Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Napětí v Moskvě. Prezident chystá prohlášení vůči USA

Svět

  9:26
MOSKVA - Ruský prezident Dmitrij Medveděv v nejbližší době ve zvláštním prohlášením ohlásí ruská protiopatření vůči americkému budování protiraketové obrany v Evropě. Ohlásila to ruská média s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z Kremlu.

Dmitrij Medveděv foto: Reuters

Stanice Echo Moskvy připomněla, že obě strany se na protiraketové obraně nedokázaly dohodnout ani na poslední schůzce prezidentů obou zemí před deseti dny v Honolulu. Již tam Medveděv, po jednání s Barackem Obamou, dal najevo, že brzy podrobně vyloží, jak Rusko bude reagovat, a to jak nyní, tak po roce 2015, kdy by se americký štít měl začít budovat.

"Soudě podle všeho, nebude třeba (na Medveděvovo prohlášení) dlouho čekat," poznamenala stanice. Zatím sice nezbývá než hádat, kdy prohlášení zazní a co konkrétně Moskva podnikne, ale "lze už konstatovat, že rusko-americká jednání o protiraketové obraně skončila ve slepé uličce". Moskva totiž trvá na smluvních zárukách, že americký štít nebude zaměřen proti Rusku, ale Washington záruky na papíře odmítá poskytnout a tvrdí, že stačí slovní ujištění.

ČTĚTE TAKÉ:

Vládní list Rossijskaja gazeta dnes s odvoláním na experta Igora Korotčenka uvedl, že Rusko by mohlo v odpovědi zvýšit tempo výroby nových mezikontinentálních raket RS-24 Jars, zvážit vyzbrojení taktických raket Iskander-M na západě Ruska jadernými hlavicemi a poskytnout velitelům vojenských okruhů právo za válečného stavu samostatně rozhodovat o nasazení taktických jaderných zbraní.

Moskva od počátku protestovala proti záměru předchozího amerického prezidenta George Bushe vybudovat v Česku protiraketový radar a v Polsku rozmístit desítku protiraketových střel jako proti ohrožení ruské bezpečnosti. Nevole sice na čas utichla poté, co Bushův nástupce v Bílém domě Barack Obama spustil "restart" v rusko-amerických vztazích a Bushovy plány pozměnil, ale plně se jich nezřekl.

Rusko od loňského roku s USA jedná o možné účasti na realizaci projektu protiraketové obrany, který má evropské státy NATO uchránit před případnou hrozbou íránských raket. Dosud se však Moskvě a Washingtonu ke kompromisu dospět nepodařilo.

Již dříve se v tisku objevily informace, že Obama byl na jarní schůzce v Deauville už připraven podepsat prohlášení, že protiraketový štít nebude zaměřen proti Rusku, na poslední chvíli si však - prý pod nátlakem Pentagonu a CIA - podpis rozmyslel, a to ještě posílilo ruskou nedůvěru.

Jednání se nedaří

Komentátoři už věští "restartu" mezi Moskvou a Washingtonem nejistou budoucnost vzhledem k připravovanému návratu Vladimira Putina do Kremlu a nejistému setrvání Obamy v Bílém domě; republikáni se už nyní snaží zhatit záměr Obamovy administrativy rozptýlit ruské pochyby poskytnutím technických parametrů o protiraketových střelách.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v úterý potvrdil, že stanoviska obou zemí jsou hodně vzdálena, Moskva se však součinnosti s Washingtonem a NATO v protiraketové obraně nezříká.

Realizace amerického programu, rozvržená do roku 2020, počítá s rozmístěním prvků protiraketové obrany v širokém pásmu od severní Evropy po Černé moře. První protiraketové komplexy se mají objevit v Rumunsku a Polsku.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...