Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Napoleon? Génius propagandy

Svět

  12:44
Zejména pro starší generaci francouzských historiků představuje Napoleon stále modlu. Císaře proto popisují hlavně v pozitvním světle. Stranou tak nechávají stinné stránky jeho vlády, jako třeba to, že Napoleon způsobil smrt několika milionů lidí. V Bonnu dneškem začíná výstava, která se pokouší legendami opředeného imperátora ukázat v pravém světle. Jedná se o první monografickou expozici císaře od roku 1969.

Napoleon foto: ČTK

Ústřední myšlenkou expozice s názvem Napoleon a Evropa. Sen a trauma tvoří především snaha ukázat, že císař již za svého života cíleně budoval svůj mýtus. Kromě toho lze však říci, že Napoleon byl i géniem propagandy. Jeho předobrazem nebyl nikdo jiný než Julius Caesar. V bonnské Kunst- und Ausstellungshalle der Bundesrepublik Deutschland je možné až do dubna uvidět například kopii historického telegrafu, který byl v Napoleonových dobách používaný.

Nejnovější zprávy se tak mohly dostat i do nejmenší vesničky, kde na jejich základě vznikaly noviny. Korsický rodák díky tomu mohl po každé bitvě v podstatě sám ovlivňovat třeba i to, jak ho budou vnímat pozdější generace. Výstava ukazuje i to, že v Napoleonově době bylo běžné pomocí různých technik kopírování velkých státnických obrazů. Každý Francouz tak znal svého panovníka. Obrazová produkce neskončila navíc ani v čase, kdy již byl Napoleon internován na ostrově Svatá Helena.

Pozoruhodné je, že výstava, za kterou stojí francouzská odbornice vyučující na univerzitě v Berlíně, má svou premiéru v Německu. Do Francie se dostane až v roce 2012. Jak již bylo naznačeno, může za to podle serveru deníku Die Welt ambivalentní vztah, který Francouzi nyní k Napoleonovi mají. Teprve v poslední době se totiž učí koukat na Napoleona skutečně nezaujatě.

"Samozřejmě by bez něj nebyl občanský zákoník, Evropa by vypadala jinak, ještě dlouho by nebylo žádné moderní Německo. Napoleon – to byla ale i tajná policie, otroctví a dva až tři miliony mrtvých vojáků, jejichž životy si vyžádala reorganizace Evropy," prohlásil zástupce muzea Robert Fleck. Na výstavě jsou proto k vidění i fotografie masových hrobů, které byly v roce 2001 objevené nedaleko Vilniusu. PŮVODNÍ ČLÁNEK NAJDTE ZDE
Webové stránky výstavy najdete ZDE 

Druhá již kratší zpráva v dnešní trafice je rovněž věnována významné osobnosti. Není žádným tajemstvím, že někdejší kancléř Helmut Schmidt je v Německu mimořádně uznávaný. Potvrzují to výsledky prakticky jakékoliv ankety. Podle nejnovější ankety ho za svůj hlavní vzor mají i mladí manažeři. Nedávno ovdovělý Schmidt (ročník narození 1918) platí za renesanční osobnost s velkým nadhledem, proto ho jistě podobné ankety s často nulovu výpovědní hodnotou nechávají v klidu. VÍCE SE DOČTETE ZDE

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!