktor, Mf Dnes
* Petr Šabata, šéfredaktor, Hospodářské noviny
* Erik Tabery, šéfredaktor, Respekt
* Vladimír Mužík, šéfredaktor, Blesk
* František Nachtigall, šéfredaktor, Týden
* Robert Dengler, zástupce šéfredaktora, Právo
*Jana Heřmánková, šéfredaktorka, Pražský deník

K protestnímu dopisu se připojili i šéfredaktoři Ekonomu a deníku Sport.

Robert Čásenský, šéfredaktor MfD řekl, že Kalousek ve středu "poměrně přesně" citoval slova účastníků schůzky, a jeho tvrzení proto nepůsobila nedůvěryhodně. "Večer usoudil, že bude dobré, když bude říkat, že má nahrávku. Dnes usoudil, že bude dobré, když bude říkat, že žádnou nahrávku nemá. Co k tomu dodat," prohlásil Čásenský.

Kalousek ovšem tvrdil i šéfredaktorovi LN Daliboru Balšínkovi, kterému ve středu večer dvakrát telefonoval, že nahrávku vlastní. Její existenci potvrdil ve středu ve 22.30 i pro server Aktuálně.cz.

Dostal jsem nahrávku, tvrdil médiím Kalousek
"Dnes odpoledne jsem dostal nahrávku. Dostala se ke mně velmi zvláštní cestou, jakou, neřeknu. Ten obsah se mi zdál podivný," řekl ministr financí serveru Aktuálně.cz. "Informoval jsem pana Čásenského, že ji mám a že uvažuju, že ji zveřejním," tvrdil Kalousek s tím, že obsah nahrávky ale nepopíše.

Podle Balšínka je ale takový postup od ministra české vlády nepřijatelný. "Pan ministr nemůže tu věc stavět tak, že si udělal legraci. Existenci nahrávky připustil nejen MF DNES a Lidovým novinám, ale také Aktuálně.cz," řekl Balšínek.

Čtěte také:

Dá se ministru financí věřit, ptá se šéfredaktor LN
"Je pak otázkou, jaká je hodnota informací od ministra financí. Vážně to zpochybňuje cokoliv, co říká. To znamená, že když na tiskové konferenci říká, že vláda zvyšuje DPH, pak člověk bude přemýšlet o tom, zda je to pravda?" podotkl Balšínek.

Šéfredaktoři diskutovali o společném prohlášení pro členy vlády

Šéfredaktoři na schůzce diskutovali o společném prohlášení a dopise pro členy vlády, Senátu a sněmovny, kterým by vyzvali k nezvyšování sazby DPH na tisk a knihy.

Ministr financí se podle Balšínka snaží znevěrohodnit debatu v médiích o penzijní reformě a zvyšování DPH. "Jednoznačně jde o to znedůvěryhodnit tisk a debatu, která se o penzijní reformě a zvyšování DPH bude odehrávat na stránkách novin," řekl Balšínek. Podle něj je taková snaha stejně závažná, jako kdyby Kalousek nahrávku skutečně měl.

Kalousek si vyhodnotil, že tvrzení o vlastnictví nahrávky je pro něj politicky mnohem nebezpečnější než slova o legraci a mystifikaci, míní Balšínek. "Kdyby nahrávku měl, mohlo by to být něco jako aféra Watergate. Nikdo z lidí, kteří na schůzce byli, si nahrávku nepořizoval," podotkl šéfredaktor LN.

Kalousek se přiznal ke lži, míní šéfredaktor Týdne
Kanceláře společnosti MAFRA, vydavatele MfD a LN, kde se úterní schůzka konala, budou prověřeny na přítomnost mikrofonů, dodal Balšínek.

Šéfredaktor Týdne František Nachtigall v prohlášení upozornil, že ministr se přiznal ke lži. "Po prohlášeních Miroslava Kalouska si nemůžu odpustit otázku, zda pan ministr lhal včera, nebo dnes, nebo třeba i v dalších, pro osud Česka daleko důležitějších věcech," podotkl Nachtigall.  

Prohlášení ministra financí Miroslava Kalouska

Mladá fronta, Lidové noviny a Blesk zveřejnily informaci, že disponuji "tajnou nahrávkou" ze setkání šéfredaktorů řady českých médií. Rád bych proto veřejnosti vysvětlil, jak tato informace vznikla. Žádnou nahrávkou nedisponuji a žádná nahrávka neexistuje (alespoň o žádné nevím). Disponoval jsem pouze kusými a neověřenými informacemi, že šéfredaktoři řady českých deníků se scházejí, aby koordinovali mohutnou mediální kampaň proti penzijní reformě, zejména pak proti sjednocování sazeb DPH, které by výrazně ovlivnilo zisk jejich vydavatelů. Abych si tuto informaci ověřil, dovolil jsem si v soukromém telefonickém rozhovoru celkem průhlednou mystifikaci vůči šéfredaktorovi MF Dnes Čásenskému.

Z jeho reakce jsem si svoje informace nejen ověřil, ale získal i zajímavé podrobnosti z uskutečněné schůzky. To, že šéfredaktoři MF Dnes a LN v obavách před avizovaným zveřejněním nahrávky zahájili obrannou bubnovou palbu a soukromý telefonní rozhovor zveřejnili, už byl bonus, který jsem neočekával. Jsem ale velmi rád, že tak učinili. Veřejnost by měla vědět, že veřejná diskuze o penzijní reformě je zásadním způsobem ovlivněna ekonomickými zájmy vydavatelů novin. Ve veřejném prostoru tak dochází k paradoxní situaci: některé tituly, které léta oprávněně kritizují politickou reprezentaci za to, že nepřesouvá zdanění práce do nepřímých daní, dnes proti tomu protestují. Důvod je jediný: vydavatel si spočítal dopad tohoto opatření do své ekonomické bilance a zavelel k opačným názorům.

V žádném případě jsem se nedopustil (jak se vyjádřil šéfredaktor LN Balšínek) útoku na svobodu tisku. Je naopak na zváženou, zda skutečným útokem na svobodu tisku není řízení veřejné diskuze tak, aby byly upřednostněny zájmy vydavatelů novin, ve kterých diskuze probíhá. Ekonomické výsledky vydavatelů jsou jistě důležitým argumentem a já ho nezpochybňuji. Česká vláda má však za povinnost zajistit dlouhodobou finanční stabilitu důchodového systému pro všechny dnešní i budoucí seniory. V tom se zjevně zájmy vlády a některých šéfredaktorů budou výrazně rozcházet.

Miroslav Kalousek,
ministr financí ČR

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...