Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Našel jsem Peroutkův článek, napsal důchodce na Hrad. Prý za tři minuty

Česko

  6:43
PRAHA - Jiří Ovčáček nezůstal při hledání textu Ferdinanda Peroutky úplně sám. Jedním z ‚pomocníků‘ je například sedmdesátiletý důchodce František Čejka. Ten prý našel článek, ze kterého si zřejmě Miloš Zeman odvodil, že novinář byl fascinován nacismem. V rozhovoru pro Lidovky.cz přiznal, že mu to trvalo jen tři minuty.

Prezident Miloš Zeman v Milovicích foto:  Petr Topič, MAFRA

Pátrání po Peroutkově textu, den 81. Ovčáček zkoumá už i Lidové noviny

„Když mě někdo vytočí, vždycky ořežu tesařskou tužku a tím to napíšu,“ vysvětluje sedmdesátiletý František Čejka, proč se rozhodl napsat dopis prezidentu Miloši Zemanovi. Důchodce ze Skuhrova poblíž Rožmitálu pod Tremšínem je prý už otráven z honu na novináře Ferdinanda Peroutku.

Starobní důchodce z Brd

A dokument psaný obyčejnou tužkou na Hrad skutečně odeslal. „Se znechucením sleduji Vaše osočování jednoho z našich nejlepších novinářů. Jako starobní důchodce z Brd jsem se naivně domníval, že mě již žádná politicky podbarvená šarvátka nevyvede z míry. Vaše konání mě přesvědčilo o opaku,“ napsal Čejka v úvodu svého dopisu, který serveru Lidovky.cz poskytl poslanec za ODS Petr Bendl.

Přitom důvodů, proč se rozhodl do celé věci aktivně zapojit, má hned několik. Jednak je pro něj prý nepřijatelné urážet „vzdělaného, charakterově pevného a opravdově angažovaného člověka“, a nechce také dále přihlížet otravování „zatuchlého ovzduší v našem státě“.

  • „Moje matka pana Peroutku nejen zažila, ale také se o jeho dílo aktivně zajímala. S jasným přesvědčením konstatovala, že určitě nic takového přímo nenapsal, ale připustila, že jako sečtělý člověk jste mohl narazit na citát, které pan Peroutka často používal a pod vlivem virózy jste jej omylem přiřkl jemu. S tímto závěrem mi půjčila podklady, abych si v nich toto tvrzení ověřil,“ napsal Čejka na Hrad.

Čejka se proto obrátil na svou třiadevadesátiletou matku, která dobu Ferdinanda Peroutky zažila. „Půjčila mi takovou oškubanou Peroutkovu knihu. Dostala ji z protekce od knihkupce, když už se to nesmělo prodávat,“ vysvětlil pro server Lidovky.cz. A pátrat začal z jiného konce. „Všichni to hledají v období mezi válkami, já jsem jako první otevřel svazek z let 1945 až 1947 pod názvem Tak nebo tak,“ řekl s tím, že zmíněný článek našel za tři minuty.

Důchodce poté v dopise cituje úvodní citát z knihy a neodpustil si při tom ani pár uštěpačných poznámek. „Na první stránce je uveden následující důvod jejího vydání: ‚Z autorovy potřeby předvésti svou linii v souvislosti, aby řemeslo falešného vykladačství mělo větší potíže!‘ Vskutku skvělý začátek. Na další stránce začíná článek ‚Když spáč procitne‘. Opět symbolické,“ ocitoval Čejka. V tomto článku podle jeho názoru Peroutka odůvodňuje nevyhnutelnost vítězství socialismu: že kdo nechce socialismus malý, bude mít socialismus velký.

Důchodce František Čejka píše dopis prezidentu republiky. Prý našel článek, ze...
Dopis důchodce Františka Čejky, který poslal na Hrad (druhá část).

Peroutka v tomto textu prý uvádí všechna úskalí, která mohou tento proces provázet. A na straně čtrnáct Čejka narazil na tento citát: „Bylo jednou řečeno o socialismu, že jest to ‚výzva k gentlemanům všech zemí, aby se spojili‘. Rozklíčujete-li název strany NSDAP a při troše snahy dojdete k závěru, že v citátu je implicitně řečeno, že Hitler je gentleman, na základě tohoto myšlenkového pochodu dojdete také k tomu, že další gentleman byl Stalin,“ argumentoval důchodce.

Jestli ale tento nález pomohl prezidentskému mluvčímu v jeho hledání, zatím není jasné. „Takový dopis se mi do rukou nedostal,“ uvedl Jiří Ovčáček.

To důchodce z Brd má ale jasno. „Doufám, že na základě tohoto nálezu přehodnotíte svůj názor na selhání pana Peroutky,“ uzavřel Čejka.

Přečtěte si celý článek v galerii dokumentů:

Článek Když spáč procitne je úvodníkem Ferdinanda Peroutky v prvním poválečném čísle jeho týdeníku Dnešek z konce března 1946.

  • „Vskutku jediná možnost, aby zvítězivší dav mohl vládnout, jest v tom, aby přestal být davem, aby odvrhl jeho prchavé, neodpovědné, tekuté vlastnosti a osvojil si vlastnosti odpovědných jedinců. Jest úplná pravda, že socialisté zvítězili. Ale i tento vítěz je podroben kontrole humanity, která byla ve všech staletích živá. Bylo jednou řečeno o socialismu, že jest to „výzva k gentlemanům všech zemí, aby se spojili“. co jiného je tím vyjádřeno než výzva, aby socialismus vycházel ze základny dobrých vlastností, z ochoty pomáhat slabým, nenávidět kruté, milovat spravedlnost, protivit si křivdu?“

Výrok prezidenta Miloše Zemana

  • „My se všichni shodneme v odsouzení holokaustu. Všichni se shodneme v tom, že nesmíme připustit jeho opakování. Ale obávám se, že se příliš neponořujeme do hlubinných příčin vzniku holokaustu. A někdy tyto příčiny zplošťujeme. Dovolte mi, abych uvedl tři drobné příklady. Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Můj milovaný Winston Churchill v lednu 1939 napsal Adolfu Hitlerovi: „Kdyby můj národ postihla velká katastrofa, přál bych si, aby v jeho čele stál muž s vaší silnou vůlí.“ A konečně nositel Nobelovy ceny Knut Hamsun, možná že jste četli jeho Viktorii nebo Hlad, napsal v květnu 1945 nekrolog na Adolfa Hitlera. Co vede k této fascinaci intelektuálů naprosto zrůdným učením.“
  • Celý proslov Miloše Zemana si můžete přečíst ZDE.
Autor: