Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Makedonští policisté se střetli s migranty. Rozháněli je slzným plynem i granáty

Evropa

  10:04aktualizováno  12:57
SKOPJE - Makedonská policie se v pátek u hranic s Řeckem střetla s migranty, kteří se snaží přes balkánskou zemi dostat do západní Evropy. Policisté rozháněli běžence slzným plynem a ochromujícími granáty. Podle srbských médií jeden z migrantů bodl nožem policistu, jehož zdravotní stav je zatím neznámý. Už ve čtvrtek Skopje vyhlásilo v pohraničí kvůli uprchlické krizi mimořádný stav.

Migrant s dítětem v náručí uvízl mezi kordonem policistů a davem uprchlíků. Jeho společníci se ho snaží vyprostit. foto: ČTK

Asi 3000 migrantů, kteří po čtvrtečním uzavření hranic strávili noc na území nikoho mezi Řeckem a Makedonií, se v pátek údajně už několikrát pokusilo o ilegální překročení hranice. Nyní Reuters informoval o tom, že hranice je opět průchodná. „Policie se stáhla a my jsme vstoupili (do země), nikdo nás nezastavil,“ vypověděl jeden z běženců.

Naše týmy nikdy neviděly tolik lidí shromážděných u hranic, mezi migranty a uprchlíky panují kvůli uzavření hranic frustrace a hněv. Ve čtvrtek naše týmy ošetřily přes 100 pacientů.Tři pacienti byli převezeni do nemocnice: těhotná žena se silnými bolestmi a krvácením, roční dítě ze Sýrie, které před několika měsíci prodělalo operaci hlavy a muselo být hospitalizováno, a 24letý uprchlík, který uvedl, že byl zmlácen makedonskou policií. Čtyři pacienti omdleli v důsledku vyčerpání, hladu a horka.“ (MSF)

Při střetu s policií utrpělo přinejmenším deset migrantů zranění, uvádějí z místa pracovníci organizace Lékaři bez hranic (MSF). „Šest lidí s menšími zraněními bylo ošetřeno na místě, zbylí čtyři byli převezeni do nemocnice,“ popisuje mluvčí MSF Míla Janišová.

Část migrantů si stěžuje na brutální postup makedonských bezpečnostních jednotek. Zprávy lékařského týmu MSF jejich stížnosti zčásti potvrzují. Mezi čtyřmi hospitalizovanými lidmi zraněnými ochromujícími granáty byl podle nich také pacient zbitý příslušníkem makedonské armády.

‚Nemám kam jít‘

Zpravodaj agentury Reuters z příhraniční Gevgelije napsal, že policie bránila novinářům na místě natáčet. Podél hraniční linie jsou rozmístěny policejní síly a vozidla a na železniční trať, kterou migranti dříve často využívali jako trasu pro přechod Makedonie, policie položila žiletkové dráty, uvádí s odvoláním na makedonská média srbský zpravodajský server B92.

Statní muži? Viděl jsem starce a děti spící na kartonech, líčí Čech situaci uprchlíků

Podle lokálních médií se skupině přibližně 300 migrantů v noci podařilo projít na makedonské území a policejní operace se je nyní snaží dostat zpět na teritorium Řecka. 

„Běžel jsem rychle a utekl jsem,“ popsal agentuře Reuters osmnáctiletý Muhammed Chalíd původem z válkou zdevastovaného Aleppa. „Mého bratra a většinu ostatních chytili a poslali zpátky do Řecka.“ 

„Nevím, proč nám to dělají,“ citovala agentura AP Muhammada Wahída, který je na cestě z Iráku. „Nemám pas a ani žádné jiné doklady. Nemůžu se vrátit a nemám kam jít. Zůstanu tady až do konce,“ dodal.

ZVLÁŠTNÍ ZPRAVODAJKA LN

Další uprchlice Amína Asmáníová, která pochází ze Sýrie, vypověděla, že se jí v Gevgeliji podařilo projít policejním kordonem a dostat do vlaku na sever jen díky lítosti policistů, když ji viděli s jejím desetidenním synem. Toho porodila na jednom z řeckých ostrovů, kam s manželem připlula z Turecka. „Chceme jít hledat nový život do Německa, protože vše v Sýrii bylo zničeno,“ dodala.

Zraněný migrant leží na zemi po střetech s makedonskými policisty.
Policisté rozhánějí běžence slzným plynem.

Na místě zasahují pracovníci komisariátu OSN pro uprchlíky (UNHCR), jež apelovala na makedonskou vládu, aby uprchlíkům na své straně hranice vyhradila více prostoru, i mise Červeného kříže. 

Během střetů s pořádkovými silami jeden z migrantů pobodal nožem zasahujícího policistu, informuje s odvoláním na makedonský portál Fokus server B92. Svědci uvádějí, že se útok odehrál, když speciální policejní jednotky kontrolovaly běžencům doklady. Zraněného policistu podle nich odvezla záchranná služba a zatím není známo, zda přežil. 

Výjimečný stav a zavřené hranice

Skopje v poslední době čelí nebývalému přílivu migrantů a uprchlíků, kteří se přes Makedonii, Srbsko a Maďarsko snaží dostat do západní Evropy, nejčastěji do Německa. Ve čtvrtek kvůli nebývalému přílivu běženců, kteří přes její území míří do Evropské unie, vyhlásila v pohraničí na severu a na jihu země mimořádný stav.

Podle policejního mluvčího Iva Kotevského bude 50kilometrový úsek hranice v okolí města Gevgelija, kudy do země z Řecka míří nejvíce migrantů a uprchlíků, strážit policie i armáda. „Toto opatření zavádíme kvůli bezpečnosti obyvatel, kteří žijí v pohraničí, i kvůli lepšímu zacházení s migranty,“ uvedl. Podle agentury AFP v pátek ale u Gevgelije žádní vojáci vidět nebyli. Kromě jižní hranice platí mimořádný stav také na severu v okolí města Kumanovo.  

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Zatlačte na Řecko, žádá EU frustrovaná Makedonie

Makedonská vláda rovněž uzavřela část hranic s Řeckem, aby uprchlíkům znemožnila vstup do země. Dramatickou situaci ještě více komplikuje dlouhodobé napětí mezi Skopje a Aténami, jež má kořeny v dosud nevyřešeném vleklém sporu o název Makedonie, připomíná Reuters.

DPA s odvoláním na zprávy místních médií informovala o tom, že makedonská policie zablokovala klíčovou dopravní tepnu mezi Makedonií a Řeckem, čímž znemožnila tisícům uprchlíků překročit hranice do Makedonie. Cílem opatření je očividně snížit nápor běženců, kteří se snaží dostat do jihomakedonského města Gevgelija a odtud vlakem pokračovat na sever k srbským hranicím. Gevgelija leží na hlavním tahu z řecké Soluně a na místní nádraží denně přichází 2000 běženců. Ještě před několika týdny jich přitom byla polovina.

Vydělávání na uprchlících

V tomto jihomakedonském městě, odkud odjíždějí vlaky směrem na sever k hranici se Srbskem, si řada lidí vybudovala na uprchlické krizi živnost. Prodávají zde předražené potraviny, například jeden banán či jablko vyjde na jedno euro (27 korun), dvě eura (54 korun) pak stojí nabití baterie do mobilního telefonu.

V uplynulém měsíci se na průjezdu Makedonií registrovalo asi 39 000 migrantů, což oproti měsíci předcházejícímu představuje zhruba dvojnásobek. Podle agentury AFP v pátek ale makedonské úřady zastavily vydávání dokladů, které migranty opravňovaly k průchodu zemí a k bezplatnému užití veřejných dopravních prostředků k této cestě.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...