Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Násilnosti v Kyrgyzstánu pokračují, Rusko odmítá vojenskou pomoc

Svět

  10:40aktualizováno  16:30
BIŠKEK - Na jihu Kyrgyzstánu pokračují etnické nepokoje, které si podle dnešních informací kyrgyzského ministerstva zdravotnictví vyžádaly za posledních 36 hodin více než šedesát lidských životů. Srážky mezi místními Kyrgyzy a Uzbeky se soustřeďují do města Oš. Kyrgyzské vedení požádalo Rusko o vyslání vojáků, kteří by mu pomohli vypořádat se s násilnostmi. Kreml ovšem již v pátek dal najevo, že vojenská intervence nepřipadá v úvahu a že kyrgyzskou krizi považuje za vnitropolitickou záležitost.

Roza Otunbajevová foto: ČTK

V Oši, kde incidenty propukly v noci na pátek, bylo podle agentury
ITAR-TASS dnes v poledne SELČ registrováno 62 mrtvých. Bezmála 800 osob bylo zraněno a z nich zhruba 400 muselo být hospitalizováno.

"Potřebujeme ozbrojené síly zvenčí, aby se situace uklidnila... Musíme požádat o pomoc Rusko a já jsem již podepsala takový dopis adresovaný prezidentu Dmitriji Medveděvovi," prohlásila dnes v Biškeku před novináři prozatímní kyrgyzská prezidentka a šéfka vlády Roza Otunbajevová.

Podle jejích slov je Kyrgyzstán připraven okamžitě zahájit rozhovory s Ruskem o jeho mírové misi v Oši. "Čekáme na odpověď od Ruské federace," řekla Otunbajevová, podle které za nepokoji na jihu země stojí bratři svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva.

Záběry z města Oš



Rusko odmítá pomoc

Rusko nepošle do Kyrgyzstánu vojenské jednotky, pro zásah nevidí prozatím důvod. Kreml v reakci na dnešní žádost o vojenskou pomoc Biškeku zopakoval, že konflikt považuje za interní záležitost, uvedla agentura Reuters.

Toto stanovisko dal ruský prezident najevo již v pátek na taškentském summitu asijských států.

Představitelé nynějšího kyrgyzského režimu, který po dubnovém převratu vystřídal Bakijeva, již v pátek hovořili o vojenském zásahu zvenčí jako o možném řešení situace. Právě na jihu země se soustřeďují Bakijevovi přívrženci.

Otunbajevová tvrdí, že počty mrtvých v Oši jsou větší, než uvádějí
zdravotnické zdroje. Varovala před humanitární katastrofou ve městě, které prý začíná pociťovat nedostatek potravin. Oznámila rovněž, že kyrgyzské úřady po dohodě s uzbeckými partnery otevřely v oblasti hranici do Uzbekistánu, kam se mohou uchýlit ženy, děti a staří lidé.

Zákaz nočního vycházení a střelba
Ke dvousettisícovému městu Oš, které je druhé největší v zemi, kyrgyzské úřady v pátek vyslaly policejní posily a armádu, která tvrdila, že situaci dostala pod kontrolu. Ve městě byl vyhlášen výjimečný stav a zákaz nočního vychází, přesto však i v noci na dnešek zde byla slyšet střelba.

Zdrženlivý postoj Moskvy k možnosti ruské vojenské akce dnes potvrdil představitel ruské armády, jehož anonymně citovala agentura ITAR-TASS. Podle jeho slov Moskva sice má ve středoasijské republice své vojáky, ti však mají pouze za úkol zajistit provoz místní ruské základny Kant na severu a nebudou se podílet na obnovení pořádku na jihu země. "Tyto jednotky mají své jasné poslání a nebudou využity k jiným úkolům," citovala agentura svůj vysoký zdroj z ruských vojenských kruhů.

Na letecké základně Kant se podle ITAR-TASS nacházejí dvě roty ruských výsadkářů, kteří tam byli vysláni 8. dubna s pokynem zajistit bezpečnost rodin ruských vojáků a ochranu ruských objektů. Kvůli vývoji v Oši ruské a kyrgyzské letecké společnosti zrušily dnešní lety do tohoto města.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!