Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Náklady na stravu jsou vysoké, vysvětluje Heger zvýšení poplatků

Česko

  16:50
PRAHA - Stokoruna za den v nemocnici? "Je to připomenutí, že je péče drahá," říká Leoš Heger (TOP 09) nominovaný na ministra zdravotnictví. Lékaři podle něj drží pacienty na lůžku často zbytečně, jen z organizačních důvodů.

Leoš Heger foto: ČTK

LN: Jak jste spokojený s tím, jak dopadlo včera jednání s lídry budoucí koalice o poplatcích?

Myslím, že ten bod, který se dohodl okolo poplatků, dopadl celkem uspokojivě pro všechny, takže jsem spokojen. Program projde stranickými grémii a doufám, že zůstane, jak byl dohodnutý.

LN: Kdo přišel s návrhem zvýšit poplatek za hospitalizaci?

Jako první to myslím navrhovala TOP 09. Je to kompenzováno snížením poplatku za recept, nemám s tím problém. Navíc je to poplatek, který je zdůvodnitelný, protože náklady nemocnice za hotelovou službu nebo jen za celodenní stravu jsou mnohem vyšší než jak to bylo nastaveno.

Čtěte také

LN: Znamená to, že už tomu poplatku v nemocnici nebudeme říkat "regulační", ale že má krýt náklady?

V obecné rovině si myslím, že to tak není. Hlavní účel poplatků má být regulace. A také připomenutí pacientům, že jejich každá návštěva zdravotnického zařízení vytváří velké náklady. To je hlavní smysl. Detail je i to, že to kryje část nákladů. Náklady na celodenní stravování jsou mimochodem v celkových nákladech na pacienta zcela marginální.

LN: Je pořád tolik zbytečných dnů strávených pacienty na lůžku, že je potřeba tento poplatek výrazně zvyšovat, aby pacienti chtěli dřív z nemocnice?

Myslím, že to patří spíš do kategorie připomenutí toho, že péče je drahá. Je to připomenutí nejen pacientům, ale i lékařům. Ti někdy drží pacienty v nemocnici zbytečně, ať z důvodu opatrnosti, aby byl pacient radši o den déle pod dohledem, nebo z důvodů organizačních. Někdy je možné zorganizovat péči lépe a efektivněji.

LN: Uvažovali jste o možnosti, že by poplatek za lůžko platil jen pacient, který konzumuje jídlo?

O tom se zatím nemluvilo. Deklaroval jsem ale, že bude mou snahou, aby se velmi pečlivě sledovaly sociální dopady a aby se systém poté dál odlaďoval. Jsou systémy, kde výše poplatku závisí na ekonomické situaci pacienta. Ti, kteří jsou bohatí, platí víc, nebo mají ti s menšími příjmy nižší stropy poplatků.

LN: Když mluvíte o stropu, tak v současnosti se poplatek za hospitalizaci do ročního ochranného limitu nepočítá?

Nepočítá se, ale může se o tom v budoucnu uvažovat.

Změny ve zdravotnictví podle rodící se vlády

Třicet korun za celý recept.
Levné léky si budou lidé platit.
Den v nemocnici přijde na 100 korun.
Zvýší se poplatky za návštěvu specialisty bez doporučení obvodního lékaře.
Budoucí koalice chce definovat, na co má pacient nárok. Pacient by hradil jen to, co součástí základního nároku není.
Na operace budou transparentní čekací seznamy.

LN: Stokoruna má být podle vyjádření šéfů stran minimální částka. Jak se budou rozčleňovat nemocnice do jednotlivých kategorií, ve kterých budou různě vysoké poplatky za lůžko?

Stokoruna by měla být minimum, které se bude platit v každé nemocnici. Kromě toho by se měl otevřít prostor pro nemocnice, které jsou schopné poskytovat nadstandard lidem, kteří si to budou přát, aby za něj vybíraly víc. To v podstatě už existuje, ale bude se na tom dál pracovat.

LN: Běžná částka na poplatku za hospitalizaci by tedy měla být sto korun?

Běžně ano, rozlišování do nějakých tříd, to záměrem není. Když si ale bohatí lidé jsou schopní zaplatit luxusní dovolenou, měli by mít možnost si zaplatit i určitý luxus v nemocnici, když to pokládají za důležité.

LN: Další změna, na které jste se s lídry stran dohodli, je vyřazení nejlevnějších léků ze zdravotního pojištění. Máte představu, jak by mohly být tyto levné léky stanoveny?

Nejdřív se musí provést kalkulace, přizvat k tomu odborníky a pak rozhodnout. Bylo by fajn, kdyby to byly léky, které jsou k sehnání jak na recept, tak i volně prodejné. Vyřadily by se z předepisování, každý by si je kupoval v lékárně bez receptu. To se ale ještě musí domluvit.

LN: Zároveň ale v programovém prohlášení zůstalo, že v každé skupině má být minimálně jeden plně hrazený lék. Neprotiřečí si to?

To si trochu protiřečí, to je pravda. Bude nutné zrevidovat ty skupiny a doladit to, aby to odpovídalo zákonu.

LN: Nemáte obecně obavu, že by mohl být s vyřazením velké části léků z úhrad z pojištění právní problém vzhledem k ústavnímu nároku na zdravotní péči?

Ústavní problémy se diskutovaly mnohokrát a byly posuzovány příslušnými orgány. Celý problém byl zpolitizován v souvislosti s poplatky, ale doplatky za léky tu byly vždy. Od počátku to bylo určité nabourání paragrafu, který zakazuje připlatit si za cokoli, na co přispívají zdravotní pojišťovny. U léků byl tento princip porušen a nikdo na to nepoukazoval.

LN: To ale pojišťovny na léky přispívaly alespoň částečně. Teď ale nemají na účinné léky dát vůbec nic. Třeba na aspirin pro prevenci infarktu. Není to jiná situace?

To je na diskuzi právních expertů. Myslím, že jestli platí pacient polovinu ceny léku nebo jestli ho platí celý, pokud se jedná o malou částku, je podle mého pohledu nastejno.

LN: Když se vyřadí levné léky z úhrad pojišťoven, nehrozí, že se začnou místo nich předepisovat dražší léky?

To riziko tu je, ale je to ošetřené celou řadou mechanismů. Lékaři mají od pojišťoven určité limity, kolik léků mohou předepisovat. Celý problém, nejen poplatků, je otázka efektivity systému. Všechny regulace mají ukazovat lékařům a pacientům, co mají dělat. Lékaři by měli mít jasný přehled o tom, kolik léků předepisují v porovnání s kolegy. To by se dalo zlepšit. Aby viděli, když někdo postupuje efektivněji a jestli je možné ušetřit.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!